יו"ר הוועדה למינויי בכירים: אדרי עבר בדיקת פוליגרף מקלה מזו הנהוגה במשטרה

בדו"ח הוועדה כתבו שניים מחבריה כי בדיקת הפוליגרף לא כללה את כל השאלות שרצו להציג למועמד לתפקיד המפכ"ל. עוד עלו פערי גרסאות בין עדותו של אדרי לזו של פרקליטו של אחד המתלוננים נגדו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משה אדרי, בשבוע שעבר

בדיקת הפוליגרף שביצע המועמד לתפקיד מפכ"ל המשטרה, ניצב בדימוס משה אדרי, היתה מקלה יותר מזו המקובלת במשטרה, כך נטען בדו"ח המלא של הוועדה למינוי בכירים שהתפרסם היום (שני).

לפי הדו"ח, אדרי הצהיר בפני הוועדה כי טעה כשנפגש עם פרקליטו של אחד המתלוננים שהעידו בעניינו - פגישה שלבסוף הביאה לפסילת המינוי. "אני מצטער שלא באתי ואמרתי: נפגשתי עם עו"ד פיני פישלר, אבל לא עלה לי בראש... אני אומר את זה בדיעבד, טעות", אמר לחברי הוועדה. 

השופט בדימוס גולדברגצילום: פלאש 90

בדו"ח מפרטים השופט בדימוס אליעזר גולדברג ופרופ' טליה איינהורן את הסיבות בגינן לא המליצו על אדרי וסבורים כי מינויו יפגע באמון הציבור במשטרה. לדבריהם, בדיונים בוועדה עלו פערי גרסאות בין אדרי לבין הפרקליט שפגש כמה ימים לפני עדותו - עו"ד פישלר שמייצג את חושף השחיתויות רפי רותם. לפי אדרי, בפגישתו עם פישלר הם לא דיברו כלל על רותם, שטען בפני הוועדה כי אדרי הורה בעבר להתעלם מתלונותיו על שחיתות לכאורה מצד פרקליטת מחוז תל אביב, ואף כי הוכה בידי שוטריו. לדברי אדרי, בפגישה אמר לפישלר: "אני על רפי רותם לא רוצה לדבר שחס וחלילה לא יגידו שאני מנסה להשפיע עליך". לעומת זאת, פישלר העיד בפני הוועדה כי הוא ואדרי דנו ארוכות בעניין רותם.

"עצם קיום הפגישה היא כשל בהתנהגות ובשיקול הדעת המגיע לכדי התנהגות בלתי ראויה", קבעו איינהורן וגולדברג, "האם היה למתבונן מהצד קשה להסיק מסקנה סבירה, מיהו המעוניין אותו זמן בקיום הפגישה? דעתנו כי העננה של הפגישה תלווה את המועמד לאורך כל שנות תפקידו אם ייבחר לתפקיד, ובכך ייפגע אמון הציבור במשטרה".

כמו כן, בדו"ח צוין כי אדרי עבר "בדיקת פוליגרף מקלה לעומת זאת הנעשית כנהוג במשטרת ישראל". גולדברג מציין כי אדרי לא נשאל את השאלות שביקשה הוועדה, מאחר שבודקת הפוליגרף קבעה כי קיים קושי לבדוק אותן. בין היתר, הבודקת עמדה על כך שלא ניתן לשאול את אדרי על נושא הפגישה בינו לבין פישלר.

השניים גם התייחסו לדו"ח מבקר המדינה מ-2016, לפיו בתקופת אדרי כמפקד אגף התנועה נמחקו דוחות תנועה לקצינים בכירים שדיווחו כי היו במהלך נסיעה מבצעית, בעוד בדיקה העלתה כי הדיווחים לא נכונים. "ממצאי הדו"ח מעלים תמונה עגומה של התעלמות מדיווחים לא נכונים של קצין בכיר. לעניות דעתנו, המועמד, שהעניין היה בסמכותו ובאחריותו, אימץ נוהג שאינו מתיישב עם הקפדה על טוהר המידות במשטרה".

חברי הוועדה לא התייחסו בדו"ח לטענתו של נהג מונית, שהעיד כי אדרי התעמר בו לפני שמונה שנים וכתב לו דו"ח תנועה שקרי. בדו"ח גם לא הוזכרו העדויות על ההתנהגות של אדרי כמפקד מרחב ירקון ולא פורטו מהן השאלות שהוצגו לאדרי בבדיקת הפוליגרף.

מנגד, שני חברי הוועדה הנוספים - יו"ר הרשות לניירות ערך לשעבר משה טרי ופרופ' דניאל הרשקוביץ - פרסמו אתמול מיוזמתם את עמדתם, לפיה אין מניעה למנות את אדרי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ