מנדלבליט הקים צוות פרקליטים נוסף לבחינת תיקי החקירה נגד נתניהו

לפי הערכות במשרד המשפטים, הצוות הנוסף נועד לאתגר את מובילי התיקים בפרקליטות מיסוי וכלכלה בראשות ליאת בן ארי. גורמים במשרד: הצוות לא יבחן פרצות בתיקים אלא יספק נקודת מבט נוספת

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מנדלבליט ונתניהו בכנסת, ב-2015
מנדלבליט ונתניהו בכנסת, ב-2015צילום: מרק ישראל סלם

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, הקים צוות שיבחן את תיקי ראש הממשלה בנימין נתניהו, בנוסף לצוות הפרקליטים המלווה בפרקליטות מיסוי וכלכלה. לפי הערכות במשרד המשפטים, הצוות המקביל נועד לאתגר אותם ולהוות להם קונטרה. גורמים במשרד ציינו שלא מדובר בצוות סנגוריאלי, שיחפש את הפרצות בתיקי נתניהו, אלא כזה שייבחן בעיניים נוספות את הראיות.

בגלובס פורסם הערב (שלישי) כי בראש הצוות עומדת המשנה ליועץ המשפטי לממשלה לעניינים פליליים, עמית מררי, ולצדה שני פרקליטים שהצטרפו אליה לפני כחודשיים, רעות גורדון ויונתן קרמר מהמחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה. גורדון שימשה עד מאי האחרון כפרקליטה במחלקה וטיפלה בתיקי מרמה ומשם עברה לעבוד עם הצוות של מררי. קרמר משמש כתובע בתיקים השונים של פרשת ישראל ביתנו. בראשות הצוות הראשי, בפרקליטות מיסוי וכלכלה, עומדים ליאת בן ארי וסגנה יהונתן תדמור. צוותם נחשב למנוסה ומחמיר בתיקי שחיתות שלטונית. 

ליאת בן ארי, בספטמבר. נחשבת מנוסה ומחמירהצילום: תומר אפלבאום

במארס השנה פורסם בגלובס כי מדובר בצוות "איפכא מסתברא", שנועד להציג את הזווית הסנגוריאלית של הראיות בתיק, אולם במשרד המשפטים הכחישו זאת. פרקליט המדינה, שי ניצן, טען כי לא ידוע לו הקמת צוות כזה וכך גם טענו גורמים בפרקליטות מיסוי וכלכלה. במשרד המשפטים הסבירו היום כי לא מדובר בהחלטה חריגה, שכן המשנה לעניינים פליליים אמורה לגבש חוות דעת בתיקים אלה, כפי שעשה למשל קודמה, רז נזרי, בתיק נגד אביגדור ליברמן. כמו כן, כשמני מזוז נכנס לתפקיד היועמ"ש ובחן את תיק האי היווני שעמד נגד ראש הממשלה דאז אריאל שרון, הוא הקים צוות אלטרנטיבי שהמליץ על סגירת התיק - בניגוד לצוות המקורי.

אולם, במקרה של חקירות ראש הממשלה עולה כי מדובר בצוות אלטרנטיבי, שכולל גם פרקליטים שלא מהמחלקה של מררי, שמונתה לתפקיד המשנה באפריל אשתקד ואינה דומיננטית בתפקידה. היא שימשה בעבר כפרקליטה במחלקה הפלילית שמטפלת בתיקים בבית המשפט העליון ובמחלקה הבינלאומית, עוזרת של היועץ המשפטי לממשלה לשעבר אליקים רובינשטיין. בעשר השנים האחרונות היא אינה משמשת כפרקליטה אלא כמשפטנית בכירה במחלקת ייעוץ וחקיקה. 

ממשרד המשפטים נמסר בתגובה לפרסום: "אין צוות שהוטלה עליו משימה של גיבוש חוות דעת "איפכא מסתברא". תפקידו של כל אחד מהגורמים המעורבים לחוות את דעתו המקצועית ולהביאה אל שולחן הדיונים. זהו תהליך העבודה הנהוג והנכון במסגרת בחינת תיקי חקירה מורכבים מעין אלה. באשר לטענות לפיהן המשנה ליועץ המשפטי לממשלה (פלילי), גב' עמית מררי, מגבשת חוות דעת נגדית לעבודת מי מצוותי הפרקליטות העוסקים בתיקים, נבהיר כי אין לדברים כל שחר. המשנה ליועץ המשפטי לממשלה (פלילי) מסייעת ליועץ בקבלת החלטות בתיקים פליליים במסגרת עבודתם השוטפת. זהו חלק מהגדרת התפקיד הרשמי שלה, כך נעשה גם בתיקים אחרים וכך תנהג גם במקרה זה. במסגרת תפקידה היא נעזרת בסיוע של עוזרים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ