לאחר פרישת אדרי, ארדן יידרש למצוא מועמד חדש למפכ"לות בתוך עשרה ימים

מינויו של מוטי כהן לממלא מקום המפכ"ל יסתיים ב-17 בינואר, ועל ארדן לאפשר לוועדת המינויים 30 יום לבחינת מועמד חדש. אלוף במיל' סמי תורג'מן, שהוזכר כמועמד אפשרי לתפקיד, אמר ל"הארץ" שהוא אינו מעוניין בו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ארדן ואדרי, בחודש שעבר
ארדן ואדרי, בחודש שעברצילום: גיל כהן מגן

השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, יצטרך להציג מועמד חדש לתפקיד המפכ"ל בתוך עשרה ימים, אם בכוונתו לסיים את תהליך המינוי עד סיום כהונת ממלא המקום. ארדן יכול להאריך את כהונתו של ניצב מוטי כהן, שמונה לממלא מקום המפכ"ל בתחילת השבוע, אך מהלך כזה עשוי להגביר את חוסר הוודאות במשטרה, שתתנהל ללא מפכ"ל קבוע.  

הממשלה אישרה את מינויו של כהן לממלא מקום המפכ"ל למשך 45 ימים, עד ל-17 בינואר. על ארדן להודיע על מועמד חדש למפכ"לות 30 יום לפחות לפני כניסתו לתפקיד, כדי לאפשר לוועדה למינויי בכירים לבחון את מועמדותו. על הוועדה לפרסם את שם המועמד לציבור ולדון בהתנגדויות למינויו. אתגר נוסף שניצב בפני ארדן הוא העובדה כי אם המועמד החדש יגיע מחוץ לשורות המשטרה, הוא יידרש לעבור פוליגרף תעסוקתי - דבר שעשוי להרתיע מועמדים אפשריים לתפקיד. 

אחד האנשים שהוזכרו כמועמדים אפשריים לתפקיד מחוץ לשורות הארגון הוא אלוף פיקוד הדרום לשעבר, אלוף במיל' סמי תורג'מן. עם זאת, הבוקר (חמישי) אמר תורג'מן ל"הארץ" כי הוא אינו מעוניין להיות מפכ"ל. "התפקיד לא רלוונטי לגביי בכלל", אמר, "אל תעניין אותי בתפקידים שהם לא רלוונטיים אליי". מלבד תורג'מן, ארדן עשוי לבחור במפקד חיל האוויר לשעבר, אלוף אמיר אשל, אך הסיכויים לכך נמוכים. אפשרות אחרת שהוזכרה היא מפקד פיקוד העורף, אלוף תמיר ידעי, המכיר היטב את עבודת המשטרה מתוקף תפקידו. יחד עם זאת, לא ידוע אם האלופים יסכימו לעמוד בראש המשטרה ולעבור לפני כן בדיקת פוליגרף הנחשבת פולשנית. 

עם פרישתו אמש של ניצב בדימוס משה (צ'יקו) אדרי מהמרוץ למפכ"לות, נחשב ממלא המקום כהן למועמד המוביל לתפקיד. ואולם בפני ארדן עומדות אפשרויות נוספות: הוא יכול לפנות לאחד משני המועמדים האחרים שהציע תחילה לוועדה למינויי בכירים - מפקד מחוז ירושלים יורם הלוי, הנחשב לשוטר המנוסה ביותר בפיקוד הבכיר במשטרה, או מפקד מחוז תל אביב דוד ביתן. מועמד נוסף, שכבר אינו משרת במשטרה, הוא סגן המפכ"ל לשעבר בנצי סאו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ