בית המשפט זיכה נאשם מרצח בת זוגו לאחר שמדובב משטרתי לחץ עליו להודות בכך

סלומון רדאי הואשם שרצח בשנת 2003 את זוגתו, לאחר שהודה בכך בפני מדובב. אחרי שריצה 4.5 שנים במעצר, השופטים קבעו כי הודאתו אינה תואמת את הממצאים בשטח ושחררו אותו

אהרן רבינוביץ
אהרן רבינוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אהרן רבינוביץ
אהרן רבינוביץ

בית המשפט המחוזי בירושלים זיכה הבוקר (שני) את סלומון רדאי, שהואשם ברצח חברתו, פוקטה בוגלה, בשנת 2003. רק כעבור 11 שנה הוגש כתב אישום נגד רדאי, לאחר שמדובב משטרתי גרם לו לכאורה להודות ברצח, ומאז שהה במעצר ארבע שנים וחצי, עד ששוחרר הבוקר. עם זאת, כבר בשנת 2015 קבע המחוזי כי הסוכן לחץ על רדאי לבצע עבירות ואף ניסה להדיחו לבצע רצח נוסף, ולכן בוטלו שני אישומים נוספים שהיו נגדו. כעת ביטלו השופטים גם את האישום המקורי ומתחו ביקורת על התנהלות המשטרה והפרקליטות בפרשה.

השופטים, בראשות סגן הנשיא יורם נועם, קבעו כי עדיין נותרו סימני שאלה בנוגע לזהות הרוצח - ולפיכך אי אפשר לקבוע שרדאי הוא האחראי לכך. "טוב יעשו גורמי החקירה אם יבחנו את התקלות ואת ההערות שפורטו בהכרעת הדין - הן בעניין הפעלת המדובב, הן לגבי חקירתן של שתי העדות שהעידו בסוגיית המפגש המוקדם עם המנוחה והן בנוגע לתקלות ולהערות אחרות", כתבו. 

סלומון רדאי בבית המשפט

בשנת 2009, לאחר שהפרקליטות סברה כי אין ראיות המצדיקות הגשת כתב אישום נגד רדאי (בין השאר משום ששתי עדות התביעה מסרו גרסאות סותרות וחלק מהחקירה לא תועד), הכניסה המשטרה מדובב לתאו של רדאי - שנשא מאסר על עבירות שוד. בסוף אותה שנה אמר המדובב לראשונה כי רדאי הודה ברצח בשיחה איתו, אך מאחר שהשיחה לא הוקלטה במלואה - לא הוגש כתב אישום. השופטים אמרו כי ממילא היו מוכרחים לפסול את העדות, מאחר שהמדובב שידל את רדאי להשתמש בסמים בלי לדווח על כך למפעילו. כעבור ארבע שנים החליטה המשטרה לחדש את החקירה, ואף קיבלה מהפרקליטות היתר לפעילות עבריינית משותפת לרדאי ולסוכן כדי להוכיח שרדאי רצח את בת זוגו. 

לאחר שהסוכן התחבר לרדאי ורכש את אמונו, הוא החל לבקש ממנו שיתלווה אליו למעשי עבריינות שונים, בהם הצתת רכב בקריית יובל. לדברי רדאי, הסוכן אף שידל אותו להשתמש בסמים, אך לא נמצאה לכך הוכחה. בהמשך ביקש הסוכן מרדאי לרצוח אדם תמורת 10,000 דולר, ורדאי השיב בחיוב והוסיף כי הוא זקוק לכסף עקב מצבו הכלכלי הקשה. הסוכן אמר לרדאי כי בעבר כבר נעצר בחשד לרצח, ורדאי השיב: "גם אני". 

בתגובה סיפר המדובב לרדאי כי רצח את בת זוגו ואמר לו: "אני את הסיפור שלי סיפרתי לך, אבל אתה - מה אתה מספר לי?" הוא המשיך ללחוץ על רדאי, עד שביוני 2014 הודה באחריות לרצח. לאחר מכן ביקש המדובב מרדאי להניח איתו מטען חבלה, ובעקבות המעשה עצרה המשטרה את רדאי. לדברי השופטים, ההתוודות של רדאי היתה "בעלת משקל דל ביותר" בשל נסיבות מסירתה, היעדר רצף הגיוני במסירת פרטי הרצח וחוסר היגיון בתיאור הדרך שבה נעשה - לרבות ההכנות, ההצטיידות בכלי נשק ומיקום הרצח. 

השופטים אף מתחו ביקורת על התנהלות המשטרה בעת המעצר ב-2014, והעירו כי השוטר שהוביל את רדאי מתאו לנטילת טביעות אצבע לא תיעד את התבטאויותיו באותו הרגע. לדברי השוטר, רדאי אמר לו: "מיהרתם לעצור אותי. הייתם צריכים לחכות עוד קצת ואז גם הייתי מודה לכם". השופטים קבעו כי אין בעדות זו הוכחה שרדאי אכן רצח את בת זוגו. כמו כן, הם העירו כי אחד החוקרים ניסה "לגרור אותו (את רדאי - א"ה) להתבטאויות מפלילות". בהמשך הכרעת הדין שבו השופטים וביקרו את מהימנותן של שתי עדות התביעה. 

לדברי השופטים, הודאתו של רדאי ברצח אף אינה תואמת לראיות שנאספו בשטח - לרבות הממצאים הפורנזיים מניתוח גופתה של בת הזוג, הדרך שבה לכאורה פגע בה, מיקום הדקירות, כלי הנשק שבהם השתמש והטענות לאליבי. עוד כתבו כי גם הודאותיו בעבירות נוספות, בהן שלושה מעשי רצח, אינן מבוססות. 

עורכי הדין ודים שוב ומאיה ברקאי, שייצגו את רדאי מטעם הסנגוריה הציבורית, בירכו על החלטת בית המשפט: "סלומון עצור במשך ארבע שנים וחצי על עבירה שלא ביצע, וכך טען לכל אורך הדרך", אמרו והוסיפו כי "הכרעת הדין מצטרפת לשורת פסקי דין שבהם בתי המשפט ביקרו באופן חריף את אופן הפעלת המדובבים והסוכנים. אנו מקווים שרשויות האכיפה יפנימו את הערות בית המשפט". 

הפרקליטות מסרה כי "מדובר בחקירה סבוכה שהתנהלה ממועד הרצח ועד 2014. הנאשם נעצר לאחר שהודה בפעם השלישית בפני הסוכן המשטרתי. הפרקליטות תלמד את פסק הדין ותשקול את צעדיה בהתאם". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ