המשטרה ממליצה להעמיד לדין את דרעי בגין מרמה, הפרת אמונים ועבירות מס של מיליונים

לפי החשד, שר הפנים פעל בין היתר לטובת איש עסקים שהעביר לו 200 אלף שקל, וניסה לחמוק ממסים בשלוש עסקאות נדל"ן. דרעי: "כשהתיק יועבר לפרקליטות יתברר כי לא עברתי על החוק"

יהושע (ג'וש) בריינר
יהושע (ג'וש) בריינר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דרעי בפתח ישיבת ממשלה באפריל
דרעי בפתח ישיבת ממשלה באפרילצילום: אלכס קולומויסקי

המשטרה המליצה הבוקר (שלישי) להעמיד לדין את שר הפנים ויו"ר ש"ס, אריה דרעי, בגין מרמה והפרת אמונים, וכן בגין עבירות מס בסך מיליוני שקלים, הלבנת הון, שיבוש מהלכי משפט ושבועת שקר. התיק אמור לעבור בימים הקרובים לפרקליטות, שתחליט אם לאמץ את ההמלצות. המשטרה מצאה גם תשתית ראייתית להעמיד לדין את רעייתו של שר הפנים, יפה דרעי, ואת אחיו שלמה בגין עבירות מס.

במשטרה אמרו היום כי רוב העבירות בוצעו לפני חזרתו של דרעי לחיים הפוליטיים, אולם חלקן בוצע גם לאחר שמונה לשר הפנים בשנת 2015. החשד המרכזי נוגע לסכום של כ-200 אלף שקל שקיבל ללא דיווח מאיש העסקים אילן שרעבי לפני כשש שנים. בשנה שעברה פורסם ב"הארץ" כי דרעי לא דיווח על ההלוואה והתערב לבקשת שרעבי בעימות משפטי הקשור אליו.

השניים טענו כי מדובר בהלוואה, אך דרעי אמר כי שכח שקיבל משרעבי את הכסף ושרעבי טען כי קיבל חזרה את הכסף. לאחר שנחקר ובעצת הרב חיים קנייבסקי, מראשי הציבור החרדי-ליטאי, השיב דרעי את הכסף לשרעבי, בניגוד לעמדת המשטרה, לפיה החזרת הכסף עשויה לפגוע בחקירה.

מלשכתו של דרעי נמסר היום בתגובה: "אנו מברכים על סיום חקירת המשטרה שנמשכה כמעט שלוש שנים. קיבלנו בסיפוק את גניזת החשדות החמורים של קבלת שוחד, גניבה מעמותות ועוד, שהביאו בזמנו לפתיחת החקירה. אנו מאמינים כי כאשר הפרקליטות תידרש לעניין, יוסרו גם שאר החשדות ויתברר כי השר אריה דרעי לא עבר על החוק".

דרעי על הבית בספסופה

החקירה התנהלה בלהב 443 וברשות המיסים. לפי הודעת המשטרה, החקירה עסקה בין היתר בהעברות מאות אלפי שקלים מאנשי עסקים למשפחת דרעי, במהות התשלומים, טיבם ואופן הדיווח עליהם, בעסקאות למכירת מגרשים בבעלות דרעי בהר שמואל ובגבעת שאול בירושלים, ברכישת מגרש במושב ספסופה, בהצהרות של דרעי ליו"ר הכנסת ולמבקר המדינה, ובדיווחים חסרים בהצהרות הון לרשויות המס.

לפי החשד, דרעי ואחיו ניסו לחמוק מתשלום מס בשלוש עסקאות נדל"ן. כך, ברכישת בית הנופש של המשפחה במושב ספסופה, דרעי חשוד כי רשם את המקום על שם בתו, ובשתי עסקאות בירושלים ביצע עבירות מס כדי להימנע מתשלום מאות אלפי שקלים. לדברי מקור המקורב לחקירה, המשטרה המליצה להעמיד לדין את יפה דרעי משום שהרכישות נרשמו גם על שמה.

בסביבתה של יפה דרעי אמרו כי לא נחקרה על אודות ענייני מס וכי מעולם לא עסקה בנושא. פרקליטיה של יפה דרעי, עורכי הדין טל שפירא ואריאל כפרי, סירבו להתייחס לדברים. עו"ד ירון קוסטליץ, פרקליטו של עו"ד שלמה דרעי, מסר כי הוא "משוכנע שהפרקליטות תגיע למסקנה שעו"ד דרעי לא עבר עבירה כלשהי, וכי אין מקום להגיש נגדו כתב אישום".

המשטרה ציינה בהודעתה גם כי יו"ר ש"ס שוחח עם אחד המעורבים בפרשה אף שהוזהר שלא לעשות זאת. בהודעת המשטרה נכתב כי דרעי "פנה אליו מיד בסמוך לסיום חקירתו ושוחח עמו על תוכן הדברים, ועל עדותו הצפויה במשטרה ורענן את זכרונו".

לפי הפרסום בשנה שעברה ב"הארץ", דרעי קיבל משרעבי את הכסף אחרי שהצהיר כי יחזור לחיים הפוליטיים, אך לפני שחזר לכנסת, ושרעבי לא לקח ריבית על הכסף, לטענתו כי ההלכה אוסרת על כך. בהמשך, כשהיה שר הפנים, התערב דרעי בעימות משפטי בין עיריית רמת השרון לכפר הירוק, שבו נמצאת החברה של שרעבי.

ל"הארץ" נודע כי למרות עמדת המשטרה, דרעי החליט להחזיר את הכסף, חמש שנים לאחר שהועבר לחשבונו. עם זאת, שרעבי העביר לדרעי הלוואות נוספות, שעל פי הידוע הושבו. אדם שממונה לשר מחויב לדווח למבקר המדינה על ניגודי עניינים פוטנציאליים, ובכללם על הלוואות או מתנות שקיבל מבעלי אינטרסים. לפי מידע שהגיע ל"הארץ", דרעי לא דיווח למבקר על קבלת הכספים משרעבי, ונמנע מגילוי נאות כשעסק בעניינו כשר הפנים.

דרעי שב לפני כשלוש שנים למשרד הפנים, לאחר שהורשע לפני כ-20 שנה בקבלת שוחד. הוא נשלח לשלוש שנות מאסר בפועל והשתחרר ביולי 2002 לאחר ריצוי שני שלישים מעונשו. לפי חוק יסוד הממשלה, הקלון שבהרשעתו הוסר שבע שנים מאז סיים לרצות את העונש. עם שובו של דרעי לזירה הפוליטית, נמתחה ביקורת נוקבת על כוונתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו למנותו מחדש למשרד ממנו הושעה, והתנועה לאיכות השלטון עתרה נגד המינוי.

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ