מעבודות שירות לשנת מאסר: המחוזי החמיר עונש של פקח רשות האוכלוסין שסרסר בנתינה זרה

דורון בריבו הורשע גם בהפרת אמונים, לאחר שנהג למסור מידע על פעולות הרשות כדי למנוע מעצרים של עובדים זרים שמקורביו העסיקו. הפרקליטות טענה בערעור: "יש לתת משקל מכריע לשיקול של הרתעת הרבים"

אלמוג בן זכרי
אלמוג בן זכרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלמוג בן זכרי
אלמוג בן זכרי

בית המשפט המחוזי בבאר שבע החמיר היום (ראשון) את עונשו של פקח ברשות האוכלוסין וההגירה שהורשע בהפרת אמונים ובסרסרות, וגזר עליו שנת מאסר במקום שישה חודשי עבודות השירות שהטיל עליו בית משפט השלום בעיר. הפרקליטות ערערה על העונש שגזר השלום בנימוק כי בשל עבירת הפרת האמונים שבה הורשע הפקח, דורון בריבו, "יש לתת משקל מכריע לשיקול של הרתעת הרבים, בבחינת 'למען יראו וייראו'".

בריבו עבד ברשות בין השנים 2013-2009, והודה והורשע בהפרת סודיות, מרמה והפרת אמונים, שיבוש מהלכי משפט, הבאת אדם לידי עיסוק בזנות וסרסרות למעשה זנות. בריבו הורשע שמסר פרטים לנתינה זרה בנוגע למצב הטיפול בבקשה שהגישה לקבלת מעמד בישראל לאחר שנישאה לישראלי. בהמשך, הנתינה הזרה פנתה לבריבו כמה פעמים בבקשה לקבל הלוואה. בריבו סרסר בה כדי שתעסוק בזנות עם עובדים זרים, ולקח ממנה מחצית מהכסף. 

בריבו גם הורשע כי היה מנצל את הגישה שהיתה לו למאגר מידע של רשות האוכלוסין ומסר לאחיו ולחבריו פרטים אישיים של אזרחים – בהם מועדי יציאה לחו"ל, כתובת מגורים ועוד. כך למשל, בריבו מסר לבת דודתה של אשתו פרטים על מועדי יציאה לחו"ל של אשה, שבת הדודה חשדה כי היא מנהלת רומן עם בעלה. במקרה נוסף שפורט בפסק הדין, בריבו התריע בפני אחיו על מבצע אכיפה שבו השתתף באילת, כדי שהאחרון יוכל למנוע מהרשות לעצור את העובד הזר שהעסיק בביתו ללא אשרה. העובד הזר, בתורו, היה מפיץ את המידע על מבצעי אכיפה לעובדים זרים אחרים.

בערעור התנגדה הפרקליטות לטענת שירות המבחן, לפיה יש לגזור על בריבו עבודות שירות מטעמים שיקומיים. "בעבירות הפרת אמונים, כמו בעבירות שוחד ועבירות שחיתות שלטונית, אין לחרוג ממדיניות הענישה המחמירה הכוללת מאסר מאחורי סורג ובריח, לרבות משיקולי שיקום", כתבה הפרקליטות בערעור. "מרבית המעורבים בעבירות אלה אינם 'עבריינים מועדים', אלא אנשים נורמטיביים וחסרי עבר פלילי שאינם עבריינים 'טעוני שיקום', והסיכון שיחזרו לבצע עבירות בכלל, ועבירות מהסוג שבגינו הורשעו בפרט - נמוך ממילא. לכן, בעבירות כאלה יש לתת משקל מכריע לשיקול של הרתעת הרבים, בבחינת 'למען יראו וייראו'". הרכב השופטים במחוזי, בראשות השופטת רויטל יפה-כץ, קיבל את עמדת הפרקליטות.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ