מורה נבוכים

אילו ראיות יש ומה צפוי כעת? כל מה שצריך לדעת על תיק 4000

כיצד התפתחה הפרשה ממינוי נתניהו לשר תקשורת ועד להמלצה להגיש נגדו כתב אישום בגין שוחד, מי החשודים והעדים המרכזיים, ומה צפוי כעת עד החלטת הפרקליטות

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
שאול אלוביץ', בנימין נתניהו, אילן ישועה
שאול אלוביץ', בנימין נתניהו, אילן ישועהצילום: אייל טואג, מוטי מילרוד, אמיל סלמן
רויטל חובל
רויטל חובל

מהם עיקרי הפרשה?

יחסי תן וקח בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לבעלים של בזק ואתר וואלה, שאול אלוביץ'. החשד המרכזי הוא שנתניהו העניק בכובעו כשר התקשורת הטבות בשווי מאות מיליונים לאלוביץ', וקיבל בתמורה סיקור מוטה לטובתו ולטובת בני משפחתו ונגד יריביו. בשפה המשפטית, זהו חשד לעסקת שוחד — סיקור אוהד תמורת הטבות רגולטוריות.

איך החלה הפרשה?

במאי 2015, חודשיים לאחר שנבחר נתניהו לכהונה נוספת, הוא התמנה גם לשר התקשורת. בתצהיר שמסר למבקר המדינה הוא לא ציין שאלוביץ' הוא חברו, וכי השניים מנהלים קשר הדוק סביב הסיקור שלו באתר וואלה.

ניר חפץ (מלפנים), אלי קמיר ושאול אלוביץ' (מאחור) בעת הארכת מעצרם בבית המשפט המחוזי תל אביב, בפברואר האחרון
ניר חפץ (מלפנים), אלי קמיר ושאול אלוביץ' (מאחור) בעת הארכת מעצרם בבית המשפט המחוזי תל אביב, בפברואר האחרוןצילום: יוסי זליגר

תחקיר "הארץ" מאוקטובר 2015 גילה כיצד אתר החדשות הפופולארי, שבשליטת בזק, הפך כלי למתן טובות הנאה לנתניהו. התחקיר גילה שבימים שבהם הכרעות רגולטוריות כבדות משקל היו מונחות על הכף, לחצה הנהלת האתר על המערכת העיתונאית לקדם ידיעות יחסי ציבור חיוביות על רעיית ראש הממשלה, שהוכתבו בידי אנשי החוג הקרוב אליו ובהם דוברו אז ניר חפץ. ידיעות שליליות על בני הזוג צונזרו, וכותרות שהיו עלולות לפגוע בתדמיתם הוחלפו. מנכ"ל וואלה, אילן ישועה, הבהיר לא פעם שבהטיית הסיקור מיישם האתר את מדיניותו של אלוביץ', וקשר בין היחס המקל לבני הזוג נתניהו לבין החלטות שלטוניות הנוגעות לבזק.

מתי החלה החקירה?

החקירה החלה באופן רשמי בדצמבר 2017, כשאילן ישועה זומן לעדות במשרדי הרשות לניירות ערך ומסר שורה של הקלטות, מסרונים והתכתבויות בינו לבין אלוביץ' ובינו לבין אנשי נתניהו בנוגע להטיית הסיקור. על אף שמידע על אופן הסיקור בוואלה עלה כבר במסגרת חקירת בזק שניהלה הרשות לניירות ערך, המידע לא נחקר. המשטרה והפרקליטות הודיעו על החקירה באופן רשמי ב-18 בפברואר השנה, עם מעצרם של ניר חפץ, מנכ"ל משרד התקשורת לשעבר שלמה פילבר, בני הזוג אלוביץ', ובכירים נוספים בבזק.

המלצות המשטרה בתיק 4000

מי החשודים ומה המלצות המשטרה לגביהם?

בפרשה נחקרו 13 חשודים.

1. בנימין נתניהו: קבלת שוחד, מרמה והפרת אמונים וקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות.

2. שרה נתניהו: קבלת שוחד ומרמה והפרת אמונים בצוותא (כיוון שאינה עובדת ציבור, היא חשודה בעבירות ביחד עם ראש הממשלה) ושיבוש מהלכי חקירה ומשפט.

3. יאיר נתניהו: נחשד בעבירות דומות לאמו, לא נתגבשה תשתית ראייתית מספקת.

4. שאול אלוביץ': מתן שוחד, שיבוש מהלכי חקירה ומשפט, עבירות דיווח לפי חוק ניירות ערך ועבירות לפי חוק איסור הלבנת הון.

5. איריס אלוביץ': מתן שוחד, שיבוש מהלכי משפט ועבירות לפי חוק איסור הלבנת הון.

6. אור אלוביץ', בנם של שאול ואיריס, משמש מנהל המטה בחברת יורוקום תקשורת (החברה הפרטית שבראש הפירמידה שדרכה נשלטת בזק) וחבר בדירקטוריונים שונים של בזק: מרמה והפרת אמונים בתאגיד ועבירות דיווח לפי חוק ניירות ערך.

7. סטלה הנדלר, מנכ"לית בזק: מרמה והפרת אמונים בתאגיד ועבירות על חוק ניירות ערך.

8. עמיקם שורר, סמנכ"ל פיתוח עסקי בבזק: סיוע למתן שוחד, עבירות מנהלים בתאגיד, עבירות דיווח לפי חוק ניירות ערך ועבירות לפי חוק איסור הלבנת הון.

9. זאב רובינשטיין, איש עסקים המקורב למשפחות נתניהו ואלוביץ', מכהן כסגן יו"ר הבונדס: תיווך במתן שוחד, ולקיחת שוחד (בצוותא).

10. אלי קמיר, יועץ אסטרטגי של בזק: לא נתגבשה תשתית ראייתית מספקת.

11. איתן צפריר, ראש המטה של נתניהו כשר תקשורת: לא נתגבשה תשתית ראייתית מספקת.

השניים הנוספים הם ניר חפץ ושלמה פילבר שקיבלו חסינות כי חתמו על הסכמי עדי מדינה.

מנכ"ל וואלה אילן ישועה במערכת האתר, ב-2014
מנכ"ל וואלה אילן ישועה במערכת האתר, ב-2014צילום: אייל טואג

מה הראיות המרכזיות בתיק שידוע עליהן?

מלבד שני עדי מדינה המספקים עדויות מפורטות, יש עדות מפתח שמסר מנכ"ל וואלה, אילן ישועה. בנוסף, יש ראיות חפציות רבות, בהן קלטות, הודעות וואטסאפ והתכתבויות נוספות בין המעורבים, לרבות בין אנשי נתניהו לאנשי אלוביץ' בנוגע להטיית הסיקור. יש גם התכתבויות של בני הזוג אלוביץ' עם מנכ"ל וואלה, אילן ישועה, שבהן קשרו בין ההטבה הרגולטורית לבין הטיית הסיקור. לפי גורמים בחקירה, הראיות גם מתייחסות למודעות של נתניהו לקיומה של מערכת יחסים של תן וקח בין השניים.

ביולי 2015, זמן קצר לאחר אישור עסקת בזק־יס, נרשמה שורה של התכתבויות המסבכות את המעורבים. "אני צריך לגמול לו", הסביר אלוביץ' כשביקש להטות את הסיקור. הוא הוסיף שראש הממשלה הפתיע אותו לטובה ופעל למענו ככל יכולתו. מעת לעת ביקש אלוביץ' לקדם נושאים ש"חשובים לו", קרי לנתניהו. אדם הבקיא בפרטי העלילה טען כי ניתנו מאות הוראות כאלו.

מה צפוי כעת, עד החלטת הפרקליטות?

היועץ המשפטי לממשלה הודיע שההכרעה בתיקי נתניהו תתקבל במאוחד. ההחלטה באה בשל דמיון בין הפרשות, עדים משותפים והעובדה שחלק מהאירועים קרו בזמן דומה.

מאז שהועברו המלצות המשטרה להעמיד לדין את נתניהו בעבירות של קבלת שוחד בתיקי 1000 ו–2000 בפברואר, בוצעו כמה השלמות חקירה. בפרקליטות מחוז מיסוי וכלכלה יש תמימות דעים כי ימליצו על הגשת כתב אישום בתיקים 1000 ו-2000, אולם יש מחלוקת באשר לסוג העבירה: שוחד או מרמה והפרת אמונים. בשבועות האחרונים נערכות ישיבות מרתוניות אצל פרקליט המדינה שי ניצן בנוגע לתיקים אלה.

בפרקליטות יתבקשו עכשיו לגבש חוות דעת גם בתיק 4000. במקביל, הקים מנדלבליט צוות פרקליטים נוסף בראשות המשנה ליועמ"ש עמית מררי שיחווה את דעתו על שלושת התיקים. חוות הדעת יוגשו לפרקליט המדינה ויועברו לצוות רחב של פרקליטים בכירים שעובר על התיק. רק לאחר מכן יגבש היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט את המלצתו אם להעמיד לדין את נתניהו ובאילו עבירות.

על פי הערכות, הכרעת היועץ צפויה בעוד כמה חודשים, באמצע שנת 2019. בהנחה שיזמן את נתניהו לשימוע, סנגוריו צפויים לדרוש חודשים רבים כדי ללמוד את החומר, כך שההערכה היא שהכרעה סופית לאחר שימוע תתקבל רק ב-2020.

מה ידוע על המידע שמסרו עדי המדינה? מי עדי המפתח?

מלבד ישועה שנחשב לעד מפתח, פילבר הוא העד המשמעותי ביותר נגד נתניהו. בעבר פרסם גידי וייץ כי אדם המכיר את העדויות שמסרו שלושת עדי המדינה נגד נתניהו (ארי הרו, חפץ ופילבר) אמר שאף אחד מהם איננו מספר כל יודע, בנוסח שמואל דכנר בהולילנד, אבל "כל אחד מהם מספק זווית שמסייעת בהרכבת הפאזל". בניגוד לדכנר, לעד המדינה בפרשת דרעי יעקב שמולביץ, או למשה סלע שהעיד נגד שלמה בניזרי, איש מהשלושה גם אינו שש אלי קרב. הם מעריצים את נתניהו, איש־איש בדרכו, ולא היו רוצים להצטייר כמי שהביאו עליו את קצו הפוליטי. פילבר סיפר בעדותו כי פעל לטובת בזק בהוראתו של נתניהו והיה רק השליח. חפץ תיאר את התזזית שאחזה בנתניהו בתקופת הבחירות ואת השליחות שהטיל עליו הבוס, לדאוג לסיקור מיטיב בוואלה. הוא סיפר ששימש כבלדר של נתניהו לענייני הטיית הסיקור, והתבקש להעביר בין המעורבים גם מסרים הנוגעים לרגולציה על בזק.

ראש הממשלה נתניהו מתייחס בכנס של הליכוד להמלצת המשטרה להעמידו לדין, אמש בכפר המכבייה
ראש הממשלה נתניהו מתייחס בכנס של הליכוד להמלצת המשטרה להעמידו לדין, אמש בכפר המכבייהצילום: עופר וקנין

מה קו ההגנה של נתניהו?

הנרטיבים של נתניהו ואלוביץ' דומים למדי. עיקרם: אין כל קשר בין הפעולות של נתניהו בעניין בזק לבין מה שהתרחש במסדרונות וואלה; ההחלטות שקיבל נתניהו ביחס למונופול היו סבירות וזכו לתמיכת אנשי המקצוע; הסיקור בוואלה לא הוטה, אלא תאם את מדיניות הבעלים שרצה סיקור מאוזן. נתניהו מכחיש בתוקף שביקש או קיבל סיקור תקשורתי אוהד, וטוען כי בוואלה תקפו אותו בחריפות זמן קצר לפני הבחירות ב-2015. ראש הממשלה שולל את הטענה שאישור עסקת בזק-יס היה סיוע חריג, ומסביר שחתם על האישור המיוחל כמו על כל מסמך אחר בערימות המונחות לפניו. אלוביץ' ונתניהו טוענים שלא היו מודעים כלל לתעבורת המסרונים המפורשת ולקשר הטלפוני האינטנסיבי בין שתי הרעיות, איריס ושרה. מול קו ההגנה הזה יעמדו עדותו של חפץ וההקלטות שהוא מחזיק, שמלמדות, לדברי מקורות המעורים בחקירה, על הציפייה של נתניהו שאלוביץ' ישרת אותו.

האם ראש הממשלה יוכל להמשיך בתפקידו אם יועמד לדין?

החוק לא מחייב את ראש הממשלה להתפטר במקרה של כתב אישום, אך בג"ץ פסק בעבר כי ראש ממשלה חייב להעביר שר מכהונתו במקרה שהוגש נגדו כתב אישום חמור.

מקובל לפרש את הפסיקה כי אם שר אינו יכול לכהן תחת כתב אישום בשל הפגיעה באמון הציבור, הדבר נכון גם לגבי ראש ממשלה. אך בשונה מדינם של שרים, אין סעיף בחוק הקובע שגורם כלשהו רשאי להעביר ראש ממשלה מכהונתו. משפטנים מעריכים כי מדובר בסוגיה מורכבת שאינה חד־משמעית, שיש להניח שתוכרע על ידי בג"ץ.

מה החשדות נגד נתניהו בפרשות האחרות ואיפה זה עומד כרגע?

לפי המשטרה, בתיק 1000 קיבלו נתניהו ובני משפחתו מאיל ההון ארנון מילצ'ן שמפניות, סיגרים, תכשיטים ובגדים, על פי דרישה ובאופן שיטתי, בסכום שהגיע למיליון שקלים. בתמורה סייע נתניהו על פי החשד למילצ'ן בדרכים שונות, בהן קידום של הקלת מס והארכת ויזה לארה"ב.

בתיק 2000 החשד הוא כי לנתניהו ולמו"ל ידיעות אחרונות נוני מוזס היתה מערכת יחסים מובהקת של תן וקח, וכי הצדדים נקטו פעולות בפועל בהמשך להבנות ביניהם בעל־פה, לפיהן נתניהו יקדם חוק שיצמצם את תפוצת ישראל היום ובתמורה מוזס יספק לראש הממשלה סיקור חיובי בידיעות אחרונות. בשתי הפרשות המליצה המשטרה להעמיד את נתניהו לדין בגין שוחד.

תגובות