אלופים במיל' העידו לטובת החייל שהשתתף בלינץ' בב"ש מבלי שקראו את החקירה המלאה

גרשון הכהן ודן ביטון תמכו ביעקב שמבה, שבעט במבקש המקלט בפיגוע ב-2015. הם טענו כי פעל בקור רוח, אך הכהן לא ידע במה הוא מואשם וציין כי גיבש את דעתו מיד אחרי שצפה בסרטון האבטחה מהתקרית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
האלופים במיל' הכהן וביטון היום בבית המשפט המחוזי בבאר שבע
האלופים במיל' הכהן וביטון היום בבית המשפט המחוזי בבאר שבעצילום: אליהו הרשקוביץ

שני אלופי צה"ל במיל', גרשון הכהן ודן ביטון, העידו היום (רביעי) בבית המשפט המחוזי בבאר שבע לטובתו של החייל יעקב שמבה. החייל נאשם שבעט במבקש המקלט הבטום זרהום בפיגוע בתחנה המרכזית בעיר לפני שלוש שנים, לאחר שהוא זוהה בשוגג על ידי ההמון הזועם כמחבל. השניים טענו כי זירת האירוע היתה מבולגנת, ללא שום גוף שלקח פיקוד על האירוע, וכי שמבה פעל באופן סביר ומקצועי לנוכח הנסיבות. מעדותם של השניים עלה כי לא היו בקיאים בחומרי החקירה, וביססו את דעתם מבלי שקראו את החקירה המלאה של שמבה. הכהן אף ציין כי גיבש את דעתו כבר לאחר הצפייה בסרטון האבטחה שתיעד את התקרית.

הבטום זרהוםצילום: מתוך עמוד הפייסבוק

עדותם של השניים בבית המשפט כעדים מומחים התאפשרה למרות התנגדות הפרקליטות, שטענה כי השניים שילבו בחוות הדעת שלהם גם אג'נדה פוליטית, ואף חרגו בהן מהנושא הנמצא במחלוקת משפטית בין הצדדים. השופט אהרון משניות נקט בפתרון ביניים, כשאפשר את הגעתם לבית המשפט, אך צמצם את עדותם לנושאים רלוונטים בלבד. חלקים שנכללו בחוות הדעת שחרגו מחומרי הדיון לא נכנסו לעדות, כמו הביקורת של הכהן כלפי הפרקליטות וטענתו כי הגשת כתב האישום נגד שמבה היא פעולה בלתי מוסרית.

בין עדותם של האלופים היו קווים מקבילים רבים: שניהם טענו כי שמבה נהג בקור רוח בזירה, והכהן אף שיבח אותו על כך שלא השתמש בנשקו נגד זרהום. מבקש המקלט נהרג בלינץ', לאחר שנורה פעמים רבות על ידי מאבטח התחנה המרכזית, שוטר מג"ב וחיילת.

יעקב שמבה בבית המשפט בבאר שבע, ב-2016צילום: אליהו הרשקוביץ

ראשון עלה לדוכן העדים האלוף במיל' הכהן, שבתחילת עדותו אף התנסח בצורה מזלזלת כלפי התובעת, עו"ד טלי פלדמן. בין השאר, אמר לה: "תמשיכי, יאללה", עד שהיא דרשה מהשופט משניות להתערב והוא העיר להכהן ודרש ממנו להתייחס לפרקליטה בכבוד. בהמשך, טען הכהן שהפרקליטה נכנסת לדקויות לא רלוונטיות, כאשר ניסתה לברר דברים טכניים על האופן שבו גיבש את חוות דעתו. מאוחר יותר הוא התוודה כי גיבש את השקפתו כבר לאחר שראה את סרטון האבטחה המתעד את התקרית, וזאת עוד לפני שקרא את ההודאה של שמבה.

מעדותו של הכהן, עולה כי חוות דעתו מבוססת על קריאת כמה עמודים בודדים מחקירותיו של שמבה במשטרה וצפייה בסרטון האבטחה. אף שציטט, באופן שגוי, בחוות דעתו מכתב האישום, הכהן התקשה להשיב אם בכלל קרא אותו, ולא ידע לצטט באיזו עבירה החייל מואשם. השניים טענו כי חשיפתם לחומרים נוספים, כמו התמלולים המלאים של חקירותיו של שמבה ותיעוד הוידאו של החקירות אינם רלוונטיים בשביל לחוות את דעתם על התקרית.

סלע המחלוקת המשפטית הוא טענתו של שמבה כי בעט בפלג גופו העליון של זרהום משום שזה הזיז את זרועותיו, ושמבה חשש כי הוא חמוש. בפרקליטות אמרו כי טענתו לא מחזיקה מים, שכן בסרטון זרהום לא נראה מזיז את ידיו, וגם כי שמבה מסר כמה גרסאות שונות באשר לסיבות שהובילו אותו לפעול כפי שפעל. באחת מעדויותיו אמר כי פעל בין השאר מתוך כעס. בהזדמנות אחרת אמר שפעל כך כי זרהום ניסה לקום, וגם בגלל שאחרים בזירה לא היו ממוקדים בו.

האלופים במיל', היום בבית המשפט בבאר שבעצילום: אליהו הרשקוביץ

הכהן, שבעדותו אף התייחס למושגים מעולם הפסיכולוגיה והפילוסופיה, טען כי "מדובר באירוע שנורא קשה לשים בו כללים ועקרונות. זה אירוע חסר תקדים ואירועים כאלה תמיד חסרי תקדים". הוא ציין כי אי אפשר "למשטר" אירועים כאלה והוסיף כי לא ניתן לקבוע אם מדובר בפעולה נכונה מבצעית או לא, כי מדובר ב"מצבים של אי-ודאות שקשורים למוות וחרדה". הכהן טען כי "אם הייתי השופט הייתי סוגר את החקירה הזו", והוסיף כי גם אם שמבה טעה, זו טעות מבצעית ולא טעות פלילית: "זה עניין לתחקיר מבצעי, לא לבית משפט", אמר. כשנדרש לשאלה מדוע שמבה מסר מספר גרסאות שונות, הוא השיב כי זה יכול לקרות כתוצאה מלחץ מהחוקרים: "אני מכיר אנשים שעד היום מוסרים מספר גרסאות על קרבות שהיו בעמק הבכא".

אחריו עלה ביטון, וטען אף הוא כי שמבה פעל באופן סביר ובקור רוח. הפרקליטה עימתה אותו עם העובדה כי מהחומרים עולה כי שמבה גם קילל וצעק בזירה, ביטון הוסיף לעמוד על דעתו כי שמבה היה קר רוח בזירה. "הוא בא מגולני ואני לא צריך להוסיף על זה כלום. אם הוא היה משריון זה לא היה ככה. זה כן קור רוח, ששייך לחלק מגולני וגבעתי, לא תמצאי את זה בצנחנים. בסך הכל, כשבוחנים את האירוע לאורכו הוא נהג בקור רוח". ביטון ציין כי "מי שבא מגולני, מקלל ללא הכרה".

הלינץ' בהבטום אירע בתחנה המרכזית בבאר שבע ב-2015, לאחר שנקלע לפיגוע ירי. ההמון במקום חשד כי מבקש המקלט הוא המפגע, והוא נורה על ידי שלושה אנשים שונים. הוא נפצע קשה, ואז הוכה על ידי אנשים במקום והושלך לעברו כיסא וספסל. כתבי אישום הוגשו נגד ארבעה אנשים. על הנאשם דוד מויאל גזרו מאה ימי עבודות שירות, וכנגד הנאשם דמרי ייגזרו לכל היותר מספר חודשי מאסר. הנאשמים שעדיין ממשיכים לנהל את ההליכים המשפטיים בעניינם הם החייל יעקב שמבה וקצין השב"ס רונן כהן.

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ