מסלול מרוצים לא חוקי הוקם בגדה, מכספי ציבור ובסיוע משרד הפנים

המועצה האזורית ערבות הירדן הוציאה בשנה שעברה כ-284 אלף שקלים להקמת האתר ליד ההתנחלות פצאל. האתר כבר נבנה ופועל, אך הבקשה לאישור השימוש בקרקע טרם אושרה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מסלול המרוצים ליד ההתנחלות פצאל, בשבוע שעבר. נבנה בלי האישורים הדרושים

המועצה האזורית ערבות הירדן שבגדה המערבית הקצתה יותר מחצי מיליון שקלים מכספי ציבור לצורך בנייה בלתי חוקית של מסלול למרוצי מכוניות סמוך להתנחלות פצאל. לפי תקציב המועצה, שנחשף לבקשת התנועה לחופש המידע, עד 2017 הוציאה המועצה כ-284 אלף שקלים על בניית המסלול, שלא קיבל את אישורי הבנייה הדרושים. תקציב 2018 לא פתוח לציבור, ולכן לא ניתן לדעת אם המועצה השקיעה השנה כספים נוספים במיזם מתוך אלה שהקצתה לו. 

ממסמכי המועצה עולה גם כי משרד הפנים אישר העברה של יותר מארבעה מיליון שקלים לצורך הקמת המסלול הבלתי חוקי. במשרד הפנים הדגישו כי התקציב אושר אך טרם הועבר, ויועבר רק בכפוף להכשרת הבנייה במקום בדיעבד. בכך אישר המשרד למעשה כי הסכים לתקצב בנייה בלתי חוקית עוד בטרם הוכשרה.

מסלול המרוצים ליד פצאל, בשבוע שעברצילום: גיל כהן מגן

מסלול המרוצים שהוקם בניגוד לחוק הוא יוזמה פרטית, שמופעלת בימים אלה באופן מסחרי. המועצה תמכה במיזם כלכלית, והגישה בדיעבד תוכנית להסדרת השימוש בקרקע (תב"ע) ובקשה להשתמש בה לבניית בית מלון. התוכנית טרם אושרה. ראש המועצה האזורית דוד אלחייני לא הגיב לפניית "הארץ" בנושא.  

התוכנית עברה את השלב התכנוני הראשון בפברואר האחרון. שלב זה לא מאפשר עדיין בנייה כחוק, ובעקבותיו הוגשו לה תיקונים מטעם המינהל האזרחי. כיוון שהתוכנית עדיין נידונה, לא ידוע על כוונה מצד הרשויות לאכוף את חוקי הבנייה ולהורות להרוס את האתר, מאחר שייתכן כי יוסדר בעתיד.

המסלול הוקם בשנתיים האחרונות סמוך לאנדרטת הבקעה שבאזור פצאל, וזכה לסיקור במגזיני רכב וספורט שונים. במקום יש מעין פארק מוטורי, שבו נערכים מרוצים, פסטיבלים והדרכות נהיגה. השתתפות ביום מרוץ שייערך השבוע, למשל, עולה כ-300 שקלים למשתתף. במסלולים יכולים לנהוג רכבי קרטינג ואופנועים, וכן מכוניות מרוץ.

מסמכי התקציב נחשפו בבקשת חופש מידע שהגישו שלום עכשיו והתנועה לחופש המידע. חגית עופרן מצוות מעקב ההתנחלויות בשלום עכשיו, אמרה ל"הארץ" כי "בשנים האחרונות הפכה בקעת הירדן למערב הפרוע של השטחים, ונראה שהמועצה האזורית, שאמורה להיות הריבון שאוכף את החוק, היא שותפה מלאה לעבריינות. המועצה האזורית הולכת בדרכי אחיותיה המועצות האזוריות בנימין, שומרון, גוש עציון והר חברון ומעבירה כספי ציבור לפעולות לא חוקיות וליצירת עובדות בשטח, שנועדו להרחיק את ישראל מהסיכוי לפתרון שתי מדינות".

היועמ"ש של התנועה לחופש המידע, עו"ד אור סדן, אמר כי "קרוב לשנה עברה מאז הוגשה בקשת המידע שעסקה בחוזים של המועצה עם גופים שונים ועד שזו נענתה. זמן לא סביר, שבו מידע בעל חשיבות ציבורית רבה הוסתר, בפועל, מהציבור. רק לאחרונה התקיימו בחירות לרשויות המקומיות, ונראה שהגיעה העת שבה יחלו הרשויות המקומיות לפרסם באופן יזום את ההתקשרויות שלהם עם ספקים חיצוניים, כמו גם את החוזים המפרטים את טיב ההתקשרות, כך שהציבור יידע מה נעשה בכספו".

ממשרד הפנים נמסר בתגובה: "בשנת 2017 אישר משרד הפנים באופן ראשוני למועצה אזורית ערבות הירדן סך של 4,145,000 שקלים לשם הקמת מרכז מוטורי בבקעת הירדן. למרות האישור העקרוני, טרם שוחרר לרשות כל סכום כסף בגין בקשה זו. הובהר כי העברת הכספים מותנית בהצגת היתר בנייה כנדרש בחוק".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ