מנדלבליט על פסילת מינוי אדרי: חריג מאוד להפוך החלטה של ועדת המינויים

לפי היועמ"ש, ועדת גולדברג היא מייעצת, ולכן "לכאורה יש סמכות לממשלה לקבל החלטה שונה". עם זאת הוסיף: "דעתי האישית היא שטוב שיש את הוועדה הזאת וחשוב שהיא תישמר"

רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מנדלבליט בוועדה לביקורת המדינה, היום
מנדלבליט בוועדה לביקורת המדינה, היוםצילום: אמיל סלמן

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט התייחס היום (שני) לקריאות שרים, ובהם שרת המשפטים איילת שקד, לבטל את הוועדה למינוי בכירים ברקע המלצתה לפסול את מועמדותו של ניצב משה אדרי לתפקיד מפכ"ל המשטרה. "דעתי האישית היא שטוב שיש את הוועדה הזאת וחשוב שהיא תישמר", אמר בדיון בוועדה לביקורת המדינה, בראשות ח"כ שלי יחימוביץ (המחנה הציוני). לדבריו, "על פי פסיקה של בית המשפט העליון, זה מאוד מאוד מאוד חריג להפוך החלטה כזאת. הנושא הזה נמצא בדיונים אצלי".

"אפשר ומותר לבקר כל גוף באשר הוא וכל החלטה וגם פסקי דין, וגם החלטה של ועדה - זה כמובן דבר שהוא לגיטימי", המשיך היועמ"ש. "המעמד של הוועדה הזאת שהיא ועדה מייעצת (הוועדה מוגדרת כוועדה המייעצת למינויים לתפקידים בכירים - ר"ח), וכן, לכאורה יש סמכות לממשלה לקבל החלטה שונה. הוא (המעמד) מאוד מאוד משמעותי, גם מכוח עצמה, גם בשים לב לעובדה שעומד בראשה שופט בית המשפט עליון בדימוס ומבקר המדינה בדימוס, אדם מאוד רציני ומוערך, השופט גולדברג", אמר.

אדרי באירוע הפרידה מאלשיך, בשבוע שעברצילום: אוליבייה פיטוסי

מנדלבליט הוסיף כי "הנושא נמצא בדיונים אצלי. שמעתי את עמדת השר ואנחנו שוקלים את הדברים". היועמ"ש התכוון להודעת השר לביטחון הפנים גלעד ארדן, לפיה בכוונתו להביא את מינויו של אדרי למפכ"ל המשטרה לאישור הממשלה, חרף החלטת ועדת גולדברג. עם זאת, לפי עצתו של מנדלבליט, ארדן נמנע מלהביא את המינוי לאישור הממשלה אתמול והודיע על מינוי ממלא מקום המפכ"ל, מוטי כהן. במקביל ובתיאום עם מנדלבליט, סוכם כי ארדן יופיע בפני חברי הוועדה וינסה לשכנע את אחד המתנגדים לשנות את עמדתו. רק לאחר מכן יחליט היועמ"ש לגבי האפשרות להביא את אישור המינוי בפני הממשלה.

בתגובה לשאלת יחימוביץ האם יכול להיות "שיגיד לממשלה שהיא יכולה לא לספור את ועדת גולדברג", השיב: "אמרתי שאנחנו שוקלים, כמו שאמרתי, לוועדה יש מעמד מאוד מרכזי, גם בלי פסיקת בית המשפט העליון והפסיקה מחדדת את החשיבות שלה. הדברים צריכים להישקל ולהיבחן. בסוף אני מייצג את הממשלה. אם פונה אליי שר בבקשה אני צריך לשקול את הדברים ולבחון אותם. ולכן לא טוב לקבל החלטה חפוזה ונמהרת ואני שמח שהממשלה בשלב זה קיבלה החלטה על ממלא מקום המפכ"ל. מה שבוודאי אסור שיקרה זה מתקפות אישיות ופגיעה אישית במי שעומד בראש הוועדה. צריכים לשמור על כבודו וגם הלגיטימיות של הוועדה, גם אם לא תמיד מרוצים מהחלטותיה. לא נעלמו מעינינו כל מה שהיה בוועדה, לרבות הדעת האחרת".

הדיון בוועדה לביקורת המדינה עסק במעמדם של שומרי סף ואופן מינויים, על רקע שני דוחות מבקר המדינה ב-2011 וב-2015, כשהאחרון ביניהם עסק בליקויים במינויים. מלבד מנדלבליט הגיע גם נציב שירות המדינה החדש פרופ' דניאל הרשקוביץ. הדיון נערך בהשתתפות חברי כנסת מהאופוזיציה בלבד, ללא אף נציג מהקואליציה, ורק לאחר שעה ו-40 דקות הגיע ח"כ מיקי זוהר (הליכוד) לוועדה.

הרשקוביץ התייחס לקריאות לבטל את הוועדה, שבה הוא חבר ואמר: "לוועדת גולדברג יש תפקיד חשוב ולכן אני לא רואה מקום לביטול הוועדה. הוועדה צריכה להתקיים. מה שקורה במקרה של חילוקי דעות, זו שאלה שהיועץ המשפטי לממשלה צריך להכריע בה". עוד אמר: "ועדת גודלברג קיימה ישיבות רבות ורציניות. בסופו של דבר, התגלעה מחלוקת עניינית לגיטימית, כמו שקורה בבתי משפט. באותה המידה שזה לא לגיטימי לתקוף את השופט גולדברג על זה שהוא נגד המינוי, זה לא לגיטימי לתקוף את החברים שהם בעד המינוי".

הרשקוביץ הוסיף כי הרקע הפוליטי שלו, כמי שהיה בעבר יו"ר סיעת הבית היהודי וח"כ מטעמה, לא אמור להטיל דופי בהחלטתו. בכך השיב הרשקוביץ לדברים שאמר היום פרקליט המדינה לשעבר ערן שנדר בראיון לרשת ב', כי "בוועדת גולדברג יושבים שני אנשי מקצוע, אחד שופט עליון, ושניה באה מעולם האקדמיה" והוסיף כי "הרשקוביץ היה חבר כנסת והיה בעולם הפוליטי והוא מחזיק בהשקפות מאוד ידועות, ולכן והוא  מפקפק באינטרסים שלו במינויים כאלה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ