בניגוד לדברי פרקליט המדינה, חקירה נגד גל הירש נפתחה 3 ימים אחרי הסרת מועמדותו למפכ"ל

בדיון בוועדת הפנים הדגיש פרקליט המדינה כי החקירה בלהב 433 נפתחה רק חודשיים אחרי שהוסרה מועמדותו. ממסמך שהגיע לידי "הארץ" עולה כי אותה היחידה קיימה חקירה נוספת נגד הירש במקביל

יהושע (ג'וש) בריינר
יהושע (ג'וש) בריינר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פרקליט המדינה שי ניצן בכנס של משרד המשפטים, לפני כשבועיים
פרקליט המדינה שי ניצן בכנס של משרד המשפטים, לפני כשבועייםצילום: מוטי מילרוד

אחת החקירות הפליליות במשטרה נגד תא"ל במיל' גל הירש, שהיה המועמד לשמש מפכ"ל המשטרה ב-2015, נפתחה שלושה ימים בלבד לאחר שמועמדותו הוסרה. זאת, בניגוד לדברי פרקליט המדינה שי ניצן בוועדת הפנים, שטען כי חקירה אחרת נגדו - שנערכה באותה יחידה - נפתחה חודשיים לאחר הסרת המועמדות. ניצן הדגיש שוב ושוב כי המשטרה לא היתה מעורבת בחקירה עד אז. ממסמך שהגיע ל"הארץ" עולה כי החקירה עסקה בחשד למתן שוחד לקבלת מכרז לפינוי מוקשים בחוף ראשון לציון.

בדיון שנערך באוגוסט בוועדת הפנים, תחת הכותרת "חשש משימוש בחקירות רדומות לטובת סיכול פוליטי", עלתה סוגיית החקירות נגד הירש והטענות כי בכירים במשטרה סיכלו את מינויו למפכ"ל. הדיון עסק בחקירה שממשיכה להתנהל גם כיום נגד הירש, בחשד כי הוא וגורמים נוספים בחברה שבראשה עמד, "Defensive Shield", שיחדו את שר ההגנה של גיאורגיה בשנת 2007, וכן בחשד לעבירות מס. בדיון אמר ניצן כי לאחר הודעת השר לביטחון פנים גלעד ארדן על כוונתו למנות את הירש, הגיע ליועמ"ש מידע מהמשטרה ומגורם נוסף שהביאו להקמת צוות בדיקה.

גל הירש במכללת תל חי, ב-2016צילום: גיל אליהו

ניצן הדגיש כי המשטרה לא היתה חלק מהצוות, עד להחלטה שהתקבלה שלושה חודשים לאחר מכן על מעבר לחקירה פלילית. "הצוות נכנס לבדיקה מאוד מהירה", אמר ניצן. "בסופו של דבר ראינו שבבדיקה יש מורכבות רצינית. היועץ עדכן את השר ונדמה לי שגם את ראש הממשלה, ובסופו של דבר בוטלה המועמדות אחרי כחודש, והבדיקה המשיכה".

לדבריו, "כשלושה חודשים אחרי שנפתחה הבדיקה, דהיינו כחודשיים אחרי שהמועמדות של הירש כבר לא היתה רלוונטית ומונה מפכ"ל חדש, החליט היועץ המשפטי לממשלה שיש לעבור מבדיקה לחקירה פלילית". הוא המשיך ואמר כי "לא היתה שום משטרה והמשטרה גם לא עודכנה. כל הבדיקה הזאת התנהלה בלי המשטרה". גם ראש אגף החקירות והמודיעין במשטרה, ניצב גדי סיסו, הדגיש בדיון כי למעשה עד חודש נובמבר, אז עברה המשטרה לפעולות חקירה גלויות ובהן חיפוש במשרדיו של הירש, המשטרה לא היתה מעורבת. 

אולם עתה מתברר כי למעשה, המשטרה היתה מעורבת בחקירה הפלילית נגד הירש בתיק בחשד להטיית מכרז לפינוי מוקשים בחוף ראשון לציון. הירש נחקר בחשד לעבירות של הלבנת הון, קבלת דבר במרמה ומתן שוחד. לפני כמה שבועות סגרה הפרקליטות את התיק בהמלצת המשטרה בעילה של היעדר אשמה פלילית.

מסמך סגירת התיק מגלה כי למעשה, החקירה נגד המועמד למפכ"ל נפתחה על ידי היחידה הארצית לחקירות הונאה - שניהלה גם את החקירה השנייה - שלושה ימים אחרי שארדן הודיע כי הוא נאלץ להסיר את מועמדותו של הקצין הבכיר לשעבר, שעליה הכריז בסוף אוגוסט 2015. מכך עולה כי המשטרה היתה מעורבת בהליכים נגד הירש במהלך תקופת הבדיקה של משרד המשפטים בתיק השני, והדבר לא נאמר לחברי ועדת הפנים. 

בשבוע שעבר סיפר ראש חטיבת המודיעין במשטרה באותה תקופה תנ"צ גיא ניר בפני ועדת הפנים כי ראש אגף החקירות והמודיעין במשטרה במהלך החקירה, ניצב מני יצחקי, היה מעורב בבדיקה שהתנהלה נגד הירש. "היה סיכול ממוקד נגד הירש", אמר ניר. 

ממשטרת ישראל נמסר: "משטרת ישראל לא לקחה חלק במהלך הבדיקה שנגעה לחשד לפיו החברה של הירש נתנה שוחד בגיאורגיה - בדיקה שבוצעה על ידי צוות של משרד המשפטים. ההנחיה לפתיחה בחקירה הועברה למשטרה על ידי פרקליט המדינה והיועמ"ש רק לאחר שהוסרה מועמדותו של גל הירש למפכ"ל. בדיקה נוספת שהתנהלה בעניינה של החברה, הנוגעת לפינוי מוקשים בחופי ראשון לציון, נפתחה באישור פרקליט המדינה והיועמ"ש לאחר שמועמדותו של גל הירש למפכ"ל הוסרה. מכל מקום, בשלב הראשון של הבדיקה לא היה חשוד והוא נחקר באזהרה רק מספר חודשים לאחר פתיחת החקירה".

מפרקליטות מיסוי וכלכלה נמסר כי "הנושא המרכזי שנדון בדיון בכנסת עסק בחקירת חשד שחברת 'Defensive Shield' נתנה שוחד, בין היתר באמצעות גל הירש, בגיאורגיה, ובעבירות קשורות נוספות. בעניין זה הבהיר פרקליט המדינה בדבריו בכנסת כי צוות הבדיקה לא כלל חברים מהמשטרה, שכן בעת התחלת הבדיקה היה גל הירש מועמד למפכ"ל. במקביל, מאוחר יותר אכן נפתחה בדיקה אחרת במשטרה בנושא חשדות שהיו קשורים להטיית מכרז בפרויקט פינוי מוקשים בראשון לציון. בדיקה זו נפתחה רק לאחר שמועמדותו של הירש ירדה מן הפרק. ממילא, נושא זה לא היה רלוונטי לנושא שנדון בכנסת".

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ