המשטרה מחלקת מאות דו"חות תנועה לפלסטינים מדי יום, אך איש אינו יכול לאכוף אותם

מחוז ש"י הכריז על "מאבק עיקש בקטל בדרכים" בגדה, מבלי שיש לו אפשרות מעשית לגבות את הקנסות, בגובה מליוני שקלים, ממי שאינו אזרח ישראלי. גם משרד הביטחון והמינהל האזרחי הודו כי הדבר אינו בסמכותם

יותם ברגר
יותם ברגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תחנת משטרה במחוז ש"י. הטיפול בדו"חות הוצב בראש סדר העדיפויות, אך לא ניתן לאכוף אותם
תחנת משטרה במחוז ש"י. הטיפול בדו"חות הוצב בראש סדר העדיפויות, אך לא ניתן לאכוף אותםצילום: מאיה לוין / ג'יני

בשנים האחרונות שמה משטרת מחוז ש"י בראש סדר העדיפויות את הטיפול בנהיגה הפרועה בכבישי הגדה. דוברות המחוז משגרת הודעות לעיתונות כמעט מדי בוקר, המדווחות על מספר הדו"חות שחולקו בכבישים לישראלים ולפלסטינים - בדרך כלל מדובר במאות דו"חות ביום. עם זאת, ל"הארץ" נודע כי רוב הקנסות לפלסטינים אינם נאכפים - מאחר שאין גורם בישראל הרשאי לגבות אותם. אם הנהגים אינם משלמים את הסכומים בזירה, בהתנדבות או כתנאי לשחרור מכוניתם מעיקול - הענישה לא תיאכף. במשטרה אישרו בשיחה עם הארץ כי קיים קושי בגביית הקנסות.

במחוז ש"י אומרים שכבר לפני חודשים השיקו "מאבק עיקש בקטל בדרכים תוך אכיפה אפקטיבית ונחושה". לראיה הם מדווחים שבסוף השבוע הקודם נרשמו 514 דו"חות תנועה בגדה. לפי נתוני המשרד לביטחון הפנים, במהלך השנה שעברה חילקו השוטרים באזור לא פחות מ-45 אלף דו"חות לפלסטינים ו-5,600 הזמנות להתייצב בבתי דין צבאיים בגין עבירות תנועה. לפיכך, המשטרה היתה אמורה לגבות מהפלסטינים עשרות מיליוני שקלים: דו"ח על נהיגה מופרזת נושא קנס של 750 שקלים, ואילו נסיעה באור אדום או דיבור בטלפון בזמן נהיגה אמורים לגרור קנס של 1,000 שקלים. גם אם נניח שהקנס הממוצע הוא 500 שקלים בלבד, שווי הקנסות שניתנו היה אמור להיות 22 מיליון ו-500 אלף שקלים.

חסימה בכביש 443. אם הנהגים אינם נדרשים לשלם במקום או מתנדבים - ספק אם ישלמוצילום: ניר כפרי

אולם בשאילתה ששלח ח"כ מוסי רז (מרצ) לשר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, התברר כי למשטרה אין יכולת לאכוף את הדו"חות האלה. בתשובה לפנייה כתב ארדן כי "הטיפול בגביית הקנסות, בכסף שנגבה ובהשקעתו נעשה בצה״ל, באמצעות קצין מטה האוצר במינהל האזרחי״. פניית רז למשרד הביטחון העלתה כי הדבר אינו בסמכותם. "הנושא אינו בתחום טיפולנו", כתבה עו״ד רות בר, עוזרת שר הביטחון.

"חשבנו שזה מקרה של 'הכבשת וגם ירשת', אבל מתבררת תמונה דבילית אפילו יותר", אומר רז. "פלסטינים נתונים תחת כיבוש ונשפטים תחת החוק הצבאי. מוטלים עליהם קנסות שהמשטר הצבאי בכלל לא יודע לגבות. עוד פעם אנחנו מגלים את חוסר היכולת של ישראל לשלוט במתרחש בשטחים הכבושים". 

פנייה ישירה למינהל האזרחי גילתה כי הדבר אינו מצוי בסמכותו. במינהל אמנם יש "קופה" של כספים שהתקבלו מתשלום דו״חות - בשנה שעברה היא הכילה כתשעה מיליון שקלים - אך אין לאנשיו סמכויות גבייה ואכיפה. גורם ביטחוני אמר ל"הארץ" כי למשטרה אין סמכות לאכוף את הדו"חות מאחר שאי אפשר לעקל את חשבונות הבנק הפלסטיניים או לבוא לבתי העבריינים. גורם נוסף במערכת הביטחון אמר שגם למינהל אין סמכות לגבות את דו"חות המשטרה. כלומר, איש אינו יכול ליישם את מערכת הענישה של המשטרה בגדה, ולמאות דו"חות הניתנים מדי יום אין ערך ממשי. 

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ