ארגונים חברתיים עתרו לבג"ץ בבקשה להקפיא את רפורמת הנשק של ארדן

העותרים טענו כי ריבוי כלי נשק במרחב הציבורי מוביל לעלייה באלימות ובהתאבדויות. מנתונים שהציגו עולה כי שיעור מקרי הרצח בישראל באמצעות כלי ירייה, גבוה באופן ניכר מהממוצע במדינות ה-OECD

לי ירון
לי ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנת מחאה נגד אלימות המופנית כלפי נשים מול תחנת המשטרה ביפו, השבוע
הפגנת מחאה נגד אלימות המופנית כלפי נשים מול תחנת המשטרה ביפו, השבועצילום: מגד גוזני

עשרה ארגונים חברתיים עתרו ביום חמישי לבג"ץ נגד השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, בבקשה לעצור את ההקלות באחזקת נשק שיזם למען יוצאי צבא - מהלך שנכנס לתוקף באוגוסט. הארגונים ביקשו לבטל גם את הוראת השעה מלפני חצי שנה המתירה למאבטחים לשאת נשק מחוץ לשעות העבודה. לדבריהם, יש לקבוע את הקריטריונים לאחזקת נשק פרטי וארגוני בחקיקה, ולא בהנחיות מינהליות. 

העותרים מסרו כי "התבחינים החדשים מרחיבים באופן קיצוני את הנגישות לכלי ירייה אזרחיים ואת נוכחותם במרחב הציבורי והפרטי". לדבריהם, המדינה מגדילה בכך את המספר הפוטנציאלי של בעלי הרישיון לנשק בכ-600 אלף אזרחים נוספים. לפי הקריטריונים החדשים, "כל אדם ששירת בצבא ועבר הכשרה קרבית (רובאי 07 ומעלה), אף אם עברו 50 שנים מאז שסיים את שירותו הצבאי, זכאי לקבל לרשותו כלי ירייה - כפוף לאישור בריאותי ומשטרתי ובהתאם לתנאי סף".

לפי נתונים המוצגים בעתירה, שיעור מקרי הרצח בישראל שבהם נעשה שימוש בנשק חם גבוה באופן ניכר מהממוצע במדינות ה-OECD. לפי נתונים שאסף משרד האו"ם לסמים ולפשיעה, 40% ממקרי הרצח בישראל נעשו בכלי ירייה, לעומת 28% בממוצע במדינות ה-OECD.

בעתירתם קבעו הארגונים כי "מאז שהוסדרו הקריטריונים למתן רישיון לנשק חם באמצע שנות ה-90, עיקרון היסוד שעמד בבסיסם היה כי אין בישראל זכות מוקנית לשאת נשק". כך, למשל, נכללו בקריטריונים כבאים ואנשים הגרים ביישובים שחשופים לסכנות שונות. מדיניות צמצום הנשק התגבשה על בסיס מסקנותיהן של חמש ועדות בין-משרדיות.

"השבוע קברנו את יארא איוב, נערה בת 16, ואת סילבנה צגאיי, ילדה בת 13", אמרה השבוע מנכ"לית שדולת הנשים בישראל, מיכל גרא-מרגליות. "אנגווץ וואסה נרצחה בכדור לראשה על ידי בן זוגה, לעיני בנה בן השבע. עליזה שפק נרצחה בדקירות בידי בן הזוג לשעבר שלה, לאחר שהורשע חודשים ספורים קודם לכן בתקיפה נגדה, ולא נענש. 24 נשים נרצחו בנסיבות דומות מתחילת השנה", סיכמה וציינה ש"למרות זאת, אלימות ורצח נשים אינם נתפסים כמעשה טרור, וחייהן של נשים וביטחונן אינם נמצאים בסדר העדיפויות של המדינה".

לדברי גרא-מרגליות, כלי נשק במרחב הציבורי מעלים את מספר מקרי האלימות, הרצח, ההתאבדויות והתאונות. "הממשלה צריכה להתמקד בהגנה על חיי אזרחיות ואזרחים, לא ביצירת אמצעים נוספים לפגיעה בהם", אמרה.

עו"ד ענת טהון אשכנזי, מנכ"לית איתך-מעכי וממנסחות העתירה, אמרה ש"זה אבסורד שבתוך האווירה האלימה שכבר קיימת במרחב הציבורי והאישי, בוחר השר לביטחון פנים להרחיב את תפוצת כלי הנשק פי ארבעה - מ-150,000 ל-600,000 - וזאת במקום לפעול ליישום התוכניות הקיימות למניעת אלימות וצמצום הנשק". טהון אשכנזי הוסיפה ש"ככל שתפוצת כלי הנשק במרחב האזרחי גדולה יותר - כך יותר אנשים משלמים בחייהם".

מחאה מול המשרד לביטחון פנים בירושלים נגד אוזלת היד של הממשלה בסוגיית האלימות כלפי נשים, בחודש שעברצילום: אמיל סלמן

את העתירה הגישו הארגונים האקדח על שולחן המטבח - המרכז הפמיניסטי אשה לאשה, האגודה לזכויות האזרח, שדולת הנשים בישראל, איתך-מעכי - משפטניות למען צדק חברתי, רופאים למען זכויות אדם, ארגון משפחות נרצחים ונרצחות, התנועה כולן - קידום השיח והעשייה הפמיניסטית בישראל, התנועה פרופיל חדש, נע"ם - נשים ערביות במרכז ונשים נגד אלימות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ