רצח תאיר ראדה |

אף שהמימון אושר, הפרקליטות טרם הורתה לבדוק את השערות מהזירה

השרה שקד אישרה את מימון הבדיקות לפני כשבועיים, אך ל"הארץ" נודע כי עדיין לא אושר למכון לרפואה משפטית לבצע אותן. הפרקליטות: "השאלה אם ואילו בדיקות יש לבצע עדיין נבדקת"

רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תא השירותים שבו נמצאה גופתה של תאיר ראדה בעת שחזור הרצח, ב-2006
רויטל חובל

הפרקליטות טרם הורתה למכון לרפואה משפטית לבדוק את השערות שנמצאו בזירת הרצח של תאיר ראדה, זאת אף שהמימון לכך כבר אושר - כך נודע ל"הארץ". לפני כשבועיים ניתנה חוות דעת סופית של המכון על אחת השערות. כ-50 השערות הנוספות כבר נמצאות במשרדי המכון, אך מהפרקליטות נמסר כי הצורך בבדיקתן עדיין נבחן.

מנהלת מעבדת הדנ"א במכון, ד"ר נורית בובליל, העבירה לפני שבועיים לפרקליטות המלצה לערוך בדיקות לשערות נוספות שנמצאו בזירה וטרם נבדקו. בפרקליטות משתהים עם האישור לבצען, אף ששרת המשפטים איילת שקד הודיעה כי המשרד יממן את הבדיקות.

כפי שפורסם ב"הארץ", מתוך 76 שערות שנמצאו בזירה, רק כ-20 נשלחו לבדיקה. תשע שערות נשלחו כשבועיים לאחר הרצח למעבדה בארה"ב כדי לערוך להן בדיקה מיטוכונדריאלית, שאז לא הייתה קיימת בישראל, אבל רק חמש נבדקו. שלוש מהן לא זוהו, והן אלה שנבדקו בחודש שעבר במעבדה של המכון לרפואה משפטית, לבקשת סנגורו של רומן זדורוב, ירום הלוי.

הבדיקה עצמה בוצעה כשנתיים לאחר שהפרקליטות אישרה לבצען, אולם הדגימה עצמה הועברה למכון רק בחודש שעבר. אחת השערות נמצאה מתאימה לפרופיל הגנטי של א"ח, שסיפר במשטרה לפני שש שנים שבת זוגו לשעבר, א"ק, התוודתה בפניו שרצחה את ראדה כשהיא לובשת את בגדיו. א"ק נחקרה באותה עת בחשד לרצח ראדה והכחישה. א"ח אינו חשוד ברצח וסיפק אליבי שאומת למועד שבו בוצע הרצח.

בעקבות הספקות שהעלו בפרקליטות לגבי מהימנות הבדיקה, ד"ר בובליל והמומחה לגנטיקה שעמו התייעצה, ד"ר דורון בהר, המליצו לערוך בדיקה מקיפה יותר לאותה שערה, במעבדה מומחית בארה"ב. במכון פנו למספר מעבדות ובסופו של דבר המעבדה שנבחרה היא בניהולו של פרופ' וולטר פרסון באוסטריה. הפרקליטות ביקשה מהמכון הסברים על הבדיקה המיועדת ועל לוחות הזמנים הצפויים לעריכתה, ובשלב זה טרם נשלחה לבדיקה.

במקביל, פנה הסנגור הלוי וביקש להשלים את בדיקת שאר השערות שנמצאו בזירה ושטרם נבדקו. מנהל המחלקה הפלילית בפרקליטות המדינה, ג'ואי אש, השיב לו, כי בכוונתם לגבש את עמדתם באשר לבדיקות הנוספות רק לאחר שילמדו את חוות הדעת שניתנה על השערה הספציפית שנמצאה מתאימה לשושלת האמהית של א"ח, שעשויה להתאים גם לעשרות אלפי אנשים שמשתייכים לאותה שושלת.

מהפרקליטות נמסר ל"הארץ": "הפרקליטות והמשטרה בוחנות בימים אלה את השאלה אם ואילו בדיקות יש לבצע. מיד בתום הבדיקה יורו על קיום הבדיקות, ככל שכך יוחלט".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ