יו"ר הוועדה למינוי בכירים אמר כי אדרי לא עבר את הפוליגרף בהצלחה - וחזר בו

השופט בדימוס גולדברג אמר ל"הארץ" כי המועמד למפכ"ל צלח את הבדיקה. זאת לאחר שבריאיון לרשת ב' אמר כי ניצב בדימוס אדרי נכשל בפוליגרף. שני חברי הוועדה שתמכו במינוי: "אין כל מניעה להמליץ על המינוי"

יהושע (ג'וש) בריינר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משה אדרי, בשבוע שעבר
משה אדרי, בשבוע שעברצילום: אוליבייה פיטוסי

יו"ר הוועדה למינוי בכירים השופט בדימוס אליעזר גולדברג אמר היום (ראשון) בריאיון ל"כאן רשת ב'" כי המועמד למפכ"ל ניצב בדימוס משה אדרי לא עבר בהצלחה את בדיקת הפוליגרף - אך חזר בו בהמשך. בשיחה עם "הארץ" ביקש גולדברג להבהיר את דבריו בנושא. "היתה אי הבנה בדבריי בראיון", אמר גולדברג. "אדרי עבר את בדיקת הפוליגרף בהצלחה בשאלות שאותן נשאל. כוונתי היתה שהוא לא נשאל בפוליגרף אודות הפגישה שקיים עם עו"ד פישלר".

בדבריו התייחס לפגישה בין אדרי לבין עורך דינו של רפי רותם, שהתלונן נגדו בעבר במח"ש. פגישה שהתקיימה במקביל לדיוני הוועדה במועמדותו של אדרי. בעקבות הריאיון ברשת ב' כתב השר לביטחון פנים גלעד ארדן בחשבון הטוויטר שלו כי הוא "חוזר ואומר שהוא (אדרי) עבר בהצלחה את הפוליגרף. ימים יגידו". שני חברי הוועדה שתמכו במינויו של אדרי, משה טרי ודניאל הרשקוביץ, פרסמו הודעה משותפת לאחר הריאיון שבה טענו כי הוא עבר בהצלחה את בדיקת הפוליגרף וכי אינם רואים "כל מניעה מלהמליץ על מינויו של מר משה אדרי כמפכ״ל משטרת ישראל".

הציוץ של ארדן בעקבות הריאיון של גולדברג

לדברי גולדברג, הוועדה ביקשה שאדרי יעבור בדיקת פוליגרף מתוך עיקרון של שוויון מול שאר המועמדים שנבדקו במסגרת תפקידם במשטרה. זאת, מכיוון שאדרי עצמו לא עבר את הבדיקה בהיותו קצין בדרגת ניצב, מכיוון שהנוהל שחייב זאת לא נכנס בתקופתו.

בנושא הפגישה בין פישלר לאדרי אמר גולדברג כי המועמד לא נשאל על כך בבדיקה, וכי הוועדה דנה בגרסאותיהם של השניים לגבי השיחה ביניהם. בעוד שפישלר טען כי בפגישה עלה שמו של רותם וכן טענותיו בעבר כלפי הניצב לשעבר, אדרי טען כי לא דיברו בכלל על כך. גולדברג טען בריאיון כי "לאדם שעומד מהצד קשה לא להסיק את המסקנה, שהיא מסקנה סבירה, מי היה מעוניין בפגישה הזו".

השופט בדימוס גולדברגצילום: פלאש 90

מנגד טענו הרשקוביץ וטרי כי אין בעצם הפגישה "כדי לשנות מההתרשמות הקודמת שהיתה לוועדה כולה שיש להמליץ על מינוי המועמד". השניים הוסיפו כי בשאלת משקלה של הפגישה התעוררה מחלוקת בינם לבין גולדברג ופרופ' טליה איינהורן, חברת הוועדה הרביעית.

לדבריהם, שני האחרונים ראו בהבדלי הגרסאות בין אדרי לפישלר הבדלים "מהותיים ומשמעותיים". אולם לטעמם מדובר ב"הבדלים הנופלים בתחום הראייה הסובייקטיבית השונה של הצדדים את מהות הפגישות והדגשים בהן". השניים הוסיפו כי משכך הם לא רואים סיבה "שלא לקבל את הסבריו של המועמד שנשמעו סבירים ביותר והניחו את דעתנו".

בתוך כך אישרה הממשלה את מינויו של ניצב מוטי כהן לממלא מקום המפכ"ל, למשך 45 יום או עד להחלטה על מינוי קבוע לתפקיד. במקביל לאישור המינוי, הגיש מפקד נקודת המשטרה בירוחם רס"ב שמעון רוימי עתירה חריגה לבג"ץ נגד כהן, המשמש כיום כמפקדו.

רוימי טען כי כהן אינו ראוי לשמש כמפכ"ל זמני. בעתירתו מגולל רוימי שורה של שמועות ודיווחים אודות עברו של כהן לצד טענות על מינויים לא תקינים של קצינים המקורבים אליו מאז עבר לפקד על המחוז הדרומי. לדבריו, יש לבדוק את הטענות אודות כהן וכן להעביר את מינויו דרך ועדת גולדברג.

על פי סמכויות ועדת גולדברג היא יכולה לחזור ולדון במועמדות אדרי רק אם ארדן יבקש זאת בכתב "נוכח נתונים ומידע חדש שהתגלה". בשלב זה ארדן עצמו ממתין לקבלת חוות דעת מהיועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט שתבחן משפטית את עמדת הוועדה, את האפשרות להביא את מינוי אדרי לממשלה והאם הפרקליטות תגבה את ההחלטה אם יוגשו עתירות בעניין לבג"ץ.

בריאיון ל"כאן" כינה גולדברג את הביקורת שהופנתה כלפיו בסוף השבוע "השתלחות שהגיעה לשפל המדרגה" ואמר כי אין לו עניין אישי באדרי אלא "בהבטחת ניקיון הכפיים של משרתי הציבור". לדבריו, הדברים שהשמיעו כלפיו גורמים במערכת הפוליטית לא הפתיעו אותו. "כאזרח אני מודאג", הוסיף. "אין מי שיבלום את ההידרדרות הזו, וזה מדאיג".

עוד הוסיף יו"ר הוועדה כי הממשלה היא זו שהקימה אותה ואינה יכולה "להתנות את קבלת ההמלצה או לדחות אותה בהינף יד". לדבריו, "צריכה להיות סיבה טובה מאוד כדי לומר אנחנו לא מוכנים לקבל את המלצת הוועדה. אני חושב, הייתי אומר בטוח, שאין נימוק כזה שיכול להצדיק שינוי". 

נעה לנדאו השתתפה בהכנת הידיעה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ