משה אדרי הסיר מועמדותו לתפקיד המפכ"ל: "מסע ההכפשות חצה כל גבול" - משפט ופלילים - הארץ

משה אדרי הסיר מועמדותו לתפקיד המפכ"ל: "מסע ההכפשות חצה כל גבול"

כחודש לאחר שארדן הכריז עליו כמועמדו לתפקיד, פרש היום אדרי מהמרוץ. בשבוע שעבר החליטה ועדת גולדברג שלא להמליץ עליו, והיום נודע כי נפגש עם בודקת הפוליגרף שלו לפני הבדיקה ולא דיווח על כך לוועדה. המועמד המוביל לתפקיד הוא ממלא מקום המפכ"ל, ניצב מוטי כהן

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
אדרי בפתח ביתו, הערב
אדרי בפתח ביתו, הערבצילום: תומר אפלבאום
יהושע (ג'וש) בריינר
רויטל חובל

ניצב בדימוס משה (צ'יקו) אדרי הודיע הערב (רביעי) על הסרת מועמדותו למפכ"ל. בשלב זה, נראה כי ימשיך לכהן כמנכ"ל המשרד לביטחון הפנים. בשבוע שעבר החליטה ועדת גולדברג שלא להמליץ עליו לתפקיד לאחר שהתברר כי נפגש עם פרקליטו של רפי רותם, שהתלונן עליו בוועדה. היום התברר כי אדרי נפגש עם בודקת הפוליגרף שלו לפני הבדיקה ולא דיווח על כך לוועדה. ממלא מקום המפכ"ל, ניצב מוטי כהן, נחשב למועמד המוביל לתפקיד המפכ"ל הקבוע. 

בהודעה שמסר לארדן, כתב אדרי כי "לצערי, ישנם כוחות רבים שכל מטרתם היתה לסכל את מועמדותי לתפקיד, להכפיש ולרמוס את שמי הטוב ואת משפחתי". לדבריו, "כבר עם הכרזת מועמדתי לתפקיד היתה בי התחושה כי מנסים לסכל את מועמדתי בכל דרך. תחושה זו קיבלה משנה תוקף עם פרסום חוות הדעת של הוועדה ובמיוחד חוות דעתם של שני חברי הועדה, נציב שירות המדינה, פרופ' דניאל הרשקוביץ ומר משה טרי, שהמליצו לאשר את מועמדתי וכך כתבו בחוות דעתם: 'יש כאן ניסיון לפגוע במועמדות המועמד בכל מחיר'. בימים האחרונים ועם התקדמות התהליך מסע ההכפשות חצה כל גבול והביא לפגיעה בשמי הטוב, על לא עוול בכפי".

פרשת אדרי - צעד אחר צעד

ארדן הביע צער רב על החלטתו של אדרי, ומסר כי "ניצב אדרי הוא אדם שנלחם עשרות שנים למען ביטחון אזרחי ישראל, וגם אם עשה טעות במעלה הדרך, הרי שנוהל נגדו מסע הכפשות לא מוצדק שעשה לו עוול נוראי". ארדן הדגיש כי "הליך הגשת המועמדות נוהל בצורה המסודרת והראויה ביותר", וכי "למרות ההכפשות, ניצב אדרי עבר בדיקת פוליגרף בהצלחה, בדיקה שאף בעל תפקיד אחר אינו עובר בנוגע לעברו. מעבר להליכים אלו, אין בדיקה נוספת שניתן לבצע טרם הגשת המועמדות".

בתחילת החודש שעבר הכריז השר לביטחון הפנים גלעד ארדן כי אדרי, מנכ"ל משרדו, הוא המועמד מטעמו לתפקיד המפכ"ל. אדרי גבר על שני מועמדים נוספים שהציג תחילה ארדן, מפקד מחוז ירושלים ניצב יורם הלוי ומפקד מחוז תל אביב דוד ביתן, לאחר שהוועדה ביקשה ממנו להמליץ על מועמד אחד בלבד.

ארדן ואדרי, בחודש שעבר
ארדן ואדרי, בחודש שעברצילום: גיל כהן מגן

אדרי יצר קשר עם פיני פישלר, עורך דינו של המתלונן נגדו לוועדה, רפי רותם, וביקש להיפגש איתו. רותם, שהוכר כחושף שחיתויות על ידי מבקר המדינה, טען כי אדרי לא ראוי לשמש כמפכ"ל לאחר שב-2009, כשבא להתלונן על מעשי שחיתות לכאורה של פרקליטת מחוז ת"א לשעבר רות דוד, הוא סולק מתחנת המשטרה בצפון תל אביב על ידי אדרי. בתקרית אחרת, בינואר 2010, הוא הוכה לטענתו על ידי שוטרים הכפופים לאדרי.

לטענת פישלר, במהלך הפגישה דיבר פישלר הן על התלונה והן על טענותיו וביקורתו שלו עצמו נגד המשטרה. לדברי כמה מקורות, אדרי אמר בפגישה לפישלר כי הוא מוכן להתמודד מול הטענות של רותם והוא מוזמן לשטוח אותן בפני הוועדה. 

השופט בדימוס גולדברג, ב-2013
השופט בדימוס גולדברג, ב-2013צילום: פלאש 90

שלושה ימים לאחר הפגישה, הופיע אדרי בפני ועדת גולדברג, ולא דיווח על פגישתו עם פישלר. באותו יום, הופיעו בפני הוועדה מפכ"ל המשטרה היוצא רוני אלשיך ושוטר לשעבר, והתריעו כי אדרי לא עבר בדיקת פוליגרף תעסוקתית - בניגוד לשני המועמדים האחרים לתפקיד. 

אדרי נפגש עם בודקת הפוליגרף חוה יודפת יומיים לאחר מכן. לטענת גורם המקורב אליו, אדרי הבין מהוועדה כי יידרש לעבור בדיקת פוליגרף. הוא נפגש עם הבודקת, על פי הגורם, על מנת לוודא שאין לבדיקה השלכות רפואיות, בשל מצב רפואי ממנו הוא סובל. באותו יום הופיעו רותם ופישלר בוועדה, וסיפרו על הפגישה של עורך הדין עם אדרי.

המפכ"ל היוצא אלשיך בכניסה לוועדת גולדברג, בחודש שעבר
המפכ"ל היוצא אלשיך בכניסה לוועדת גולדברג, בחודש שעברצילום: אוליבייה פיטוסי

יום לאחר מכן, מבקשת הוועדה מאדרי לבצע בדיקת פוליגרף תעסוקתית. ארבעה ימים אחר כך, עדכן היועמ"ש אביחי מנדלבליט את הוועדה כי השב"כ סירב לבצע את הבדיקה, וראש השב"כ נדב ארגמן המליץ על חוה יודפת כחלופה.

עדותו השנייה של אדרי נערכה יומיים אחר כך. הוא הופיע בפני הוועדה כדי להגיב על כך שנפגש עם עו"ד פישלר. אדרי הסביר כי רצה לדבר עם פישלר בעניין הביקורת שלו כלפי המשטרה, ואף הציג בפני חברי הוועדה מסמך בן עשרה עמודים שקיבל מפישלר, כראיה לכך שנושא הפגישה לא היה רותם אלא המשטרה. הוא הודה כי עצם קיום הפגישה היה טעות, אולם סבר שאין בכך כדי לפסול את מועמדותו. 

אדרי עבר את בדיקת הפוליגרף אצל חוה יודפת יום לאחר מכן, התוצאות הועברו לחברי הוועדה. יום לאחר מכן, הודיעה ועדת גולדברג ברוב דעות כי החליטה לפסול את מועמדותו של אדרי לתפקיד. 

המשפטנים בוועדה, השופט (בדימוס) אליעזר גולדברג וטליה איינהורן, ראו את עצם קיומה של הפגישה בין אדרי לפישלר, בזמן שהוועדה דנה בתלונת רותם, כחמורה ביותר. הם טענו כי מדובר ב"כשל בהתנהגות ובשיקול הדעת המגיע לכדי התנהגות בלתי ראויה", וכי אם ייבחר אדרי, יהיה בכך פגיעה באמון הציבור במשטרה. מנגד, החברים משה טרי ודניאל הרשקוביץ קיבלו את עמדת אדרי ולא ראו בפגישה פגיעה בטוהר המידות. על פי החלטת ממשלה, במצב של תיקו יו"ר הוועדה מקבל קול נוסף - וגולדברג הוא שהכריע את הכף.

ארדן הצהיר כי חרף החלטת הוועדה, הוא יוסיף לתמוך במועמדותו של אדרי, ויביא אותה לאישור הממשלה. 

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ