ההמלצות בתיק 4000

מנדלבליט: בג"ץ יצטרך להכריע אם ראש ממשלה שעומד נגדו כתב אישום מחויב להתפטר

היועמ"ש אמר בוועדה לביקורת המדינה כי אין עדיין הכרעה שכזו לגבי ראשי ממשלות, אלא רק לגבי שרים. על קבלת ההחלטה בתיקי נתניהו: "תיק 4000 הגיע ביום חמישי, כולם עובדים על זה במלוא המרץ. חשוב בעיניי לקבל החלטה מהירה"

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מנדלבליט בוועדה לביקורת המדינה, הבוקר
מנדלבליט בוועדה לביקורת המדינה, הבוקרצילום: אמיל סלמן
רויטל חובל
רויטל חובל

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט נשאל היום (שני) בוועדה לביקורת המדינה אם ראש הממשלה בנימין נתניהו ייאלץ להתפטר במידה שיוגש נגדו כתב אישום, והשיב כי בית המשפט העליון יצטרך להכריע בסוגיה הזו. "לגבי שר, יש פסיקה ברורה של בית משפט העליון, שאומרת שלאחר שהוגש כתב אישום הוא חייב להתפטר מתפקידו", אמר היועמ"ש. לגבי ראש ממשלה, הוסיף: "זה שיש חשדות זה בוודאי מטריד גם אותי. ברור שזה יגיע לבג"ץ, הוא יכריע והדברים יובהרו". אם יוגש כתב אישום נגד נתניהו, יתבקש מנדלבליט להביע את עמדתו העקרונית בנושא, גם לפני עתירה שתוגש בעניין - בין אם על ידי הציבור ובין אם על ידי ראש הממשלה. לעמדת היועמ"ש תהיה משקל משמעותי בהכרעת בג"ץ, אם יתבקש לכך.

דבריו של מנדלבליט מתייחסים לפסיקת בג"ץ מ-1993, שלפיה השר אריה דרעי לא יוכל להמשיך לכהן כשר לאחר שהוגש נגדו כתב אישום חמור. גם אז לא הייתה פסיקה מפורשת שקובעת את חובת ההתפטרות, אלא שהיועמ"ש דאז, יוסף חריש, תמך בעמדת התנועה לאיכות השלטון שעתרה נגד המשך כהונתו ובג"ץ אימץ את עמדתו. ב-2013 פסק בג"ץ באופן דומה נגד המשך כהונתם של ראשי ערים תחת כתב אישום, חרף עמדת היועץ המשפטי לממשלה וינשטיין כי אין הם חייבים להתפטר.

בדיון היום, שנערך בוועדה בראשות ח"כ שלי יחימוביץ' (המחנה הציוני) ועסק במעמדם של שומרי הסף בוועדה לביקורת המדינה, אמר מנדלבליט כי חשוב לו לקבל החלטה בתיקי נתניהו כמה שיותר מהר. "תיק 4000 הגיע ביום חמישי. כולם עובדים על זה במלוא המרץ וחשוב בעיניי לקבל החלטה מהירה. אבל אם מצפים שיהיו החלטות בדבר הזה בלי לקבל את עמדת הפרקליטות המלווה ופרקליט המדינה - לא הייתם רוצים לחיות במדינה כזו", אמר. לשאלת יחימוביץ', כמה זמן ייקח לו לקבל החלטה, ענה: "אני לא יודע, אני לא עובד עם סטופר. אני אמרתי שאני עושה את זה הכי מהר. אני מבין את כובד המשימה". 

תיק 4000, סיקור נרחב: חפץ ביקש להשמיד ראיות, מנכ"ל וואלה נדרש להשליך אייפון לאסלה: הרגע שבו תיק בזק הפך לתיק נתניהו // גידי וייץ ■ מי מרוויח מהחדשות? אל תהיו השותפים השקטים בתיק 4000 הבא // נעה לנדאו ■ מבחינת תומכי נתניהו, ההמלצות בתיק 4000 מוכיחות שרק התערבות גסה תגרום לתקשורת לפרגן // רוית הכט ■ מבחינה ציבורית, גם אם לא פלילית, נתניהו אשם בתיק 4000 // מרדכי קרמניצר ■ נתניהו כרך את גורלו האישי עם המסע הימני לנטרול הדמוקרטיה הישראלית // חמי שלו 

בתשובה לשאלה כמה זמן ייקח לו לגבש החלטה אם להעמיד לדין את ראש הממשלה, ואם האזרחים ידעו מה עמדתו אם הבחירות יתקיימו במועדן (נובמבר 2019), השיב: "אני איש מקצוע. אני לא איש פוליטי ולא מתכוון לחשוב כן בחירות או לא בחירות, זה לא התפקיד שלי". לדבריו, "אני עובד כדי לקבל את ההחלטה הנכונה ביותר למען עם ישראל. אני פה שום כוונה למרוח שום דבר. אני ממש מוחה על הרמיזות האלה. זה ממש לא נכון. זה יתקבל הכי מהר שאפשר". הוא הוסיף: "שיהיה ברור: המשטרה לא רודפת אף אחד, הפרקליטות לא רודפת אף אחד והמשפטנים לא רוצים לא למשול ולא לרדוף. הדבר היחיד שאנחנו רודפים זה צדק ושלטון חוק".

המלצות המשטרה בתיק 4000

יחימוביץ' ביקשה לקבל את התייחסותו של מנדלבליט למתקפה של ראש הממשלה אתמול נגד המלצות המשטרה. "בתיקים מהסוג הזה, מבחינתי, המלצות המשטרה הן המלצות משטרה וזו לא עמדת פרקליטות. צריכים לגבות את המשטרה ולתת להם את כל הגיבוי, אני חושב שכל מה שהם עשו, עשו בצורה מקצועית. אני נותן גיבוי מלא למשטרת ישראל. ללא שום כחל ושרק", אמר מנדלבליט.

היועץ התייחס גם להקמת צוות הבחינה הנוסף לתיקי נתניהו, ואמר כי מדובר בהחלטה שהיתה מתוכננת מראש. "זו החלטה שהתקבלה לפני כמה חודשים. זה ממש לא צוות, איפכא מסתברא. זה דומה מאוד להחלטות קודמות, למנות צוותים נוספים. תמיד יש חובה שבצד הפרקליטות המלווה, יהיו גורמים שיטייבו את ההחלטה. זה חלק מהאחריות שלי. חובתי, כדי לקבל את ההמלצה הטובה ביותר, חובתי להיעזר באנשים הטובים ביותר שיש בתחום. אני חושב שהם יעזרו לי לקבל את ההחלטה הטובה ביותר", אמר.

אתמול פרסמו המשטרה והרשות לניירות את המלצותיהן להעמיד לדין את ראש הממשלה בנימין נתניהו ורעייתו שרה בגין קבלת שוחד בפרשת בזק-וואלה (תיק 4000). נגד שאול אלוביץ', בעל השליטה בבזק, ורעייתו איריס התגבשה המלצה להעמדה לדין בגין מתן שוחד. התיק נגד בנו של ראש הממשלה יאיר נתניהו והיועץ אלי קמיר נסגר.

הדיון עוסק במעמדם של שומרי סף ואופן מינויים, על רקע שני דוחות מבקר המדינה ב-2011 וב-2015, כשהאחרון ביניהם עסק בליקויים במינויים. מלבד מנדלבליט הגיע גם נציב שירות המדינה החדש פרופ' דניאל הרשקוביץ. הדיון נערך בהשתתפות חברי כנסת מהאופוזיציה בלבד, ללא אף נציג מהקואליציה, ורק לאחר שעה ו-40 דקות הגיע ח"כ מיקי זוהר (הליכוד) לוועדה.

זילבר הגיעה לייצג את היועמ"ש בכנסת, שקד עזבה את הוועדה

מנדלבליט הוזמן לדיון מלכתחילה, אך הודיע ליו"ר הוועדה, ח"כ יחימוביץ, כי זילבר תייצג אותו. אתמול הוא הפך את החלטתו בטענה כי הדיון, העוסק במעמדם של שומרי הסף בישראל, "רוחבי ועקרוני", ועל כן הוא רואה לנכון להופיע בו בעצמו. זאת, בצל הודעתה של שרת המשפטים איילת שקד מהחודש שעבר, שלפיו זילבר לא תופיע בוועדות הכנסת במושב החורף של הכנסת.

מנדלבליט התייחס בדבריו גם לנוכחותה של זילבר בדיון על דיון בהסכם חדש למחיר החלב עבור החלקאים בוועדת הכלכלה של הכנסת, שאליה הגיעה על מנת לייצג אותו חרף ההתנגדות הנחרצת של שקד לכך. שקד הודיעה אמש כי מתוקף סמכותה, תגיע במקומה של זילבר. בסופו של דבר, הן השרה והן המשנה ליועץ הגיעו היום לוועדה. כשזילבר הציגה את עמדת היועמ"ש, שקד עזבה את האולם. "חשבתי לשלוח את דינה זילבר במקור לדיון הזה, שעוסק בשומרי הסף, ואחרי שהנושא התרחב ועוסק בכמה דו"חות מבקר המדינה, חשבתי שנכון שאני אגיע", אמר מנדלבליט. "תפקידי לשמור על עצמאות מוסד היועץ המשפטי לממשלה ואני משמר אותה. בין השאר מזה, שמי שצריך לייצג את עמדתי מגיע. היום דינה זילבר מופיעה בכנסת והיא הנציגה שלי בדיון בוועדת הכלכלה. לדעתי, דעתנו חייבת להישמע".

באשר לדיון שאליו הגיעו גם השרה וגם המשנה, אמר: "אני לא יודע מה תעשה השרה שקד, שאני בוודאי לא מחפש חלילה לפגוע במעמדה, ויש לנו יחסי עבודה תקינים, כמו עם כל שרי הממשלה, אבל צריך להבין שדינה זילבר יושבת שם בגללי. אני נושא באחריות לזה. אני שלחתי אותה. היא לא באה מטעם עצמה". לדבריו, "חשוב שהיא תוכל להביע את עמדתה בכל מקום, כמו שאנחנו עושים בדיונים אחרים. דעתנו חייבת להישמע כדי לתת לכם בכנסת לקבל את הכלים הטובים ביותר לקבל את ההחלטות הטובות ביותר". עוד הוסיף: "הדיון כאן על הסכם החלב החדש והשלכותיו על החקלאים במושב. עם כל הכבוד לשרה ולזילבר, הן הדיון המשני בסיפור".

זילבר (מימין) ושקד (משמאל) בוועדת הכלכלה, היום
זילבר (מימין) ושקד (משמאל) בוועדת הכלכלה, היוםצילום: אמיל סלמן

לקראת סיום הדיון, עדכנה יו"ר הוועדה יחימוביץ' כי שקד לא מוכנה לאפשר לזילבר לייצג את עמדת היועמ"ש, בוועדת הכלכלה. "אני איש מקצוע. אני לא פוליטיקאי. אני לא הייתי ואני גם לא אהיה. יש לי גם תפקיד ניהולי, לנהל את המוסד של הייעוץ המשפטי לממשלה. כשאני מחליט לשלוח פלוני אלמוני, יש לזה סיבה. לגבי מה שקרה עם דינה זילבר, היה קטע בדברים של דינה, שאני סברתי שזו חריגה מהדברים של יועץ משפטי, ומצאתי לנכון להעיר לה, דבר שהיה לא נעים לי ולא נעים לה. ההתבטאות הזאת חרגה מהראוי ולא אמורה להישמע על ידי יועץ משפטי ציבורי", אמר. "יש רבים וטובים מאד שחושבים כמוני. כל מה שהיא אמרה, שהיא ייצגה אמירות ביקורתיות, היא ייצגה את העמדה שלי. חד משמעית, יש מקום, ואף חובתו של היועמ"ש להגיד גם דברים ערכיים ומוסריים, אבל יש דרכים להגיד אותם ואנחנו יודעים להגיד אותם".

"לצד זאת, אני חייב לשמור על אמירה מקצועית. אני לא מנהל את הממשלה וגם לא את הכנסת, זה לא התפקיד שלי. התפקיד שלי הוא לשמור על שלטון החוק כמיטב יכולתי. יש מקום לומר דברים ערכים ומוסריים וגם משנים שלי אומרים את הדברים. כולל בחוק נאמנות בתרבות. החלק הארי של הדברים שזילבר אמרה בוועדת החינוך על חוק נאמנות ותרבות נאמרו בשמי. הביקורת שיש על החוק הזה היא ביקורת שגם אני הבעתי אותה. אבל לדעתי זה לא מגיע לידי מניעה משפטית".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ