צה"ל הבטיח אנונימיות למחזירי נשק, אך אלשיך הורה להתקין מצלמות שיתעדו אותם

לדברי בכיר במשטרה, בהוראת המפכ"ל הותקנו מצלמות סמויות מעל נקודת החזרת הציוד הצבאי בתחנת משטרה באמתלה של תיקון מערכת החשמל. המשטרה: המצלמות מוצבות בתחנות באופן קבוע ומשמשות לאבטחה

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
המפכ"ל אלשיך בכניסה לוועדה המייעצת למינויים לתפקידים בכירים, השבוע
רויטל חובל
רויטל חובל

המפכ"ל רוני אלשיך הורה להתקין מצלמות סמויות כדי לתעד החזרת נשק ואמצעי לחימה במסגרת מבצע איסוף של ציוד צבאי. מטרת הצילום היתה לאסוף מידע מודיעיני על מי שהשיב כלי נשק, והתיעוד נעשה בניגוד להצהרות צה"ל והמשטרה, שהבטיחו אנונימיות למי שישתתף במבצע.

קצין בכיר במשטרה סיפר ל"הארץ" כי כמה חודשים אחרי שאלשיך נכנס לתפקיד המפכ"ל, הגיעו ללשכתו שני טכנאים שביקשו לדבר איתו ישירות וסיפרו לו על משימתם. לדברי הקצין, הטכנאים הסבירו לו כי בכוונתם להתקין את המצלמות מעל נקודת החזרת הציוד הצבאי באמתלה של תיקון מערכת החשמל, ולחבר אותן למערכת המודיעין של המשטרה. כשהבהיר הקצין שדעתו לא נוחה מהיוזמה, נאמר לו כי מדובר בהוראה ישירה של המפכ"ל. כעבור שבועיים הותקנו המצלמות בחשאי.

המבצע במארס 2016 התקיים אחרי הפסקה של שמונה שנים והיה הראשון בתקופת כהונתו של אלשיך. בהודעת דובר צה"ל אז נכתב כי "במסגרת המבצע פונה צה"ל לכלל אזרחי המדינה, במטרה להחזיר לצבא ציוד צבאי לרבות ציוד לבוש, אמצעי לחימה ותחמושת המוחזקים שלא ברשות. אזרחים, חיילי מילואים וחיילי המערך הסדיר יוכלו להחזיר ציוד מבלי שתחול עליהם חובת הזדהות או העמדה לדין, בגין נטילתו והחזקתו שלא כדין. מטרת המבצע היא מניעת הגעת ציוד צבאי לגורמים עוינים, מניעת מפגעי בטיחות עקב החזקת אמצעי לחימה על ידי אזרחים והחזרת ציוד לחימה שישמש את חיילי צה"ל".

בנוסף להודעת הצבא, מהמשטרה נמסר כי "בימי המבצע בלבד, לא יבוצע רישום, תחקיר או הליך פלילי כנגד המשיבים את הציוד. יחד עם זאת, תהיה אכיפה מוגברת ומחמירה כנגד אותם אלו שלא ניצלו את ההזדמנות בהשבת הציוד שברשותם". קציני צבא שפיקדו על המבצע התראיינו בכלי תקשורת שונים והבטיחו כי החזרת הציוד נעשית באופן אנונימי. "אנחנו לא שואלים שאלות", אמרה מפקדת תחנות האיסוף בפיקוד דרום, רס"ן הדס שמואל, בראיון לאתר מאקו. לדבריה, "לא משנה לנו מי מגיע ואיך הציוד הזה הגיע אליו".

ציוד שהוחזר במבצע ב-2016צילום: דובר צה"ל

המבצע, שנמשך כחודש, לווה בקמפיין יחסי ציבור נרחב, והוצג כשיתוף פעולה של הצבא והמשטרה בכ-110 נקודות החזרה בבסיסי צה"ל ובתחנות משטרה ברחבי הארץ. בסיומו הכריזו בצה"ל ובמשטרה שהמבצע הסתיים בהצלחה, ודיווחו על החזרת כלי נשק ואמצעי לחימה רבים, בהם קלצ'ניקוב, עוזי, 16-M, טילי לאו, מאות רימונים, פצצות מרגמה וקילוגרמים רבים של חומרי נפץ. צה"ל והמשטרה חזרו כמה פעמים נוספות על המבצע, כולל השנה לרגל שנת ה-70 למדינה.

מבדיקה מול גורמים בצה"ל עולה כי הם לא הכירו את יוזמת אלשיך וכי המצלמות לא הותקנו בידיעתם. גורם בכיר בצה"ל אמר ל"הארץ" כי "גם אם מדובר בהתחכמות ולא הפרה מפורשת של ההבטחה לציבור, התקנת המצלמות פוגעת באמון של הציבור בצה"ל". 

ציוד שהוחזר במבצע ב-2016צילום: דובר צה"ל

המשטרה לא הכחישה בתגובתה כי תיעדה את המחזירים או שהצילום נועד לאיסוף מודיעין. המשטרה מסרה כי "מדובר במבצע להחזרת ציוד צבאי לצה"ל, במסגרתו ניתנה לציבור אפשרות להשיב ציוד במספר מוקדים, לרבות בבסיסי צה"ל ותחנות משטרה, בפריסה נוחה, נגישה ובטוחה לציבור. במסגרת שיתוף הפעולה והסיוע לצה"ל במבצע זה, שתכליתו צמצום המצאות פריטי אמל"ח בידיים לא בטוחות, אפשרה המשטרה החזרת ציוד בתחנות. נדגיש כי הציוד נמסר לידי חיילים שהוצבו באותן נקודות, תוך התחייבות להימנע מרישום ופתיחה בהליכים פליליים. התחייבות זו נשמרה כל העת, ולפיכך, אנו דוחים כל טענה אחרת. לגבי הטענה בדבר המצאות מצלמות בתחנות, הרי שאלה מוצבות דרך קבע לאורך שנים, ללא כל קשר למבצע ונועדו לצורכי אבטחה".

בתגובה לשאלה אם היועץ המשפטי לממשלה אישר את התקנת המצלמות, נמסר מלשכתו כי "היועמ"ש עצמו לא עסק בכך ולא מוכר לנו כל טיפול אחר בנושא". מדובר צה"ל נמסר: "יחידת מצ"ח לא ביצעה מעולם מעקב אחר גורם שהחזיר ציוד במסגרת מבצעי החזרת הציוד שנערכו לאורך השנים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ