יאיר נתניהו בדיון בתביעת הדיבה שהגיש: "אייבי בנימין הוא חלאת המין האנושי"; השופט: שמור על השפה

פרקליטו של נתניהו התנגד לפשרה שהציע השופט, שלפיה שהפיצוי יוענק לעמותה ■ לאחר הדיון, כתב נתניהו בפייסבוק: "עמותות השמאל, הפוליטיקאים מהשמאל ואנשי התקשורת שמצדדים באויב הם בוגדים"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו בבית המשפט, היום

יאיר נתניהו, בנו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, העיד היום (שני) בדיון בתביעת הדיבה שהגיש נגד הפעיל החברתי אייבי בנימין. "אייבי בנימין הוא חלאת המין האנושי", אמר נתניהו בדיון, וננזף על ידי שופט בית משפט השלום בתל אביב שאמר לו "שמור על השפה. אין מקום לאמירות כאלה". השופט אבי שליו הציע הסדר שלפיו הפיצוי שייפסק יוענק לעמותה א-פוליטית. עורך דינו של נתניהו התנגד, ואמר: "אני רוצה פסק דין נוקב עם פיצוי ראוי".

טרם כניסתו לאולם בית המשפט, חיכו לנתניהו במסדרון כמה מפגינים שקראו קריאות נגדו ונגד משפחתו. בתגובה, נתניהו הניף לעברם אצבע משולשת. אחד המפגינים צעק לעבר עו"ד כהן: "ספר לי מי משלם לך, אתה שקרן. הרסתם את המדינה. ביבי גנב, ביבי בוגד". פעילים נוספים קראו קריאות לעבר נתניהו בגנותו ובגנות משפחתו וכן איימו עליו.

לאחר הדיון, פרסם נתניהו פוסט בפייסבוק שאליו צירף צילומי מסך של גורמים שונים שמשתמשים במלה "בגידה" על הטיותיה, וכתב: "אז עכשיו שסוף סוף מותר להשתמש במילה הזאת, אני אגיד את מה שכולם במדינה חושבים. עמותות השמאל במימון ממשלות זרות ועוינות, הפוליטיקאים מהשמאל ואנשי התקשורת שמצדדים תמיד בצד של האויב ותמיד נגד האינטרס היהודי, לבם גס בקורבנות טרור, מתנחלים או קורבנות של המסתננים, ומצד שני לבם מלא חמלה לכל מתפרע פלסטיני שנפצע על גבול עזה - הם בוגדים! הגיע הזמן לומר את האמת הפשוטה. על פי כל סטנדרט אנושי בסיסי ומוסכם על כל לאום בהיסטוריה. הם בוגדים לכל דבר ועניין".

כמה שעות לאחר מכן פרסם ראש הממשלה נתניהו פוסט בפייסבוק שבו כתב כי הוא "דוחה את השימוש במונח 'בגידה' מכל צד שהוא בוויכוח הפוליטי. לצערנו, אחרים משתמשים בו כל העת. מאז חקירת הצוללות שרה"מ מעולם לא היה חשוד בה, מאשימים אהוד ברק, מפגיני השמאל ואחרים את ראש הממשלה נתניהו ב'בגידה'. התקשורת לא אמרה על זה מלה. כנראה שלדעתם מותר להשתמש במונח 'בוגד' כל עוד הוא מכוון נגד ראש הממשלה נתניהו. מה שאסור לימין אסור גם לשמאל. נמאס מהסטנדרט הכפול".

נתניהו תובע מאייבי בנימין פיצוי בסך 140 אלף שקל בגין פוסט שפרסם האחרון באוגוסט 2016, שבו כתב כי ראש הממשלה בנימין נתניהו פנה לראש המוסד וביקש ממנו דרכון בשם בדוי לבנו יאיר בנימוק ביטחוני כדי "לשמור על הבן ההולל המסתובב בעולם שתהיה לו זהות בדויה". עוד נכתב כי "לפי החשדות הנחקרים כרגע בלהב 433, אותו דרכון מטעמי ביטחון הפך להיות תרגיל הונאה של משפחת נתניהו להעלמת מסים, הלבנות הון וקבלת תשלומים מכל מיני בעלי אינטרס שרצו לשמן את ראש ממשלת ישראל בשוחד ותרומות אסורות". לאחר שהתקבל האיום בתביעה, מחק בנימין את הפוסט.

בנימין טען להגנתו כי הוא אינו חוקר או עיתונאי, ולכן על הפוסט שפרסם ב-2016 לא חלו כללים עיתונאיים. לדבריו, הפוסט הורכב מידיעות חדשותיות. "פירטתי פה 20 ידיעות ובניתי פוסט שלי בו הסתמכתי על מקורות אחרים", אמר. עורך דינו של נתניהו, יוסי כהן, שאל אותו מדוע לא פנה ללשכת ראש הממשלה לקבלת תגובה, ועל כך השיב הפעיל: "מה אני, דובר או עיתונאי?".

בנימין אמר כי רק כשנה לאחר שכתב את הפוסט, קיבל הודעה כי נתניהו הגיש נגדו תביעה. "אם היית פונה אליי ב-2016 הייתי מוחק את זה", אמר. לדבריו, הסיבה שנתניהו הגיש את תביעת הדיבה היא העתירה שהגישו בנימין ועורך דינו לבג"ץ בבקשה לפתוח בחקירה נגד אביו, ראש הממשלה נתניהו, בפרשת הצוללות. על כך אמר נתניהו: " "אין לי מושג על בג"ץ הצוללות. איך שראיתי את זה בפייסבוק פניתי ליוסי (כהן, עורך דינם של משפחת נתניהו - ב"פ) ואמרתי שאני דורש שהוא יתנצל".

בנימין התנצל בעבר על פרסום הפוסט, ובדיון התנצל פעם נוספת. "אני מתנצל בשמחה ומעומק לבי כי כך צריך לנהוג איש של אמת", אמר לנתניהו. "הסתבר לי כי ייתכן וטעיתי וכי המקור לא יודע אפילו להוכיח את הפרסום. לכן, כאיש אמת, מסקנתי היא אחת: הפרסום הזה ככל הנראה היה שקרי. מתנצל על עוגמת הנפש שהפרסום גרם". לאחר מכן ציין: "יש לי מחלוקת פוליטית עם ראש הממשלה נתניהו... על יאיר אני כמעט לא כותב". 

בנימין בדיון המקדים בבית משפט השלום בתל אביב, ביוניצילום: תומר אפלבאום

נתניהו הבן התייחס לדברים שבנימין כתב בפייסבוק. "כותבים על מישהו שקרים שלא היו לא נבראו ולא קשורים למציאות. זה לא מפריע? לא הייתי בפנמה, לא היה לי שם בדוי אף פעם בשום דרכון, מסמכי פנמה לא קשורים אלינו בשום צורה, לא זכור לי שהלבנתי מסים", אמר. "הוא משתמש בי כי אני הבן של אבא שלי, אם היו קוראים לי יאיר כהן הוא לא היה מלכלך עליי". 

לאורך עדותו ציין נתניהו כי הפוסטים של בנימין כללו קללות. השופט ביקש לראות את הקללות המדוברות בפוסטים שצירף לתביעה. נתניהו ועורך דינו יוסי כהן עברו על הפוסטים המצורפים, אך לא מצאו דוגמה רלוונטית. נתניהו נשאל על הפוסט שפרסם ובו הופיעה קריקטורה מאתרי קונספירציות אנטישמיים, שלפיה ג'ורג' סורוס, אנשי לטאה וארגון האילומינטי מעורבים במחאה נגד ראש הממשלה. נתניהו ענה כי היה מדובר בפוסט הומוריסטי. "אתם בעד הומור, נכון? המטרה היא להראות שכל המריונטות של מני נפתלי, זה הכל מגיע ממימון של ג'ורג' סורוס".

נתניהו הסביר מדוע הוא תבע את בנימין ולא כותבי פוסטים אחרים נגדו: "אני תובע רק אם זה חוצה גבול מסוים אחרת, אהיה עם 40 תביעות דיבה. רק כשזה Too Much". לדבריו, הגיש את התביעה משום שבנימין שיקר ולא בשל דעותיו. פרקליטו של בנימין, עו"ד גונן בן יצחק, שאל על כך: "אם מישהו כותב עליך שאתה ילד קקה או זנאי זו דעה ועל זה לא תתבע?". נתניהו ענה לו: "אם מישהו חושב על זה שהייתי בפוסיקט (מועדון חשפנות בתל אביב, ב"פ) אז אני זנאי, אוקיי. fuck that".

יאיר נתניהו בכניסה לדיון בבית משפט השלום בתל אביב, היוםצילום: מוטי מילרוד

עו"ד בן יצחק שאל את נתניהו על מה ביסס את הטענה כי מרשו עומד בראש קמפיין הכפשה נגד משפחתו. נתניהו ענה לו: "זה מתבסס על דברים שחיפשתי ומצאתי על אייבי בנימין. הוא חלאת המין האנושי. מצאתי אצלו קללות, איומים וניסיונות המרדה שאם היו באים מצד ימין מזמן היו נגמרים בכלא". 

בן יצחק שאל את נתניהו האם לגיטימי לקדם את סיום שלטון הליכוד וכהונתו של אביו, ועל כך ענה נתניהו: "לגיטימי לעשות את זה בדרכים פוליטיות ולגיטימיות, לא להלך אימים על רשויות החוק, ולקלל ולהיכנס לדברים אישיים. לנסות לתפור תיקים לאנשים ולנסות באלימות". הוא הזכיר את ההפגנות מול מעון ראש הממשלה, ואמר כי "אם היתה הפגנה כזו מול הבית של אהוד ברק היו עוצרים את כולם מזמן".

בן יצחק שאל את נתניהו במה הוא עוסק. "אני עובד בניו-מדיה, יש לי תואר ראשון, מקווה שלך יש. הוא ביחסים בינלאומיים", השיב נתניהו. בהמשך שאל עורך הדין אם עבד פעם במשרד ראש הממשלה בתחום המדיה, ונתניהו הכחיש. "תכתבו את זה בפייסבוק - תקבלו עוד תביעה", אמר.

בדיון שנערך בחודש יוני שאל השופט אבי שליו את נתניהו מה הוא מבקש להשיג בתביעה, והוא השיב: "ביקשנו שהוא יכתוב שהכל שקרים ושהוא יתנצל על עוגמת הנפש שנגרמה לי. הוא לא הסכים". בהמשך הדיון הקריא השופט את נוסח ההתנצלות של בנימין, שבו הודה שהפרסום היה שקרי והביע את התנצלותו. בתגובה אמר נתניהו: "זו לא התנצלות עד הסוף. הוא לא אומר בהתנצלות שלא היה ולא נברא".

בדיון הלין נתניהו על תומכיו של בנימין שקראו לעברו קריאות גנאי בכניסה לבית המשפט. "אני מאוד נסער. הותקפתי באלימות בבית משפט בישראל על ידי בריונים. כשהתיישבתי באולם כולם שמעו את חבריו אומרים 'חכה שיצא החוצה, אני אקרע אותו'. עד שלא מפנים את כל הבריונים של אייבי בנימין, אני לא יוצא מפה", אמר. עורך דינו הוסיף כי "התנפלה עליו חבורה של בריונים עם צעקות וקללות ומה הסתבר לי? שאדון אייבי בנימין מרגיש כמו כוכב קולנוע, שיגר פוסטים ממומנים כמו טריגר. הוא קרא לכל התומכים שלו להתגודד כאן". נתניהו עצמו פנה לבנימין ואמר: "מי שמזמין בריונים בכניסה לבית המשפט הוא לא עבריין?".

עו"דן בן יצחק מסר בתום הדיון: "משפחת נתניהו רוצה לחנוק כל בדל ביקורת נגדה, וזה מקרה קלאסי - אגב פרשה 4,000 - איך נתניהו משתמש בתקשורת להשתקת מתנגדיו. הם משתמשים במערכת המשפט לזירה הפוליטית. זו תביעת השתקה פר אקסלנס. זה עלה גם מהחקירה הנגדית. ניסו להשתיק אותו בגלל בג"ץ הצוללות, והבג"ץ הבא כבר בדרך".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ