"אל תסבכו את המפקד": נוסח התלונה המלא שהוביל לזימון אדרי לוועדת גולדברג

חושף השחיתות רפי רותם העיד במח"ש כי שוטרים הכפופים לאדרי הכו אותו, והוביל לזימונו של אדרי בפני ועדת מינויי הבכירים. פגישתו של אדרי עם עורך דינו של רותם, שלושה ימים לפני שהגיע לוועדה, הובילה לפסילת מינויו

יהושע (ג'וש) בריינר
יהושע (ג'וש) בריינר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רותם בהפגנה בפתח תקווה בשבוע שעבר
רותם בהפגנה בפתח תקווה בשבוע שעברצילום: תומר אפלבאום

סאגת מינוי המפכ"ל הבא הגיעה אמש לשיא לאחר שוועדת גולדברג למינוי בכירים פסלה את המועמדות של ניצב בדימוס משה אדרי. זאת, בעקבות פגישתו עם עורך דינו של אחד המתלוננים נגדו - שלושה ימים לפני שהופיע בפני הוועדה. המתלונן, רפי רותם, איש רשות המסים לשעבר, הוכר כחושף שחיתות על ידי מבקר המדינה לאחר שחשף שורה של פרשות חמורות ברשות. לידי "הארץ" הגיע נוסח התלונה המלא של רותם במח"ש ב-2010 - שהוביל לזימונו של אדרי לפגישה עם הוועדה. בין היתר, העיד רותם כי שוטרים שהיו תחת אחריות אדרי הכו אותו, תוך שהם אומרים: "לא להשאיר סימנים, אל תסבכו את אדרי".

במכתבים ששלח לוועדה ובהופעתו בפני חבריה טען רותם כי אדרי, שכיהן בעבר כמפקד מרחב ירקון בדרגת תת-ניצב, סילק אותו מתחנת משטרת תל אביב צפון שאליה זומן במהלך 2009 על מנת למסור עדות על עבירות שחיתות לכאורה של פרקליטת מחוז תל אביב לשעבר, רות דוד. הטענות הללו, לצד הפגישה עם עורך הדין, הובילו לכך שהוועדה לא אישרה את מינוי אדרי.

רותם מתאר כי בעת שהמתין במסדרון בזמן הפסקה בעדותו נתקל באדרי, שהורה לסלקו מהמקום כשהבין שבא לדבר על דוד. "הוא שאל אותי 'אתה רפי רותם? תעוף מפה. מה אתה עושה פה? לא מעניין אותי כלום, תעיפו אותו'", אמר רותם. "קצין שהיה איתו לקח אותי, הוציא אותי מהתחנה, ואני מזכיר שהייתי באמצע עדות, ואמר ליומנאי שאני לא עובר את קו הכניסה".

כמה חודשים לאחר מכן, בינואר 2010, נעצר רותם בחשד להעלבת עובד ציבור והובא שוב אל תחנת משטרת צפון תל אביב. לאחר מעצרו טען כי הותקף באלימות רבה על ידי השוטרים, שהיו תחת אחריותו של אדרי. רותם הגיש תלונה במחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש), שאף נמסרה לוועדת גולדברג ומתפרסמת עתה.

אדרי, בטקס הפרידה מהמפכ"ל היוצא אלשיך, אמשצילום: אוליבייה פיטוסי

"לאורך המכות שנתנו לי חמישה שוטרים", סיפר רותם לחוקר מח"ש לאחר התקרית בינואר, "הם אמרו אחד לשני 'הממ"ר (מפקד המרחב, אדרי, י"ב) לא צריך בלגן נוסף אחרי חברון, לא להרביץ לו בפנים, הוא מקושר בתקשורת והיה לנו סרט בתקשורת עם הזבל הבן זונה הזה...". התקרית בחברון שהזכירו השוטרים היא פרשה שנחשפה באותם ימים, שבמסגרתה נעצרו כעשרה שוטרי מרחב ירקון בחשד להתעללות בפלסטיני. אדרי בעצמו הגיע במדי משטרה לבית המשפט לגבות את העצורים, שכל החשדות נגדם הוסרו לאחר שמח"ש סגרה את התיקים נגד כל המעורבים בפרשה.

"הם קיללו אותי לאורך המכות. טלטלו לי את הראש", המשיך רותם לתאר את שהתרחש בתחנה. "אחד השוטרים עשה תנועה של אקדח בידיים, הצמיד לי אצבע לתוך הראש, השמיע קולות של ירי ואמר 'זה מה שיקרה איתך בפעם הבאה', דיממתי עם כאבי תופת. הם אמרו לי 'אתה לא תחתים עצומות נגד המשטרה ומחוז תל אביב ותפיץ לכולם'. זו התנהלות של מאפיה ושל שוטרים פושעים שמחפים על פשעים של המשטרה שבגללה נרצח מקור מודיעיני ברשות המסים". חרף הדברים החמורים, התלונה של רותם במח"ש נסגרה.

אדרי הכחיש בתוקף את הטענות נגדו וראה ברותם כמי שפועל לסכל את מינויו בכל מחיר. הגשת התלונה בפני וועדת גולדברג הביאה את אדרי ליזום את הפגישה עם פרקליטו של רותם, עו"ד פיני פישלר - הפגישה שעלתה לו במינוי למפכ"ל. שני חברי הוועדה, משה טרי ודניאל הרשקוביץ, האמינו לגרסת אדרי כי פגישתו עם פישלר עסקה רק בנושא טענותיו כלפי המשטרה, ללא כוונה להשפיע על עדותו של רותם. מחוות הדעת המשפטית של הוועדה עולה כי חבריה ביקשו אף לשאול את אדרי על כוונותיו בפגישה, אולם מומחית הפוליגרף שעמה נפגשו אמרה כי לא ניתן לבדוק עניין שכזה.

אמש דחה השר לביטחון פנים גלעד ארדן את הטענות שהעלה רותם נגד אדרי. "אני סמוך ובטוח שניצב אדרי הוא האדם המתאים והראוי להוביל את המשטרה בשנים
 הבאות", אמר ארדן. "צר לי שקצין מצטיין שנלחם בטרור שנים רבות צריך לעבור מסע הכפשות ושקרים כפי שאדרי עובר".

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ