המשטרה ממליצה להעמיד לדין את בני הזוג נתניהו בגין קבלת שוחד בתיק 4000

המשטרה והרשות לניירות ערך הודיעו על תשתית ראייתית נגד רה"מ ורעייתו שרה במסגרת תיק 4000 (בזק-וואלה), ונגד בעל השליטה בחברה שאול אלוביץ' ורעייתו איריס ■ "נתניהו ומקורביו התערבו באופן בוטה ויום יומי בתכנים באתר וואלה" ■ נתניהו: "ההמלצות נקבעו לפני שהחקירות החלו"

רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בני הזוג נתניהו, במאי
בני הזוג נתניהו, במאיצילום: אוליבייה פיטוסי

המשטרה והרשות לניירות ערך ממליצות להעמיד לדין את ראש הממשלה בנימין נתניהו ורעייתו שרה בגין קבלת שוחד בפרשת בזק-וואלה (תיק 4000). נגד שאול אלוביץ', בעל השליטה בבזק, ורעייתו איריס התגבשה המלצה להעמדה לדין בגין מתן שוחד. התיק נגד בנו של ראש הממשלה יאיר נתניהו והיועץ אלי קמיר נסגר.

ההמלצות ובהן סיכום הראיות שנאספו בתיק יועברו לפרקליטות מיסוי וכלכלה, המלווה את החקירה מיומה הראשון. המלצות אלה מצטרפות להמלצות המשטרה מפברואר השנה להעמיד לדין את נתניהו בשוחד גם בפרשות 1000 ו- 2000. היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הודיע כי ההחלטות בנוגע לשלוש הפרשות נגד נתניהו יתקבלו במאוחד. ההודעה המשותפת נמסרה יום לפני סיום תפקידו של המפכ"ל רוני אלשיך, שהתחייב כי אלה יפורסמו עד סיום תפקידו.

תחקיר "הארץ" שהוביל להמלצה להעמיד לדין את נתניהו ורעייתו בגין שוחד | גידי וייץ

בהודעה הרשמית שפורסמה היום תיארו המשטרה והרשות לניירות ערך את תמצית החשדות בפרשה כך: "החשד המרכזי הוא שראש הממשלה לקח שוחד ופעל תוך ניגוד עניינים, בכך שהתערב ופעל בהחלטות רגולטוריות המטיבות עם אלוביץ' ועם בזק ובמקביל דרש במישרין ובעקיפין, להתערב בתכני אתר וואלה באופן שיטיב עמו. את שרה נתניהו ממליצה המשטרה להעמיד לדין בגין עבירות של קבלת שוחד ומרמה והפרת אמונים, ביחד עם ראש הממשלה (את עבירת השוחד יכול לבצע רק עובד ציבור), ושיבוש מהלכי חקירה ומשפט.

לפי ממצאי החקירה, נתניהו התכתבה עם איריס אלוביץ והעבירה בקשות לשנות את הסיקור באתר בעניינם. החשד לעבירת השיבוש נוגע למסרונים של נתניהו שמחקה ולפגישה שקיים ניר חפץ עם בני הזוג אלוביץ' בדצמבר 2016, במקביל לשורת פרסומים בעיתונות על בדיקה מסתורית שמנהלת המשטרה נגד ראש הממשלה, שבה הציע להם למחוק עקבות של הקשר ביניהם.

"בין השנים 2012 ל-2017 ראש הממשלה ומקורביו התערבו באופן בוטה ומתמשך, ולעתים אף יום יומי, בתכנים שפורסמו באתר החדשות 'וואלה'", נכתב בהודעת המשטרה, "וביקשו להשפיע על מינויים של נושאי משרה באתר (עורכים וכתבים) וזאת תוך כדי שימוש בקשרים שהיו להם עם שאול ואיריס אלוביץ'. הראיות בתיק מצביעות על כך, כי מערכת היחסים בין ראש הממשלה ומקורביו למר שאול אלוביץ' היתה מערכת יחסים שוחדית". המשטרה והרשות לניירות ערך לא נקבו בסכום השוחד, אולם בעבר הצהירה נציגת הפרקליטות עו"ד יהודית תירוש כי נתניהו חשוד במתן שוחד וקבלת טובות הנאה בסכום של מיליארד שקל - שווי אישור עסקת בזק יס. מדובר בעסקת בעלי העניין, שבה מכרה יורוקום הפרטית של אלוביץ' את יס לבזק במיליארד שקלים. העסקה אושרה לבסוף ב-23 ביוני 2015.

לפי ממצאי החקירה, לפני שנתניהו נכנס לתפקיד שר התקשורת, הציבו גורמי המקצוע בתוך משרד התקשורת שורה של תנאים לאישור המיזוג של חברת בזק ויס, ביניהם קידום רפורמה שתייצר תחרות בשוק הטלפונים הקווים ותכרסם במונופול של בזק. כשנתניהו ופילבר עמדו בראש משרד התקשורת, התנאים הוסרו.

שאול אלוביץ' וניר חפץ בהארכת מעצרם, בפברוארצילום: מגד גוזני

בפברואר השנה בוצעו מעצרים בפרשה ונחתמו הסכמי עדי מדינה עם שני חשודים, שלמה פילבר וניר חפץ. לפי הודעת המשטרה והרשות לניירות ערך, השניים "חשפו התנהלות פסולה בין נתניהו לאלוביץ' בשני צירים מרכזיים: הטיית הסיקור התקשורתי תמורת רגולציה מיטיבה". השניים שקיבלו חסינות מהעמדה לדין פלילי, סיפקו עדויות מפורטות לרבות מסמכים והקלטות הכורכות בין הסיקור באתר וואלה לבין ההחלטות שקיבל נתניהו במקביל, לטובת בזק וכן מספקים ראיות לגבי המודעות של נתניהו לעסקת השוחד.

שם חדש שנחשף בהודעה הוא זאב רובינשטיין, איש עסקים המקורב למשפחות נתניהו ואלוביץ המכהן כסגן יו"ר הבונדס, המתגורר בניו יורק ונחקר גם בחיקור דין. על פי החשד, רובינשטיין תיווך בעסקת השוחד על שני חלקיה: הסיקור אל מול ההטבות הרגולטוריות. המשטרה הודיעה בעניינו כי "התגבשה תשתית ראייתית מספקת לביצוע עבירות של תיווך במתן שוחד, ולקיחת שוחד (בצוותא)". בעבר שימש רובינשטיין בכיר בקבוצת יורוקום של אלוביץ. לפי כתבה בפורסמה ב-TheMarker ביוני 2017, בני הזוג נתניהו נוהגים להיפגש איתו כשהם מבקרים בארה"ב, ובחוגים פוליטיים יש המכנים אותו "הקמב"ץ של שרה נתניהו בניו יורק" - על שום היותו זה שדואג לבני המשפחה, כולל הבנים יאיר ואבנר, לסידורים הנחוצים כשהם מגיעים לביקור בעיר.

את שאול אלוביץ ממליצה המשטרה להעמיד לדין בגין מתן שוחד, שיבוש מהלכי חקירה, עבירות על חוקי ניירות ערך ואיסור הלבנת הון. כך גם באשר לרעייתו איריס אלוביץ, פרט לעבירות ניירות ערך. סמנכ"ל הפיתוח העסקי בבזק, עמיקם שורר, חשוד בתשתית ראייתית בביצוע עבירות של מתן שוחד (מסייע), עבירות מנהלים בתאגיד, עבירות דיווח לפי חוק ניירות ערך ועבירות לפי חוק איסור הלבנת הון. נגד סטלה הנדלר, לשעבר מנכ"לית בזק, ציינה המשטרה כי התגבשה תשתית ראיית לביצוע עבירות של מרמה והפרת אמונים בתאגיד ועבירות על חוק ניירות ערך.

בהודעת המשטרה נכתב כי נחקרו באזהרה 13 חשודים שהיו מעורבים, על פי החשד במנגנון השוחד, ונגבו עדויות של כ-60 עדים. נגד שלושה מהחשודים - בנו של ראש הממשלה יאיר נתניהו, היועץ של חברת בזק אלי קמיר ועו"ד איתן צפריר, שהיה ראש המטה של נתניהו במשרד התקשורת - לא גובשה תשתית ראייתית.

מלבד עדי המדינה, העד המרכזי בפרשה הוא מנכ"ל וואלה אילן ישועה, שרק בדצמבר אשתקד ניתן לרשות לניירות ערך אישור לזמנו לעדות, ומאז העיד בסך הכל שמונה פעמים. הוא מסר לחוקרים הקלטות, מסרונים ומיילים לשיחות שקיים עם אלוביץ ועם מקורבים לראש הממשלה ורעייתו לשנות או להסיר פרסומים הקשורים לנתניהו.

מאז פתיחת החקירה באופן רשמי, בפברואר האחרון, זומנו לעדות רבים מעיתונאי וואלה, ומקורבים לראש הממשלה, ביניהם ראש הלשכה לשעבר של נתניהו דוד שרן ומנכ"ל משרד ראש הממשלה לשעבר הראל לוקר. עוד העידו בכירים במשרד התקשורת ובהם מנכ"ל משרד התקשורת לשעבר אבי ברגר. באוגוסט האחרון העיד גם שר התקשורת לשעבר גלעד ארדן על הצעדים שקידם בתפקידו במטרה להגביל את כוחה לבזק ולפתוח את שוק הטלפונים הנייחים לתחרות. 

נתניהו בישיבת הממשלה, הבוקרצילום: מארק ישראל סלם

כתבות ותמונות מחמיאות תמורת קידום אינטרסים עסקיים

לפי הודעת המשטרה והרשות, ראש הממשלה ומקורביו לא רק התערבו בתכנים בוואלה, אלא גם במינויים של כתבים ועורכים באתר. בהודעה נכתב כי ה"התערבות נועדה לקדם את האינטרסים האישיים שלו, וזאת באמצעות פרסום כתבות ותמונות מחמיאות, הסרת תכנים ביקורתיים כלפי ראש הממשלה ובני משפחתו וכדומה. עוד עלה מן הממצאים, כי בני הזוג אלוביץ' השפיעו על הפרסומים באתר 'וואלה', וזאת בעד החלטותיו הרגולטוריות של רה"מ לטובת שאול אלוביץ' וקבוצת בזק, ומתוך רצון להמשיך ולקדם את האינטרסים העסקיים של קבוצת בזק בכלל, ובעל השליטה בה בפרט". התערבות בתכנים הייתה לא רק לפאר את בני הזוג נתניהו, אלא נגד יריביו הפוליטיים, ובהם איילת שקד, נפתלי בנט וארדן.

באוקטובר 2015 פרסם גידי וייץ ב"הארץ" את התחקיר המצביע על הקשר בין הסיקור החיובי שבאתר וואלה, תחת קבוצת בזק, לבין האינטרסים של בזק, שהיו אז תחת ידו של נתניהו בכובעו כשר התקשורת. כחצי שנה לאחר פרסום התחקיר, ביוני 2016, הודיע מנדלבליט כי נתניהו לא יוכל לעסוק בנושאים הקשורים לאלוביץ ולחברת בזק, "על רקע יחסי החברות ביניהם". 

ביוני 2017 נפתחה החקירה הראשונה בפרשת בזק, שעסקה בעבירות על חוקי ניירות ערך, עסקת המיזוג בין בזק לחברת יס ובחשד שמנכ"ל משרד התקשורת דאז, העביר מידע פנים לראשי בזק. מהחקירה עלה חשד שמנכ"ל משרד התקשורת דאז שלמה פילבר התערב לטובת בזק והדליף מסמכים פנימיים חסויים לאנשי החברה. בסיכום החקירה, בנובמבר אשתקד, נכתב כי עלו בה ראיות ל"פעילות מרמתית, מתמשכת ומכוונת" של פילבר והומלץ להעמידו לדין. החקירה לא עסקה בממצאי התחקיר. החקירה המקורית בפרשת בזק, שנפתחה ביוני 2017 במחלקת חקירות ברשות ניירות ערך.

בית וואלה, בפברוארצילום: תומר אפלבאום

עם זאת, במסגרת חקירת הרשות, עלו לא רק ממצאים לגבי הסיוע של פילבר לבזק, אלא גם להתערבות של אלוביץ בתכני וואלה לטובת נתניהו, אך המידע לא נחקר.

לאחר ההודעה פרסם וייץ ב"הארץ" כי הרשות לניירות ערך מחזיקה בראיות על היחסים בין ראש הממשלה לבעל השליטה בבזק אלוביץ' — ומחזקות את החשד שבין השניים שררו קשרי תן וקח. אף שהמידע היה מונח על שולחנה של הרשות לניירות ערך במשך חודשים, ראש הרשות שמואל האוזר וצוותו לא חקרו אותו, וגם היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט ופרקליט המדינה, שי ניצן, לא הורו לפתוח בחקירה לגביו. רק בשלב מאוחר יותר, ואחרי שהתיק כבר עבר לפרקליטות מיסוי וכלכלה, אישר מנדלבליט להרחיב את החקירה גם למתרחש בוואלה, ונתניהו נחקר באזהרה לראשונה במארס האחרון, לראשונה במקביל לרעייתו שרה.

נתניהו: להמלצות המשטרה אין שום מעמד משפטי

מטעמו של ראש הממשלה נמסר: "המלצות המשטרה לגביי ולגבי רעייתי לא מפתיעות איש, וכן לא העיתוי השקוף של פרסומן. המלצות אלה נקבעו והודלפו עוד לפני שבכלל החלו החקירות. להמלצות המשטרה אין שום מעמד משפטי. רק לאחרונה הגורמים המוסמכים דחו באופן גורף את המלצות המשטרה נגד שורה של אישי ציבור. אני בטוח שגם במקרה זה הגורמים המוסמכים, לאחר שיבחנו את הדברים, יגיעו לאותה מסקנה - שלא היה כלום כי אין כלום".

עורך דינו של שאול אלוביץ', ז'ק חן, מסר בתגובה: "זה זמן רב שהמשטרה בהדלפותיה הכינה אותנו להמלצה זו. מדובר באטריות מחוממות ואין חדש תחת השמש. מקווים שעכשיו יתפנו אנשי המשפט לבחון את הראיות בכלים משפטיים ומקצועיים כשהם מנסים לעמוד במשימה הלא פשוטה לנתק את עצמם מהלחצים העצומים שמופעלים עליהם ואשר ליוו חקירה זו מראשיתה וזיהמו אותה. מר אלוביץ׳ עומד על טענתו שהוא לא עבר כל עבירה".

עורכת דינה של איריס אלוביץ', מיכל רוזן-עוזר, מסרה: "המלצות המשטרה היום הן חלק מהמגמתיות שבחקירתה ומעצרה של גב' אלוביץ' מלכתחילה. אנו תקווה שאנשי הפרקליטות יוכלו להשתחרר ממגמתיות זו ויבחנו את הראיות. אין לנו ספק שבחינה כזו מלמדת שגב' אלוביץ לא עברה עבירה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ