העליון דחה את ערעורו של הרב עזרא שיינברג, שהורשע בעבירות מין בנשים שנעזרו בו

שיינברג ערער על העונש שהטיל עליו שבע וחצי שנות מאסר בפועל במסגרת הסדר טיעון. השופטים דחו את הערעור והוסיפו כי העונש לא הולם את חומרת מעשיו

נעה שפיגל
נעה שפיגל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
הרב שיינברג, בחודש פברואר
הרב שיינברג, בחודש פברוארצילום: גיל אליהו
נעה שפיגל
נעה שפיגל

בית המשפט העליון דחה בתחילת השבוע את ערעורו של הרב עזרא שיינברג, לשעבר ראש ישיבת "קהילת אורות הארי" בצפת, שהורשע בעבירות מין בשמונה נשים שביקשו את סיועו. שיינברג ערער על העונש שהטיל עליו בית המשפט המחוזי - שבע וחצי שנות מאסר בפועל במסגרת הסדר טיעון. הערעור נדחה בעליון בהרכב של שלושה שופטים - עוזי פוגלמן, יוסף אלרון ואלכס שטיין - והשופטים אף הוסיפו כי העונש אינו הולם את חומרת מעשיו.

השופט פוגלמן כתב בהחלטתו כי השופטים לא מצאו כי בית המשפט המחוזי החמיר בעונשו של שיינברג. "בית המשפט דן במפורט בשיקולי הענישה, נתן להם משקל הולם ואיזן ביניהם. החומרה הרבה שנודעת למעשי המערער מצד אחד, והשיקולים לזכותו... מצד שני, באו לידי ביטוי בעונש שנגזר. בית המשפט לא סטה לחומרה מרמת הענישה הנוהגת כלל ועיקר. משום כך לא ראינו להתערב בעונש בעתירת המערער".

מלבד עונש המאסר בפועל, על שיינברג נגזרו שני עונשי מאסר על תנאי - אחד בן שנתיים ואחד בן שבעה חודשים - וכן תשלום פיצויים למתלוננות. הוא הורשע בעבירות של ניסיון לאינוס, עבירות מעשים מגונים, מעשים מגונים בנסיבות אינוס, מעשה אינוס ועוד. הוא הורשע במסגרת הסדר טיעון לאחר הליך גישור שננקט הן לאור קשיים ראייתים והן מתוך רצון לחסוך עדות נוספת מהמתלוננות.

השופט אלרון העביר ביקורת על העונש שהושת על שיינברג במסגרת הסדר הטיעון וכתב כי "כשלעצמי אני מביע פליאה על הסדר הטיעון העונשי אליו הגיעו הצדדים, אף לאחר שהוצג לנו הנימוק שעמד בבסיס ההגעה להסדר". הוא הוסיף עוד כי על אף שהעונש נמצא ברף העליון של טווח הענישה שעליו הסכימו הצדדים במסגרת ההסדר, "עונש זה אינו הולם את כלל חומרת מעשיו". השופט שטיין ציין בדבריו כי הוא מסכים עם השופט אלרון.

עו"ד מנחם רובינשטיין שמייצג את שיינברג, אמר ל"הארץ" בתגובה: "הערעור שהוגש היה ברובו ערעור משפטי ובית המשפט העליון במקרה הזה לא קיבל את הערעור". הוא הוסיף כי לדעתו פסק הדין טועה.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ