הסדר טיעון עם הרפז: בגלל העיכוב בהגשת כתב האישום, יישלח ל-220 שעות לתועלת הציבור

ההסדר הושג שמונה שנים לאחר חשיפת המסמך, שבו הופיעו הנחיות להכפשת מועמדים שהתחרו ביואב גלנט על תפקיד הרמטכ"ל. במסגרתו, יוחזר להרפז רישיונו לייצוא ביטחוני

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הרפז ביציאה מבית משפט השלום בראשון לציון, ב-2014

שמונה שנים לאחר חשיפת מסמך הרפז, בית משפט השלום בתל אביב הרשיע (היום) את בועז הרפז בזיוף מסמך ובשימוש במסמך מזויף, לאחר שהרפז הודה בכך במסגרת הסכם טיעון. במסגרת ההסכם, הרפז יבצע 220 שעות לתועלת הציבור. בהודעת הפרקליטות הודגש כי מדובר במתווה חריג, והוא סוכם בין השאר לנוכח העיכוב בהגשת כתב האישום נגד הרפז.

במסמך, שכונה תחילה "מסמך גלנט", הופיעו הנחיות לבניית תדמית חיובית לאחד המועמדים לרמטכ"לות, לימים השר יואב גלנט, תוך הכפשת אחרים. לפי ההסכם, ההגנה תוכל להגיש לנשיא בקשת חנינה לקיצור תקופה התיישנות ההרשעה והתביעה לא תתנגד, בתנאי שההתיישנות תחול רק בתום שנה אחת מגזר הדין. בנוסף, לפי ההסדר, הרפז יקבל את הרישיון ממשרד הביטחון לייצוא ביטחוני, שנלקח ממנו כשנפתחה החקירה.

בהודעת התובעת הראשית בתיק, טוני גולדנברג, נכתב כי "מדובר במתווה חריג שבחריגים, שנשקל בכובד ראש לאור לצירוף של נסיבות חריגות בתיק זה, ובראשן השיהוי של יותר מארבע שנים בהגשת כתב האישום, שאיננו באשמת הנאשם, ובשים לב לכך שהנאשם סבל לאורך אותן שנים מנזקי החקירה". קלות ההסכם נומקה גם בהרחבת חקירת הפרשה, העובדה שמשרד הביטחון לקח מהרפז את הרישיון לייצוא ביטחוני וביטול הוויזה לארה"ב לצד נסיבות רפואיות במשפחתו.

לפי כתב האישום שבו הודה הרפז, הוא זייף את המסמך בתגובה לתוכנית שעליה שמע, שנועדה לפגוע במקורבו הרמטכ"ל דאז גבי אשכנזי והאדרת שמו של גלנט. הרפז סיפר על התוכנית לאשכנזי ועוזרו ארז וינר ואמר להם כי יעביר לידיהם מסמך המבסס את המידע.

אשכנזי בניו יורק, השנהצילום: מארק ישראל סלם

לפי כתב האישום המתוקן, "הרפז ערך את פרטי המידע שאסף ממקורות שונים על מסמך, והוסיף ללא סמכות על המסמך את הלוגו של חברת EURO RSCG ISRAEL ופרטיה, כך שיראה כתוכנית אסטרטגית, המתייחסת בין היתר, לקידום מינויו של האלוף גלנט לתפקיד הרמטכ"ל ה-20 ולפגיעה במעמדו של רא"ל אשכנזי ובמעמדם של מתמודדים נוספים לתפקיד הרמטכ"ל". במאי 2010 מסר הרפז את המסמך המזויף במעטפה לווינר, כדי שיעבירו לאשכנזי. בהמשך, "הציג אשכנזי את המסמך המזויף בפני קצינים בכירים, שנמנו על המועמדים לתפקיד הרמטכ"ל".

סנגוריו של הרפז, עו"ד עמית חדד ונועה מילשטיין, מסרו: "בשעה טובה הגיעה לסיומה הפרשה שכונתה בטעות 'פרשת הרפז'. מה שהתחיל כאירוע שפותח מהדורות חדשות, הסתיים היום בהסדר תקדימי. לאחר משא ומתן ארוך, ובסיועו של בית המשפט שנכנס לעומקם של דברים, תוקן כתב האישום ללא היכר. גם העונש שנקבע בסופו של דבר – עונש של שעות לטובת הציבור בלבד – מלמד על הנסיבות המיוחדות של התיק הזה, ועל חלקו השולי של בועז בפרשה. הגיע הזמן שבועז הרפז ישוב לחייו הקודמים".

כתב האישום נגד הרפז, שהוגש ב-2016, היה השריד האחרון לפרשה בעוד שרוב החשודים בה נוקו מהחשדות נגדם לפני שנתיים וחצי. מאז הוגש כתב האישום, קיימו הצדדים מגעים ממושכים להגיע להסדר טיעון. לפני כשנה הסכים הרפז להודות ולרצות עונש קל של עבודות שירות, אבל אי-הסכמות על פרטים ההסכם מנעו ממנו להיחתם כבר אז.

בתחילה טען הרפז כי הוא מסרב להסדר טיעון בשל תביעה שהגיש נגדו היועץ האסטרטגי אייל ארד, שסמל משרדו הופיע על המסמך, בסכום של 250 אלף שקל. הרפז חשש שהודאתו בכתב האישום תוביל לקבלת התביעה. בסופו של דבר, שתי דרישות של הרפז סיכלו את ההסדר: האחת, דרישתו של הרפז לקבל התחייבות לקבל את רישיון ממשרד הביטחון לעסוק בייצוא ביטחוני, והשנייה, הרפז דרש לסיים את התיק הפלילי נגדו ב"אי הרשעה" - כלומר, להודות אך לא להיות מורשע. 

מסמך הרפז נכתב ב-2010, בשיא המאבק בין לשכת שר הביטחון דאז אהוד ברק לבין אשכנזי. המסמך הוצג כתוכנית אסטרטגית פרי משרד יחסי הציבור של ארד שתוביל למינוי של גלנט לרמטכ"ל. אשכנזי הציג את המסמך בפני קצינים בכירים ומשם הוא דלף לחדשות 2, ופורסם כמסמך מקורי עד שהתברר הזיוף.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ