ארדן יביא לאישור הממשלה את מינוי ניצב מוטי כהן לממלא מקום המפכ"ל

כהן משמש כמפקד המחוז הדרומי, וכיהן כמפקד מחוז מרכז. לדברי גורמים המעורים בפרטים, ההחלטה למנותו התקבלה אחרי שהסמפכ"ל זוהר דביר הודיע על כוונתו לפרוש מהמשטרה בעוד חודש וחצי

יהושע (ג'וש) בריינר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניצב מוטי כהן, בפברואר
ניצב מוטי כהן, בפברוארצילום: מגד גוזני

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן יביא לאישור הממשלה את מינוי ניצב מוטי כהן לממלא מקום המפכ"ל רוני אלשיך, בעקבות החלטת ועדת המינויים שלא לאשר את מינוי משה אדרי ביום ראשון. לדברי גורמים המעורים בפרטים, ההחלטה למנות את כהן התקבלה לאחר שהסמפכ"ל זוהר דביר כבר הודיע על כוונה לפרוש בעוד כחודש וחצי מהמשטרה.

כהן משמש כיום כמפקד המחוז הדרומי, כשקודם לכן כיהן כמפקד מחוז מרכז במשטרה. כהן, בן 56, צמח במשטרה בתפקידי שטח במחוז ת"א. בעברו פיקד על מרחב יפתח ומרחב ירקון. כהן הוא אחיו של מפכ"ל המשטרה לשעבר דודי כהן, שכיהן בין השנים 2007 ל-2011.

מינוי כהן מגיע אחרי שאמש דחתה הוועדה למינוי בכירים, בראשות השופט (בדימוס) אליעזר גולדברג, את מועמדו של ארדן לתפקיד, ניצב בדימוס משה (צ'יקו) אדרי. החלטת הוועדה נבעה מפגישה שקיים אדרי עם פרקליטו של אדם שהגיש תלונה נגדו לוועדה.

כמפקד מחוז מרכז, הצליחה המשטרה לעצור בין השאר את ראשי ארגון הפשע של משפחת לביא, שפעלה באזור המרכז והשפלה, בין היתר באמצעות הפעלת סוכן משטרתי שמנע כמה מעשי רצח. הסוכן שהופעל בארגון, אנטון רומן, חוסל על פי החשד בידי אנשי הארגון ביולי 2017. ועדת בדיקה משטרתית קבעה כי לא נפל פגם בהפעלתו של רומן, שעל פי הערכת המשטרה נורה למוות בעת שהיה נתון - יחד עם אנשי הארגון - במעקב משטרתי לא בשל העובדה כי נחשף, אלא לאחר שעלה חשד כי הוא פועל עבור ארגון פשיעה אחר.

לצד זאת, בעת כהונתו כמפקד המחוז הכריע בג"ץ נגד עמדת המשטרה שניסתה להגביל את ההפגנות נגד היועץ המשפטי לממשלה בכיכר גורן בפתח תקוה, בטענה לפגיעה בסדר הציבורי, לצד דרישת רישיון והעברת ההפגנה למקום צדדי. בעקבות העתירה קבע בג"ץ כי יש למנוע את הגבלת כמות המשתתפים וכי לאור חשיבות חופש הביטוי וההפגנה אין להטיל הגבלות על ההפגנה. פסק הדין ייתר למעשה את הצורך בקבלת רישיון להפגין.

בדו"ח מבקר המדינה לשנת 2010 נקבע כי בעת שכיהן אחיו של כהן כמפכ"ל, הוא היה מעורב בניגוד לנהלים בקידומו, תוך ניגוד עניינים. על פי הדו"ח, ב-2007 ביקש רב ניצב דודי כהן מהשר לביטחון הפנים דאז אבי דיכטר שלא להיות מעורב בהליך קידומו של אחיו ולהעביר את הנושא לסמכות סגנו. אלא, שהמבקר גילה כי בפועל היה מעורב המפכ"ל בשלבים המוקדמים של הליך מינויו של כהן.  

כך למשל, ב-2008 החליט המפכ"ל כי תוגש המלצה שאחיו ימונה לסגן מפקד מחוז מרכז וכן חתם על טופס המלצה לקידומו לדרגת תת-ניצב ולמינויו למפקד מרחב ירקון. המבקר העיר בחריפות למפכ"ל על התנהלותו אולם ציין כי "אין בכל האמור לעיל כדי לפקפק בכישוריו של אחי המפכ"ל או להעלות  ספק בכך שהיה מתאים לתפקידים אשר להם מונה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ