המשטרה: אלוביץ' אפשר לנתניהו להתערב בתכני אתר וואלה באופן יום יומי ובוטה

המלצות המשטרה והרשות לניירות ערך במסגרת תיק 4000 נגד בעל השליטה בבזק ובני משפחתו מתארות כיצד נתנו שוחד לראש הממשלה ורעייתו, כדי להיטיב עם החברה ואיתם. במשטרה כינו את הקשר בין נתניהו וסביבתו לאלוביץ' "מערכת יחסים שוחדית"

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בני הזוג אלוביץ' בבית משפט השלום, באוגוסט
בני הזוג אלוביץ' בבית משפט השלום, באוגוסטצילום: מוטי מילרוד

מלבד בנימין ושרה נתניהו, המליצו היום (ראשון) המשטרה והרשות לניירות ערך על העמדתם לדין של שישה מעורבים נוספים בפרשת בזק וואלה (תיק 4000): בעל השליטה בבזק שאול אלוביץ', רעייתו איריס, בנם אור; בכירי בזק לשעבר סטלה הנדלר ועמיקם שורר; וסגן יו"ר הבונדס זאב רובינשטיין.

שאול אלוביץ' חשוד שנתן שוחד לנתניהו, בכך שאפשר לו להתערב - במישרין ובעקיפין - בתכני אתר וואלה באופן שיטיב עמו בתמורה להתערבות בהחלטות רגולטריות שיטיבו עמו ועם קבוצת בזק. לפי ממצאי החקירה, איריס אלוביץ' קיבלה בקשות משרה נתניהו לשנות את הסיקור באתר בעניינם שלה ושל בעלה. בדצמבר 2016, במקביל לשורת פרסומים בעיתונות על בדיקה מסתורית שמנהלת המשטרה נגד ראש הממשלה, נפגשו אלוביץ' ורעייתו עם ניר חפץ, יועצם של בני הזוג נתניהו, שהציע להם למחוק עקבות של הקשר ביניהם.

"בין השנים 2012 ל-2017 ראש הממשלה ומקורביו התערבו באופן בוטה ומתמשך, ולעתים אף יום יומי, בתכנים שפורסמו באתר החדשות 'וואלה'", נכתב בהודעת המשטרה, "וביקשו להשפיע על מינויים של נושאי משרה באתר (עורכים וכתבים) וזאת תוך כדי שימוש בקשרים שהיו להם עם שאול ואיריס אלוביץ'. הראיות בתיק מצביעות על כך, כי מערכת היחסים בין ראש הממשלה ומקורביו למר שאול אלוביץ' היתה מערכת יחסים שוחדית".

בפברואר השנה בוצעו מעצרים בפרשה ונחתמו הסכמי עדי מדינה עם שני חשודים, שלמה פילבר וניר חפץ. לפי הודעת המשטרה והרשות לניירות ערך, השניים "חשפו התנהלות פסולה בין נתניהו לאלוביץ' בשני צירים מרכזיים: הטיית הסיקור התקשורתי תמורת רגולציה מיטיבה". המשטרה והרשות לניירות ערך לא נקבו בסכום השוחד, אולם בעבר הצהירה נציגת הפרקליטות עו"ד יהודית תירוש כי נתניהו חשוד במתן שוחד וקבלת טובות הנאה בסכום של מיליארד שקל - שווי אישור עסקת בזק-יס.

שם חדש שנחשף היום בהודעה המשותפת למשטרה ולרשות לניירות ערך הוא זאב רובינשטיין, איש עסקים המקורב למשפחות נתניהו ואלוביץ המכהן כסגן יו"ר הבונדס, שנחקר בארה"ב. על פי החשד, רובינשטיין תיווך בעסקת השוחד. המשטרה הודיעה בעניינו כי "התגבשה תשתית ראייתית מספקת לביצוע עבירות של תיווך במתן שוחד, ולקיחת שוחד (בצוותא)".

שאול אלוביץ' וניר חפץ בהארכת מעצרם, בפברוארצילום: מגד גוזני

את שאול אלוביץ' ממליצה המשטרה להעמיד לדין בגין מתן שוחד, שיבוש מהלכי חקירה, עבירות על חוקי ניירות ערך ואיסור הלבנת הון. כך גם באשר לרעייתו איריס, פרט לעבירות ניירות ערך. בנם, אור, חשוד בעבירות של מרמה והפרת אמונים בתאגיד ועבירות דיווח לפי חוק ניירות ערך. סמנכ"ל הפיתוח העסקי בבזק, עמיקם שורר, חשוד בתשתית ראייתית בביצוע עבירות של מתן שוחד (מסייע), עבירות מנהלים בתאגיד, עבירות דיווח לפי חוק ניירות ערך ועבירות לפי חוק איסור הלבנת הון. נגד סטלה הנדלר, לשעבר מנכ"לית בזק, ציינה המשטרה כי התגבשה תשתית ראיית לביצוע עבירות של מרמה והפרת אמונים בתאגיד ועבירות על חוק ניירות ערך.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ