הכנסת אישרה: נפגעות עבירות מין יוכלו להיחשף ללא אישור מבית משפט

עד כה אסר החוק על פרסום פרטיהם של נפגעים ללא אישור שופט. המטרה היתה להגן על פרטיותם, אולם מבקרי החוק טענו שהוא מגביל את הקורבנות שרוצים לגולל את סיפורם

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
עירד מרציאנו צייגר, בכניסה למשפטו של עבריין המין אלון קסטיאל
עירד מרציאנו צייגר, בכניסה למשפטו של עבריין המין אלון קסטיאלצילום: מוטי מילרוד
יהונתן ליס
יהונתן ליס

מליאת הכנסת אישרה הערב (שני) בקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק המאפשרת לנפגעי תקיפה מינית להתראיין בתקשורת אם ירצו בכך, מבלי שהדבר ייחשב עבירה פלילית. עד כה אסר חוק העונשין על פרסום פרטיו או זהותו של אדם שהתלונן או נפגע מעבירת מין, אלא אם נתן את הסכמתו לפרסום בפני בית המשפט, או שבית המשפט התיר זאת מטעמים מיוחדים. החוק התבסס על ההנחה שהקורבנות מעוניינים לשמור על פרטיותם, והעונש על הפרתו יכול היה להגיע לשנת מאסר.

לחוק, שיזמה שרת המשפטים איילת שקד (הבית היהודי), מוזגו הצעות חוק פרטיות של חברות הכנסת יפעת שאשא-ביטון (כולנו), אורלי לוי-אבקסיס (חברה סיעת יחיד) ועליזה לביא (יש עתיד). הוא מאפשר למתלונן או לנפגע להביע הסכמה בכתב לחשיפת פרטיו או זהותו, מבלי שיידרש להתייצב בבית משפט. זאת, בתנאי שמדובר בבגיר. כדי להגן על קטינים מלחץ פסול, הם נדרשים לתת את הסכמתם בפני בית משפט.

שרת המשפטים איילת שקד, היום
איילת שקד, היום. "מי שצריך להתחבא אלה העבריינים הפוגעים, לא הנפגעות והנפגעים", אמרה שרת המשפטיםצילום: עופר וקנין

אף שהובהר כי איסור הפרסום בחוק הנוכחי אינו חל על הנפגע ואינו פוגע ביכולתו לספר את סיפורו, המתנגדים לחוק טענו כי ההסדר פטרנליסטי, ומגביל את נפגעי העבירה והמתלוננים שלא בטובתם. גם בהינתן פרשנות שלפיה האיסור לא חל על הנפגע או המתלונן, הוא עדיין מונע מגורמים אחרים – כמו ועדות הכנסת ועיתונאים – להשמיע את קולם של הקורבנות. גופי תקשורת וארגונים אחרים שמקיימים דיונים ציבוריים בשיתוף נפגעי עבירות מין חששו שיעברו על החוק, ונמנעו מחשיפת זהותם של נפגעים חרף רצונם של הקורבנות להיחשף.

לאחר אישור החוק אמרה שקד כי "מדינת ישראל פועלת להגן על מותקפים ומותקפות מינית. החוק החדש, שאושר הערב, מתקן את העוול שנגרם לנפגעות תקיפה מינית. מי שצריך להתחבא אלה העבריינים הפוגעים, לא הנפגעות והנפגעים. אני מודה לחברות הכנסת עליזה לביא ואורלי לוי אבקסיס על הצעות החוק שהגישו בנושא ולעיתונאית יעל דן על העלאת הנושא לסדר היום הציבורי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ