היועמ"ש לנתניהו: אין לך סמכות לאסוף מידע על עמותות שמאל

בעקבות הפרסומים על מאמצי רה"מ לעצירת מימון מועצה להגנה על חירויות, הנחה מנדלבליט להפסיק את איסוף המידע על גופי חברה אזרחית ולמחוק את המידע שכבר נאסף. חוטובלי: עמדת היועמ"ש היא אבסורד

נעה לנדאו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ראש הממשלה בנימין נתניהו בכנסת, היום
ראש הממשלה בנימין נתניהו בכנסת, היוםצילום: אמיל סלמן

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, הבהיר לראש הממשלה בנימין נתניהו כי אין לו סמכות חוקית לאסוף מידע על עמותות שמאל וינחה אותו בימים הקרובים למחוק מידע שכבר נאסף על גופי חברה אזרחית ולא לעשות בו שימוש. כך הודיע היום (שני) משרדו של היועץ. ההודעה נמסרה בתגובה לפניית עו"ד שחר בן מאיר בעניין, בהמשך לדיווחים ב"הארץ" על פעילות נתניהו נגד המימון האירופי לעמותה בשם "המועצה להגנה על החירויות" וכן לעמותות שמאל נוספות כגון "עקבות".

באוגוסט האחרון אמר נתניהו כי פעל מול האיחוד האירופי לעצירת המימון למועצה והבטיח: "זוהי רק ההתחלה, נמשיך לפעול בנחישות נגד ארגונים שפועלים לעשות דה-לגיטימציה למדינת ישראל".

תגובת היועמ"ש לעו"ד בן מאיר

בעקבות פרסום הדברים, פנה עו"ד בן מאיר ליועץ וכתב כי מהדברים עולה שהממשלה מנהלת מעקב אחרי עמותות אזרחיות - אף שאין לה כל סמכות לעשות כך או "לפעול בתפקידו הממלכתי ודרך גורמי השלטון להפסקת המימון של אותה עמותה". בן מאיר הוסיף כי "פעולה זו מצביעה ככל הנראה על דפוס פעולה קבוע של ראש הממשלה" וכי "המעקב והניסיונות לפגוע במקורות מימון של עמותה, רק בגין כך שלדעת ראש הממשלה היא 'משחירה את פני מדינת ישראל', היא פגיעה גם בחופש הביטוי של העמותה".

משרדו של היועץ, בשם עו"ד ענת אסיף, השיב לפנייה כי אכן אין בידי הממשלה סמכות חוקית לאסוף מידע על עמותות אזרחיות וכי היועץ המשפטי שוחח על כך עם הגורמים הרלוונטיים ובימים הקרובים תצא גם הנחיה כתובה שתבהיר זאת.

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט בכנס משפט לחיפה, לפני כשבועייםצילום: רמי שלוש

"המועצה להגנה על החירויות" הוקמה בשנה האחרונה על ידי מרכז אעלאם לתקשורת ערבית בישראל, והיא התארגנות של כעשרים ארגוני חברה אזרחית יהודים וערבים, בהם בצלם, עדאלה, האגודה לזכויות האזרח ומרכז מוסאוא. לפי אנשי המועצה, היא הוקמה במטרה "לייצר קואליציה מתואמת של ארגונים ואנשי ציבור שתיתן מענה לבעיית צמצום מרחב החירויות שמקדמת הממשלה".

לאחר פרסום דברי נתניהו, דוברת מטעם האיחוד האירופי אמרה כי החלטה סופית בנדון טרם התקבלה. באיחוד הדגישו כי "זו החלטה של האיחוד ושל האיחוד בלבד" וכי "האיחוד נותר מחויב להגנה על חופש הביטוי וההתאגדות" וימשיך לתמוך בחברה האזרחית ובערכים דמוקרטיים "בישראל וברחבי העולם". המועצה אכן ממשיכה בימים אלה בפעילותה למרות מאמציו של נתניהו נגדה. גם ארגון "עקבות" ממשיך בפעילותו מאז הניסיון לעצירת מקורות המימון שלו.

סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי התייחסה לדברי היועמ"ש ואמרה כי "מדינת ישראל מחויבת להגן על עצמה מפני עמותות שפועלות כסוכן זר במימון מדינתי זר". חוטובלי כינתה את עמדת מנדלבליט "אבסורד", שכן לדבריה "העמותות האלה מצהירות על מאבקן בישראל ובמלחמתו המוסרית של צה"ל לאור יום". "עקרון השקיפות מחייב שנדע את מקורות המימון של ארגונים אלה, ואנחנו מחויבים לפעול מול מדינות אירופה, כפי שכל מדינה שפויה היתה עושה", הוסיפה סגנית השר.

עו"ד דן יקיר, היועץ המשפטי של האגודה לזכויות האזרח, אמר בתגובה להודעת היועץ המשפטי לממשלה כי "טוב עשה היועמ"ש ששם קץ לפעולות לא חוקיות של הממשלה באיסוף מידע על ארגוני זכויות אדם ועל מקורות המימון שלהם - שממילא גלויים לעיני כל באתרי האינטרנט שלהם. זהו חלק ממסע הדה-לגיטימציה נגד ארגוני החברה האזרחית ונגד כל מי שמותח ביקורת על מדיניות הממשלה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ