רשויות ברחבי הארץ התירו לעובדות לשבות במחאה על אלימות נגד נשים

בנוסף על השביתה שתתקיים ביום שלישי, מתוכננים אירועי מחאה בעשרות מוקדים ברחבי הארץ. ככל הנראה, עד למועד השביתה יצטרפו אליה רשויות נוספות

לי ירון
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיצג מחאה נגד אלימות כלפי נשים מול המשרד לביטחון הפנים בירושלים, באוקטובר
מיצג מחאה נגד אלימות כלפי נשים מול המשרד לביטחון הפנים בירושלים, באוקטוברצילום: אמיל סלמן

רשויות מקומיות ברחבי הארץ הודיעו אתמול (שבת) כי יאפשרו לעובדותיהן לשבות ביום שלישי במחאה על האלימות כלפי נשים. בין הרשויות ניתן למנות את עיריית תל אביב־יפו, חיפה, ראשון לציון, באר שבע, רמת גן, בת ים, חדרה, טייבה, סכנין, כרמיאל, טירה, קלנסווה, מגדל העמק, כפר קאסם, כפר ברא, ג'לג'וליה, טמרה, דימונה, עיילבון, עארבה, ושעב. לפי הודעות שקיבלו ארגונים התומכים בשביתה, ברשויות יאפשרו לנשים המועסקות בהן להיעדר מבלי להחשיב יום זה כחופש או מחלה.

עיריית ירושלים הודיעה על תמיכה במחאה, אולם הוסיפה כי תודיע בהמשך אם עובדות העירייה יוכלו לשבות ביום שלישי. מעיריית תל אביב־יפו נמסר אמש כי היא "תומכת במחאת הנשים שתתקיים ביום שלישי ותאפשר לעובדיה המפגינים נגד אלימות כלפי נשים לשבות ללא פגיעה בשכרם". ראש העיר רמת גן כרמל שאמה הכהן הוסיף: "הנחתי את מנכ"ל העירייה לאפשר ביום כניסתי לתפקיד לכל עובדות העירייה לשבות. בכל מאבק ומחאה שיהיו לחיזוק מעמד האשה וכנגד הדרה או קיפוח העיר רמת גן תתייצב בחזית ללא היסוס".

הפגנת מחאה נגד אלימות כלפי נשיםצילום: דודו בכר

ראש העיר כרמיאל משה קונינסקי הודיע כי בנוסף לכך שהעירייה תצטרף לשביתה, השירותים בעירייה יושבתו למשך שעה ויתקיימו אסיפות עובדים והרצאות בנושא. "זוהי חובתנו המוסרית כחברה לעמוד לצד הנשים בישראל ולהגיד מספיק!", מסר קונינסקי הערב.

מלבד הרשויות המקומיות, שורת גופים הודיעו כי יצטרפו לשביתה, בהם הסתדרות המורים, התאחדות הסטודנטים, הקריה האקדמית קרית אונו, רמי לוי, טיב טעם, איגוד המסעדנים, כוח לעובדים, איגוד המלונאים, מלונות פטאל וישראייר.

פעילות בארגוני נשים בחברה הערבית אמרו ל"הארץ" כי הן ממשיכות לשכנע רשויות נוספות להצטרף לשביתה. "זו הפעם הראשונה שבה רשויות מכריזות באופן רשמי על שביתה במחאה על פשעי רצח נשים", אמרה מנאל שלבי, חוקרת ופעילה פמיניסטית מעמותת אד'אר למאבק ברצח נשים. לדבריה, מטרת השביתה היא "לגרום לאנשים להפנים כי רצח נשים לא קשור רק אליהן אלא גם לחברה בכללותה, וצריך להיאבק בו כמו כל סוגייה חברתית ופוליטית". 

במקביל לקריאה לשבות, בסוף השבוע התקיימו שורת עצרות ותהלוכות מחאה נגד רצח נשים. בגוש חלב (ג'יש), בה התגלתה בתחילת השבוע שעבר גופתה של הנערה יארא איוב, השתתפו מאות בתהלוכה שעברה בכביש הראשי ביישוב. המפגינים, בהם חברי כנסת, הניפו שלטים נגד אלימות וקראו למשטרה לפעול למיגורה.

את השביתה ביום שלישי יזמו "אני אישה אני שובתת" וקואליציית ארגוני "דגל אדום", המונה יותר מ-50 ארגונים פמיניסטיים מכל חלקי החברה הישראלית. בנוסף להפגנות מתוכננים ביום זה אירועי מחאה בעשרות מוקדים ברחבי הארץ, ובשעות הערב צפויה התאספות המונית בתל אביב. לפי הערכות, מספר הרשויות המשתתפות בשביתה יתרחב עד יום שלישי.

גם היום צפויים להתקיים ברחבי הארץ שורת אירועי מחאה. ב-09:00 בבוקר יתקיימו הפגנות בבית ז'בוטינסקי שבתל אביב, בבית הקרונות שבחיפה ומול בית החולים סורוקה בבאר שבע. בשעה 10:00 מתוכננת הפגנה מול משרד ראש הממשלה, בזמן ישיבת הממשלה.

ממארגנות המחאה נמסר: "זה הזמן שלנו לצאת לרחובות ולהשמיע קול. ביום שלישי כולנו שובתות. אנחנו בימים של מפגן כוח נשים גדול ומעורר תקווה, ולא נשקיט את הרחוב עד שלא יתייחסו לחיי נשים כנושא בראש סדר העדיפויות הלאומי".

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ