מנהל בית החולים אברבנאל לשעבר הואשם בקיום יחסי מין עם מטופלת

לפי האישום, ד"ר יהודה ברוך בדק את המתלוננת במהלך אשפוזה, המליץ לשחררה לחופשה ולאחר מכן המשיך לטפל בה. "במהלך הטיפול נוצרה מערכת יחסים אינטימית תוך ניצול מצבה הנפשי", נכתב

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ד"ר יהודה ברוך, ב-2014
רויטל חובל
רויטל חובל

הפרקליטות הגישה היום (שלישי) לבית משפט השלום בתל אביב כתב אישום נגד ד"ר יהודה ברוך, לשעבר מנהל בית החולים הפסיכיאטרי אברבנאל, בגין קיום יחסי מין עם מטופלת. הפרקליטות ערכה שימוע לברוך בספטמבר האחרון, ודחתה את הטענות שהעלה.

על פי כתב האישום, ברוך קיים יחסי מין עם המתלוננת בין אוקטובר 2014 לספטמבר 2015. המתלוננת, אז בת 26, אושפזה באברבנאל בזמן שברוך, שעדיין מחזיק ברישיון לעסוק ברפואה, שימש כמנהל המוסד. ברוך בדק את המתלוננת במסגרת אשפוזה, והמליץ לשחררה לחופשה. לאחר האשפוז המשיך להעניק לה טיפול נפשי במפגשים פנים אל פנים, שיחות טלפוניות והתכתבויות. לפי החלק בכתב האישום שהותר לפרסום, "במהלך תקופת הטיפול נוצרה בין הנאשם למתלוננת מערכת יחסים אישית אינטימית שכללה קיום יחסי מין תוך ניצול מצבה הנפשי".

בית החולים אברבנאל, ב-2014צילום: דודו בכר

עורך דינה של המתלוננת, אורי קינן, מסר בעקבות הגשת כתב האישום: "לאחר תקופה לא קצרה של חקירה, המתלוננת מסופקת מכך שגרסתה התקבלה וכעת היא עוסקת בשיקומה האישי".

עו"ד גליה כהן, המייצגת את ד"ר ברוך, מסרה בתגובה: "בין ד"ר ברוך לבין המתלוננת לא התקיימו יחסי מטפל-מטופלת. היא, או מי מטעמה, מעולם לא שילמה לד"ר ברוך בעבור המפגשים ביניהם. המפגשים בין ד"ר ברוך לבין המתלוננת נערכו גם בבית הוריה, בבתי קפה ובחוף הים. כל אלה ועוד מעידים כי מדובר במערכת יחסים רומנטית ולא ביחסי מטפל-מטופלת וד"ר ברוך יוכיח זאת בבית המשפט".

עוד מסרה עו"ד כהן כי "העובדה שלפרקליטות לקח יותר משלוש שנים לגבש את עמדתה השגויה ביחס לקיומם של יחסי מטפל-מטופלת מדברת בעד עצמה. ההחלטה לנסות ולשים תג פלילי למערכת יחסים רומנטית שהתנהלה בהסכמה בין שני בגירים, בידיעתם ובברכתם של ההורים, רופאים בהכשרתם ובעיסוקם, רק בשל העובדה שמדובר באדם שעוסק גם בטיפול, היא עמדה מוסרית מסוכנת, אשר מנוגדת לדין הפלילי ולמציאות".

המתלוננת הכירה את ברוך באוקטובר 2014, זמן קצר לפני שפרש מתפקיד מנהל אברבנאל. היא אושפזה בבית החולים, ויומיים לאחר מכן שוחררה. לדבריה, ברוך שלח לה הודעות והתעניין במצבה. "בשלב הזה אני יזמתי ושאלתי אם ניתן לארגן קשר מסודר של שיחות טיפוליות", סיפרה בעבר בשיחה עם "הארץ", "הוא ענה שבשמחה, והטיפול החל. מהר מאוד הייתי תלויה בו כמו בחמצן". לדבריה, הקשר הטיפולי ביניהם נמשך תשעה חודשים לפני שקיימו לראשונה יחסי מין מלאים. באוגוסט 2015 גילתה המתלוננת כי היא בהיריון מברוך, ביצעה הפלה, וכעבור חודש התלוננה נגדו.

על פי פרוטוקולים של בית המשפט שפורסמו בעבר, ברוך הודה כי בינו לבין המטופלת התנהלה "מערכת יחסים רומנטית" שכללה יחסי מין מלאים, אך לדבריו מעולם לא היה ביניהם קשר טיפולי, ו"בפרט לא בתקופת הרומן". עורכת דינו של ברוך טענה כי האשה מנסה לפגוע בו, כי ביקש לסיים את מערכת היחסים ביניהם. אחד מטיעוניו של ברוך על כך שלא היה בין השניים קשר טיפולי נוגע לעובדה שהמתלוננת לא שילמה לו כסף. היא סיפרה כי דווקא רצתה לשלם, אך הוא סירב לכך בטיעונים שונים.

המתלוננת הגישה ב-2015 תלונה במשטרה וללשכה לאתיקה של ההסתדרות הרפואית, ואף פנתה בנושא לשר הבריאות יעקב ליצמן. בפנייתה לשר הבריאות סיפרה כי פגשה בד"ר ברוך באוקטובר 2014, בעת שהיה מנהל אברבנאל. היא ציינה שברוך היה מיודד עם הוריה שנים רבות ולמד עמם רפואה. "הוא בדק אותי וכעבור יומיים גם שחרר אותי לחופשה", כתבה. "לאחר אשפוזי הוא לקח אותי לטיפול תחת חסותו. סמכתי עליו בעיניים עצומות, הייתי בטוחה שהוא מעוניין בטובתי ובשיקומי הנפשי".

ברוך היה אחד המנהלים הבכירים במערכת הבריאות הממשלתית. הוא ניהל את אברבנאל במשך עשר שנים, ובנוסף הקים וניהל במשך שנים ארוכות את תחום הקנאביס הרפואי בישראל. בנובמבר 2014 הגיע להסדר פרישה מרצון מאברבנאל, בשל טענות על תפקודו כמנהל בית החולים ובעיות שקשורות לניהול תחום הקנאביס במשרד הבריאות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ