בית המשפט העליון אסר לקיים מסיבת טבע מחשש לסחר בסמים

שופט מחוזי התיר לקיים את המסיבה בתנאי שהמשטרה תוכל לאסור על חלק מהמשתתפים להגיע, אך הפרקליטות ערערה על ההחלטה. חברת ההפקה ארגנה בעבר אירועים בהם נפגעו חלק מהמשתתפים מסמים ומאלכוהול

אלמוג בן זכרי
אלמוג בן זכרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מסיבת טבע בגן הפקאן, ב-2014
מסיבת טבע בגן הפקאן, ב-2014צילום: גיל אליהו
אלמוג בן זכרי
אלמוג בן זכרי

בית המשפט העליון קיבל אתמול (רביעי) את עמדת הפרקליטות ואסר לקיים מסיבת טבע במרחצאות חמי עין גדי שאמורה היתה להתקיים מחר. סיבת הביטול היא מידע מודיעיני שהתקבל במשטרה לפיו ישנה סבירות גבוהה לסחר בסמים במסיבה. בית המשפט המחוזי בבאר שבע, שדן בסוגיה ביום ראשון, אישר לקיים את המסיבה אך קבע כי המשטרה תוכל לאסור את הגעתם של משתתפים שהיא רואה כחשודים אפשריים לסחר בסמים. לאור ההחלטה, הפרקליטות ערערה לעליון ודרשה לבטל את האירוע.

במסיבה היו אמורים להשתתף כ-3,500 איש, ומארגניה – החברה C.S.B הפקות – הגישה בקשת רישוי עבורה לפני כחודש וחצי. כחודש לאחר הגשת הבקשה, הודיעה המשטרה בערד למארגנים על שורת תנאים לקיום האירוע. שבוע לאחר מכן זומנו המארגנים לשימוע, שנערך בראשות מפקד תחנת המשטרה גיא חיון, ונאמר להם כי לא יוכלו לקיים את המסיבה. חברת ההפקה הגישו השגה על ההחלטה והיא הועברה לידי סגן מפקד מרחב נגב, סנ"צ ירדן קלנדרוב, ובהמשך גם לעיונו של מפקד המרחב, תנ"צ נתן בונזה. שניהם הותירו את ההחלטה על כנה.

החברה עתרה לבית המשפט המחוזי וטענה כי החלטת המשטרה לא סבירה ופוגעת בזכויות המארגנים לפי החוק. מנגד, הפרקליטות טענה כי החלטה סבירה לאור המודיעין שהתקבל ועל רקע אירועי עבר של חברת ההפקה. במסיבה בחמת גדר ב-2017, לדוגמה, אדם נהרג בנפילה מגובה ושלושה אנשים פונו לבית החולים כתוצאה משימוש בסמים. באירוע בחוף דוגית השנה התרחשו 14 פגיעות סמים ואלכוהול ושמונה מקרי התייבשות. הפרקליטות טענה עוד כי לחברה אין אישור לקיים אירוע המוני ושהאתר המיועד – מתחם המרחצאות של עין גדי – מוגבל לאירועים של עד 250 בני אדם.

אחת האפשרויות שעלו בדיון במחוזי היא שהמסיבה תאובטח על ידי שוטרים, שאת שכרם תשלם חברת ההפקה. לאחר התייעצות עם המשטרה, הפרקליטות הצהירה שיהיה צורך ב-400-350 שוטרים כדי לאבטח את המסיבה, מספר גדול בהרבה מהנהוג באירועים תחת כיפת השמיים. בחברת ההפקה ציינו שבעבר הוקצו לאירועים 35-25 שוטרים בלבד. הפרקליטות טענה עוד כי נוכחות השוטרים לא תפחית את הסיכון לסחר בסמים, שכן הם לא יהיה מוסמכים לבצע "פעילות אכיפה שלטונית, אלא רק לתפקד כסדרנים". עורכי הדין של חברת ההפקה, רובי גלבוע וזהר שפק, דחו את הטענה וציינו כי שוטרים בשכר במגרשי כדורגל מבצעים גם מעצרים לעתים.

פסטיבל "נוורלנד", באוקטובר
פסטיבל "נוורלנד", באוקטוברצילום: גיל אליהו

השופט גד גדעון קבע שניתן לקיים את המסיבה, אך בתנאי שהמפיקים יגישו למשטרה רשימה שמית של המשתתפים. לפי ההחלטה, המשטרה תוכל לאסור על משתתפים מסוימים מלהגיע. תנאים נוספים שנקבעו הם שהחברה תישא בעלות הפעלתם של 60 שוטרים בשכר ושהמשטרה תוכל להשתמש בכלבים לאיתור סמים באירוע. אם התנאים יופרו, קבע השופט גדעון, המשטרה תוכל להפסיק את המסיבה.

הפרקליטות ערערה על ההחלטה לבית המשפט העליון. בדיון שהתקיים אתמול ציינו השופטים יצחק עמית, מני מזוז וג'ורג' קרא: "מצאנו כי לא היה מקום להתערבותו של בית המשפט המחוזי בשיקול דעת המשטרה שלא לאפשר את קיום המסיבה". הם החליטו לקבל את ערעור הפרקליטות "לאור החשש הממשי לשלום הציבור, נוכח מידע מודיעיני משמעותי ממנו עולה כי במהלך המסיבה צפוי להתקיים סחר משמעותי בסמים".

לפני כשנה מתה החיילת טוהר דוד במסיבת טבע בדרום הארץ. חקירת המקרה העלתה שדוד נחבלה בראשה במסיבת הטבע והתמוטטה, וכי כמה צעירים במסיבה התעכבו בפינויה ולכן היא מתה מפצעיה כמה ימים אחר כך. באוגוסט השנה פורסמו עדויות קשות שנגבו מהנוכחים במסיבה, בהן של תקליטן שהציע לתת לדוד קוקאין כדי לייצב את מצבה: "אמרתי להם, 'תנו לה ארבעה פסים', כי אומרים שהקוקאין מבטל את כל הסמים שנלקחו לפניו". לפי עדות אחרת, סטודנט לרפואה שעבד ככרטיסן באירוע אמר כי "תוך שעה-שעתיים יעבור לה".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ