בעקבות מינוי הצוות הנוסף

"פתאום היועמ"ש שם ברקס": בפרקליטות צופים שההכרעה בתיקי נתניהו תתעכב באופן משמעותי

בכירים במשרד המשפטים ומחוצה לו מותחים ביקורת על הצוות החדש והנוסף שהקים מנדלבליט, שמערב פרקליטים שלומדים את החקירות מאפס, ומזהירים מעיכוב נוסף בהחלטות. "כשמכניסים עוד אנשים ללופ זה עוד זמן", אומר אחד מהם

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
היועץ המשפטי לממשלה מנדלבליט באוניברסיטת בר אילן, השבוע
היועץ המשפטי לממשלה מנדלבליט באוניברסיטת בר אילן, השבועצילום: מגד גוזני
רויטל חובל
רויטל חובל

בכירים במשרד המשפטים ומחוצה לו מותחים ביקורת על החלטת היועמ"ש להקים צוות פרקליטים נוסף שיבחן את הראיות שנאספו בתיקי ראש הממשלה, ואומרים כי הדבר יוביל לעיכוב משמעותי בהכרעה בתיקים אלה. היועמ"ש אביחי מנדלבליט עצמו הצהיר השבוע כי חקירות ראש הממשלה "ממש על סף סיום", ואמר: "אנו נערכים כדי לקבל החלטות כמה שיותר מהר... זה מאוד חשוב". עם זאת, ההחלטה על התיקים, שנפתחו לפני שנתיים וחצי, מתעכבת זה תקופה. לא ברור כמה זמן ייקח לצוות החדש שהקים מנדלבליט, שהחל את עבודתו לפני כחודשיים, לחוות עליהם את דעתו.

את העבודה על תיקי 1000 (טובות ההנאה), 2000 (נתניהו-מוזס) ו-4000 (בזק-וואלה) מוביל צוות בפרקליטות מיסוי וכלכלה בראשות עורכת הדין ליאת בן ארי, שכולל את סגנה יהונתן תדמור ופרקליטים נוספים. "בכל פעם שמכניסים עוד אנשים ללופ, המשמעות היא עוד זמן, עוד ישיבות, עוד הערות ועוד תיקונים", אמר ל"הארץ" גורם בכיר בפרקליטות. "ההחלטה אוטוטו מגיעה אליו (ליועמ"ש, ר"ח) ואז פתאום הוא שם ברקס. עכשיו יש לנו עוד פרוצדורה. יש עוד צוות, הצוות הזה צריך ללמוד את החומרים, לקרוא אותם, וצריך לתת להם עוד זמן". פרקליטה בכירה לשעבר הוסיפה כי "הקמת הצוות דוחה את הקץ בעוד כמה חודשים", ובכיר נוסף בפרקליטות אמר ל"הארץ" כי "מדובר בעודף ביורוקרטיה".

עורך הדין אורי קורב, שליווה את חקירות ראש הממשלה בראשיתן ונחשב בעל פרספקטיבה לאחר שניהל את תיקי אהוד אולמרט, אמר שלשום בראיון לרשת ב' כי החלטת מנדלבליט לא ברורה, והיא תאריך ותסרבל את ההליך שלא לצורך. לדבריו, "אני חושב שלא תהיה מחלוקת על זה ששלוש שנים לחקור ראש ממשלה זה מצב בלתי סביר. ברור שמדובר בפרק זמן ארוך ולטעמי הוא גם ארוך מדי". הוא הוסיף כי "הצוות החדש כבר מהווה נטל, ולא נכס. הוא מכביד על העניין". 

נתניהו במליאת הכנסת, השבוע
נתניהו במליאת הכנסת, השבועצילום: אוליבייה פיטוסי

הצוות החדש, שאת עצם קיומו חשף השבוע חן מענית ב"גלובס", כולל את המשנה ליועץ המשפטי לעניינים פליליים, עמית מררי, שלה אין ניסיון בתיקי שחיתות. היא משמשת כמשפטנית בכירה במחלקת ייעוץ וחקיקה זה עשר שנים, ולפני כשנה וחצי נבחרה לתפקיד המשנה. מנדלבליט מינה תחת מררי שני פרקליטים נוספים - ששייכים למחלקה הכלכלית, שמתחרה במחלקת מיסוי וכלכלה בראשות בן ארי - עורכי הדין יונתן קרמר ורעות גורדון-כץ. באופן חריג, השניים הוכפפו למררי ולא לפרקליט המדינה שי ניצן, בצעד שעוקף את סמכותו בתור הממונה עליהם. במשרד המשפטים סירבו לענות מהי עמדתו של ניצן ביחס לצוות.

קרמר מתעסק בשלוש השנים האחרונות בליווי וניהול תיקי ישראל ביתנו. בימים אלה הוא מופיע פעמיים בשבוע בבית המשפט המחוזי בתל אביב ובשאר הזמן לומד את תיקי נתניהו. גורדון עברה למחלקה של מררי בחודש מאי, אז גם קודמה בדרגה. לפי מקורות המשרד המשפטים, מנדלבליט, אשר מעורב עד דק בכל מה שקורה בתיקים, בחר בעצמו את השניים. חלק מעמיתיהם תיארו אותם "זהירים". חלקם ציינו זאת לטובה, וחלק אמרו כי הם בעלי הטיה סנגוריאלית. עמית נוסף תיאר אותם כ"פרקליטים רציניים, חכמים וצנועים".

קרמר, בן 40, נחשב למנוסה ומוערך יותר מבין חברי הצוות. בעבר היה חלק מצוות התביעה בתיק בזק נגד גד זאבי (שהסתיים בזיכוי), התיק נגד ישראל פרי ופרשת החניונים של ראובן גרוס. את עבודת הדוקטורט שלו כתב על ההצדקות לקיומה של עבירת המרמה והפרת האמונים, שעל פי פרסום של גידי וייץ השבוע, מסתמנת כעבירה המרכזית נגד ראש הממשלה, במקום עבירת השוחד. גורדון-כץ, בת 38, החלה את דרכה המקצועית במשרד וינרוט, משם עברה למחלקה המשפטית במשרד החינוך וב-12 השנים האחרונות עובדת במחלקה הכלכלית. בין היתר טיפלה בפרשות חפציבה ונציב מס ההכנסה יאיר רבינוביץ.

עם זאת, בכירים בפרקליטות מודאגים מהמסר שעשוי לעמוד מאחורי החלטת מנדלבליט. פרקליט בכיר המצוי בסוד העניינים אמר ל"הארץ" כי "המסר שעובר הוא רוצים לשמוע עמדות אחרות". בשבועות האחרונים מתקיימות ישיבות מרתוניות אצל פרקליט המדינה שי ניצן בנוגע לתיקי 1000 ו-2000, בהשתתפות הפרקליטים שניתחו את הראיות ובכירים רבים אחרים. בישיבות אלה מוצגות המסקנות המשפטיות שעולות מהחומר שנאסף. "המסר שעובר הוא שרוצים מישהו שיחשוב אחרת. הרי פרקליט מקצועי חייב לשקול ממילא את כל שיקולי ההגנה ואת כל הטענות שעומדות ושעשויות לעמוד לזכותו של חשוד, אז למה צריך עוד צוות?", שאל הבכיר.

קרמר בבית המשפט, בינואר. צורף לסייע למררי
קרמר בבית המשפט, בינואר. צורף לסייע למרריצילום: עופר וקנין

מנגד, סנגורים המעורבים בפרשה בירכו על ההחלטה, ואמרו כי היא מלמדת על כך שלמנדלבליט חסרה פרספקטיבה נוספת. ז'ק חן, סנגורו של שאול אלוביץ' החשוד במתן שוחד לנתניהו בתיק 4000, אמר אתמול בראיון לגל"צ כי "מדובר בניסיון להגיע להחלטה נכונה ודקדקנית", והוסיף כי יש צורך בבחינה של פרקליטים שלא היו מעורבים בחקירות.

במשרד המשפטים מנסים להציג את הקמת הצוות כצעד שגרתי. המסרים מלשכתו של מנדלבליט היו כי בסך הכל מדובר בשני פרקליטים שנבחרו לסייע למררי, שממילא אמורה להביע את עמדתה וכי מדובר בהחלטה שנועדה לטייב את התהליך כדי שתתקבל ההחלטה הנכונה ביותר.

אלא שהחלטה זו מעלה שאלות רבות, בין היתר האם צעד זה באמת הכרחי ונדרש ומדוע הוחלט על הקמתו רק לפני חודשיים, בעוד שהחקירות נגד ראש הממשלה מתנהלות כבר שנתיים וחצי. בנוסף, לפי מידע שהגיע ל"הארץ", הפרקליטים בצוות החדש הם לא היחידים שמצטרפים לתת חוות דעת בתיק, ופרקליטים חיצוניים נוספים צורפו לדיונים, מה שמחזק את שאלת הצורך בצוות נוסף. בין היתר, צורף לישיבות פרקליט מחוז חיפה עמית איסמן כדי לתת חוות דעת "נקייה" ממי שלא ליווה את החקירה.

בנוסף לאיסמן משתתף בישיבות גם המשנה ליועץ המשפטי לממשלה רז נזרי, האחראי על נושאים חוקתיים. מררי החליפה נזרי בתפקיד, אך מנדלבליט התעקש שנזרי ימשיך להשתתף בישיבות. נוסף לאלה ולפרקליט המדינה ניצן משתתפים בישיבות גם מנהל המחלקה הפלילית בפרקליטות המדינה ג'ואי אש והמשנה לפרקליט המדינה לעניינים פליליים מומי למברגר. גורם בפרקליטות תיאר אותם השבוע כ"אנשי חצי הכוס הריקה, שתמיד רואים את האין, חוששים, צריכים עוד ועוד חיזוקים, מתלבטים ומתלבטים. זה לא עידן משה לדור (פרקליט המדינה לשעבר). אנחנו בעידן אחר לגמרי". בישיבות הנוגעות לתיקי 1000 ו-2000 משתתפת עם המשנה לפרקליט המדינה לתפקידים מיוחדים, נורית ליטמן. כל אלה יספקו את חוות דעתם על התיקים ליועמ"ש.

יתרה מכך, המחלקה הכלכלית היא המחלקה השלישית של הפרקליטות שנדרשת ללמוד את התיקים. תחילה היתה זו פרקליטות מחוז ירושלים, אז בראשות ליטמן. בשלב מסוים מחליפה דני ויטמן הוכנס אף הוא לתיק. באפריל 2017 הוחלט להעביר את החקירות לליווי פרקליטות מיסוי וכלכלה. עתה, צורפו עוד שני פרקליטים מהמחלקה הכלכלית, אף שצירופו של ויטמן - שלו היכרות מוקדמת עם חלק מהחומרים - היה יכול לקצר הליכים.

במחלקת מיסוי וכלכלה לא היו מופתעים השבוע מהפרסום על הצוות הנוסף, שתפס אותם בדרכם הביתה מטיול גיבוש של המחלקה בעין גדי. הצוות למד על הכוונה להקים צוות נוסף בראשות מררי עוד מפרסום קודם בגלובס, במארס האחרון, שהוכחש. מאז הבשיל המהלך אך נשמר בסוד, והשבוע משרד המשפטים כבר הודה בהקמתו בחצי פה.

מקורבים לבן ארי אמרו כי היא לא אהבה את ההחלטה של מנדלבליט, אך בחרה שלא להילחם בה וכי היא מודעת היטב לקרב שעוד צפוי לה. במשרד המשפטים סירבו להגיב אם מנדלבליט קיבל את הסכמה של בן ארי להקמת הצוות הנוסף, או אם היא תמכה במהלך.

משרד המשפטים: לא צפויים עיכובים בתהליך העבודה

ממשרד המשפטים נמסר בתגובה: "פרקליטת מחוז תל אביב (מיסוי וכלכלה), הגב' ליאת בן ארי, עומדת בראש הצוות האמון על ליווי חקירות התיקים בהם נחקר ראש הממשלה כחשוד, והיא הפרקליטה המובילה את התיקים. תחתיה פועלים צוותי משנה של פרקליטים מהמחוז עליו היא מופקדת. 

"באופן כללי נציין כי גורמים נוספים מתוך הפרקליטות וכן גורמי ייעוץ משתתפים בדיונים ומחווים דעתם על אף שאינם חלק מצוות הפרקליטים ממחוז ת"א מיסוי וכלכלה המלווה את התיק (למשל משנים ליועץ המשפטי לממשלה ועוזריהם, משנים לפרקליט המדינה, מנהל המחלקה הפלילית בפרקליטות המדינה וגורמים מטעמם). מדובר בפרקטיקה נוהגת בתיקים מעין אלה מזה שנים רבות, הדבר לא צפוי לגרום לעיכובים בתהליך העבודה אלא מטרתו להביא לקבלת החלטה מקצועית ונכונה.  

"מעבר לכך נבהיר כי המשנה ליועץ המשפטי לממשלה (משפט פלילי), הגב' עמית מררי מלווה את הטיפול בתיקים מכניסתה לתפקיד, ומתוקף תפקידה כמשנה ליועץ, כפי שהיא עושה באופן שגרתי לגבי תיקים פליליים המגיעים לשולחנו. 

"פרקליט מחוז חיפה, ועד לפני כשנה המשנה לפרקליט המדינה (תפקידים מיוחדים), מר עמית אייסמן טיפל בתיקי רה"מ מתחילת הדרך בתפקידו כמשנה לפרקליט המדינה והוא ממשיך לטפל בהם כיום. המשנה לפרקליט המדינה (תפקידים מיוחדים) נכון להיום, הגב' נורית ליטמן, כיהנה בתפקידה הקודם כפרקליטת מחוז ירושלים, היא ליוותה את תיקי רה"מ וכיום היא חברה בצוות המטפל בתיקים. 

"באשר לצוות העוזרים המסייע לגב' עמית מררי: האחת עובדת כמשפטנית במחלקת ייעוץ (משפט פלילי), ובעבר עבדה כפרקליטה במחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה. השני הוא פרקליט המחלקה הכלכלית. מעבר לכך, אין בדעתנו להיכנס לשאלות פנימיות שעניינן ניהול משאבי כוח האדם בעבודת היועץ המשפטי לממשלה והפרקליטות".

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ