יהושע (ג'וש) בריינר
יהושע (ג'וש) בריינר

בית המשפט המחוזי בירושלים זיכה אתמול (חמישי) שוטר ביחידה המרכזית (ימ"ר) של משטרת ירושלים, שהואשם כי הכה מפגין חרדי בהפרת סדר בירושלים ביוני 2016. זאת מאחר שהמחלקה לחקירות שוטרים לא אספה חומרים ממצלמות אבטחה שהיו במקום. בכך הפך המחוזי את החלטת בית משפט השלום בבירה, שהעדיף את גרסת המפגין. 

לפי כתב האישום, התקרית אירעה במבצע של הימ"ר במאה שערים, אשר נועד לעצור חרדים שתקפו חיילים במדים. במהלך המבצע לבש שוטר סמוי מדי צה"ל, ובמקום התרחשה קטטה המונית. בשלב מסוים אמר חרדי שהיה במקום לאחד השוטרים, גיל זקן, כי לדעתו השוטרים מפעילים כוח מופרז. בתגובה - לפי גרסת מח"ש - אחז זקן באזרח בפלג גופו העליון, משך אותו לבניין סמוך, חנק אותו והכה אותו בראשו. בפברואר שעבר הגישה נגדו מח"ש כתב אישום. 

שוטרים גוררים מפגין נגד גיוס חרדים, בשנה שעברהצילום: מוטי מילרוד

שופטת השלום שרון לארי-בבלי העדיפה את גרסת המתלונן, שגובתה בעדות של מפגין נוסף, וקבעה כי היא מהימנה. אף על פי כן, שלושת שופטי המחוזי הפכו את ההחלטה מאחר שהתקשו להבין כיצד מח"ש לא אספה מצלמת אבטחה ממקום התקרית - ראיה שלדבריהם יכלה לאמת את החשד או להפריך אותו. "לא ניתן כל הסבר למחדל זה, ואנו סבורים כי היה מקום לתת לו משקל רב יותר", כתבו. השופטים התלוננו על כך שזקן זומן לחקירה רק כעבור שלושה חודשים מהגשת התלונה, ואמרו כי מדובר ב"פער בלתי סביר". לבסוף הוחלט לזכותו מחמת הספק. 

החלטה זו מצטרפת לשורת זיכויים נוספים של שוטרים שמח"ש העמידה לדין בחודשים האחרונים. כך, למשל, זיכו השופטים קצין בדרגת סנ"צ ושוטר נוסף שתועדו מכים פלסטיני במהלך מהומות בהר הבית. במקרה אחר בחר בית משפט השלום שלא להרשיע שוטר שתועד מכה מפגין חרדי במהלך הפגנות נגד הגיוס ולהסתפק ב"אי הרשעה" חרף הקביעה כי ביצע את המעשה. במח"ש לא ערערו על הזיכויים. 

אתמול אמר עו"ד איציק כהן, שייצג את השוטר, כי "יש לברך על פסק הדין האמיץ של בית המשפט המחוזי, אשר לא נרתע מלבקר את מח"ש על החקירה השערורייתית שנוהלה באופן שפגע בזכויותיו של השוטר - ובשל כך החליט לזכותו מכל אשמה".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ