עדות ראשונה בבית המשפט |

יצחק אברג'יל: "יריתי בהרבה אנשים בחיי, אני תוצר לוואי של כל השליטים"

בעדותו במסגרת פרשה 512, סיפר ראש ארגון הפשע יצחק אברג'יל על ילדותו הקשה בצל העוני ("בגיל 8 התחלתי לגנוב"), על ההידרדרות בעולם התחתון ("כל הזמן כשקיבלתי מכות, יצאתי מופסד. האקדח פותר את הבעיה"), על ההתבגרות בכלא ("חגגו לי שם יום הולדת 18, שמעיה אנג'ל לימד אותי לקרוא"), ועל ההתפכחות ("הבנתי שכל החיים שלי היו בועה של פשע")

רויטל חובל
יהושע (ג'וש) בריינר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אברג'יל, היום בבית המשפט
אברג'יל, היום בבית המשפטצילום: מוטי מילרוד

ראש ארגון הפשע יצחק אברג'יל מעיד היום (ראשון) לראשונה בבית המשפט המחוזי בתל אביב במסגרת כתב האישום שהוגש נגדו בפרשה 512. הוא סיפר על ילדותו הקשה בצל העוני והפשע, על הדרך הקלה להידרדר בעולם התחתון ועל הצורך להשיג כוח ושליטה כדי לשרוד.

אברג'יל החל את עדותו בסיפורים על ילדותו ועל הדרך שבה גדל. "נולדתי לעשרה אחים, אבא ואמא, גדלנו בשכונת רסקו שצמודה לבנית (בלוד, ר"ח). כשנולדתי, אחי (יעיש, ר"ח) כבר היה בבית סוהר או משהו כזה, או במוסדות למיניהם. אני לא יכול להגיד לך מה היה בגיל שלוש-ארבע, אבל אני זוכר תמיד שהיה מחסור. תמיד הייתי רעב. הייתי גונב מהמכולת, גונב לאחי, ילד כזה שחסר לו כל הזמן. היו נותנים לי להחביא אקדחים או חשיש מתחת לשיכון, בניין בן שתי קומות. אבא שלי היה אלכוהוליסט. היה קם בבוקר ודופק דרינק. אמא עבדה בשלוש עבודות. התפללתי שאחים שלי ייכנסו לבית סוהר, כדי שיהיה מקום בבית. לא היו לנו מיטות, היו מזרנים או שישנו על הרצפה". 

"כבר בגיל שמונה התחלתי לגנוב, היינו ילדים בעוני", סיפר אברג'יל. "ואז התחלתי לחטוף תיקים לנשים מבוגרות. לפעמים היה כסף, לפעמים לא היה. לפעמים האשה היתה יותר ענייה ממך. הייתי גונב בגדים מהחבלים של העשירים כי לא היה מה ללבוש. בקיץ היינו הולכים לבריכה לגנוב תיקים. כולם ידעו שיצחק מסתדר ברחובות".

אברג'יל סיפר עוד כי ראה את אחיו מגיע עם רובה M-16 למועדון ברמלה ויורה צרור יריות לאחר שלא הסכימו להכניס אותו למקום. "בגיל 12 הגעתי למצב שאני יורה באנשים. כל הזמן אחים שלי היו מביאים לי אקדחים", אמר. "יריתי בהרבה אנשים. נתנו לי אקדחים תמורת חומר. אתה חי את החיים של הפשיעה. כל הזמן כשקיבלתי מכות, יצאתי מופסד. יותר קל עם האקדח. זה פותר את הבעיה. אחרי זה ראיתי שעוד מאה אחרים מפחדים ממך. זה עוד יותר קל".

יצחק אברג'יל, היום בבית המשפט
יצחק אברג'יל, היום בבית המשפטצילום: מוטי מילרוד

אברג'יל תיאר כיצד הרחיב את עסקיו הפליליים עוד כשהיה נער. "בגיל 14 ראיתי שכל מה שאני עושה לא מספיק לי. פתחתי עיניים, פתחתי תחנה (לסחר בסמים, ר"ח) משלי, שיהיה לי יותר קל", סיפר. "אחרי זה פתחתי עוד אחת ובגיל 15 פתחתי בחיפה ובגיל 15 וחצי היתה לי תחנה גם באילת. השם יצחק אברג'יל נעשה מוכר. כולם ידעו שאנחנו לא פראיירים. אם זה בלוד, ברמלה ובכל מיני מקומות". 

"נכנסתי שותף עם אנשים שמייבאים סמים. היה לי המון כסף. היו לי המון כספים. בגיל 15 וחצי קניתי את הבית של אחי מאיר ב-33 אלף דולר", אמר. אברג'יל סיפר על ההסתבכויות הראשונות שלו בכלא. "בגיל 14 מדריך נוער לא נתן לי להיכנס למסיבה. ניסיתי להיכנס בכוח, אבל הוא לא נתן לי, הוא נתן לי סטירה. אז הלכתי והבאתי אקדח ויריתי בו. פצעתי אותו". 

בתשובה לשאלה מה היו מעמדו ותדמיתו באותם ימים, השיב: "לא עניין אותי מעמד. אבל אנשים התחילו לשמוע עליי. בתל אביב הייתי יוצא ל'סטודיו' שהכניסה אליו היא מגיל 21. הייתי בגיל 15 ואף אחד לא היה אומר לי לא. זה לא היה בלקסיקון להגיד ליצחק 'אל תיכנס, אתה קטין'. זה ברור מאליו שאתה נכנס. אני לא אכנס, לא יהיה מועדון. נקודה".

הוא סיפר על תקרית נוספת שאירעה כשהיה בן 14. "בא צוות חדש של המשטרה ללוד. הם היו תופסים אנשים ונותנים להם מכות", תיאר. "יום אחד עברה ניידת וזרקתי לעברה רימון. מאז כבר לא טיפלו בי במשטרת לוד". 

אברג'יל, בעוד חודשיים בן 50, סיפר שהיה בורר בעולם התחתון כבר בגיל 17. "ידעו שאי אפשר היה לקנות אותי בכסף", אמר בדיון. "לא היתה לי דמות חיקוי. כל האחים שלי עבריינים. אבא אלכוהוליסט. אלה הדמויות שהיו סביבי. ראש הממשלה שלי היה הרצל אביטן. שמעיה אנג'ל היה שר הביטחון. לשם שאפתי להגיע. אני לא אספר לך סיפורי סבתא". 

באותה השנה, סיפר, העיר לשכן שלו, אדם בשם יעקב כהן, שסרסר בנשים בזנות שעבדו ליד ביתו. "אמרתי לו: 'יעקב, קח את הזונות שלך, תעיף אותן מהאזור הזה'. יעקב אמר לי 'יצחק, מה אתה מחזיק את עצמך, עד איפה אתה רוצה להגיע'". כמה ימים מאוחר יותר, כך סיפר אברג'יל, דפקו בדלת ביתו וכשהסתכל בעינית ראה אדם מניח רימון. חברו של אברג'יל, שמעון שטרית, שעמד להתחתן עם אחותו, נשלח לראות מי האיש. "אחרי שעתיים הרגתי אותו. אני לא אגיד לך שרצחתי אותו. הרגתי את מי שבא לרצוח אותי", אמר.

בשלב מאוחר יותר שטרית הפך לעד מדינה נגד אברג'יל. "נגמר לי האמון בבני אדם. האמון התרסק", אמר אברג'יל. "הפסקתי לדבר ליד זרים. הגעתי לבית סוהר שבר כלי. הקטע שהחבר הכי טוב שהיה לי עשה את מה שעשה. זה לא ה-18 שנות מאסר שקיבלתי, אלא הרס של החיים, הרס של חשדנות, להפסיק להאמין".

אברג'יל תיאר את חוויות מאסרו בכלא. "שמו אותי עם הבוגרים. אמרו לי אתה לא ילד. בכלא באר שבע שמו אותי עם אחי יעקב. הייתי אסיר בעייתי, ילד היפראקטיבי, חגגו לי שם יומולדת 18", אמר. הוא סיפר כי איים על מפקד הכלא שאם לא מעבירים אותו לכלא אחר, הוא יביא למרד אסירים.

"באותו לילה שמו אותי על הפוסטה וזרקו אותי לכלא ניצן", סיפר. "שמו אותי באגף של מיכה אסלן, גבי בן הרוש, גומדי היה לידנו - כל אלה. אתה בין אריות, אתה לא יכול להתנהג כמו כבש. זה או להיות זאב, או להיות נער ליווי ממין זכר או סנג'ר. אז אתה נלחם. אתה מקבל כבוד. אבל בבית סוהר זה רק אתה ועצמך". הוא סיפר על היחס שקיבלו מהסוהרים - "(מתייחסים אליך) כאילו אתה ג'וק והם משהו. בסדר, אני אסיר, אבל אני תוצר לוואי של כל השליטים שהיו במדינת ישראל. כל השגיאות שלהם זה אנחנו". 

לצד זאת, סיפר גם כי העבריין שמעיה אנג'ל לימד אותו לקרוא בין כותלי הכלא. לדבריו, כשהוא ואנג'ל ראו סרט ביחד, שמעיה גילה שהוא לא יודע לקרוא ואמר: "מה הבעיה, בוא אלמד אותך". "הייתי בן 18 וחצי. הוא לימד אותי חיריק, סגול ופתח. הוא עזר לי עם הסרט ואני הייתי צריך להקריא לו כתבות", תיאר. "לפעמים לא הייתי רוצה לראות את הסרט, כי אני צריך לקרוא לו את הכתבה".

לאחר שלמד לקרוא, סיפר, החל לקרוא ספרים. "כשקראתי את 'כמעיין המתגבר' בכלא, זה עשה לי סדק בחיים. זה נתן לי סטירה שגדלתי ועשיתי פשע כל החיים. שכל החיים שלי היתה בועה של פשע. בור ועם הארץ לעולם הנורמטיבי. הספר הזה נתן לי להבין שיש לי חור בתפיסת העולם שלי. כשקראתי את 'אדם מחפש משמעות', הוא נתן לי להבין שאתה צריך להגיד שקשה לך. איפה שאני עכשיו זה גן עדן פלוס. כל החולשה נהפכה לעוצמה. כשקראתי את 'מרד הנפילים', הסדק הפך לתהום. האמון שלי בתפיסת העולם שהיתה לי השתנה. לא השתקמתי. שני הספרים האלה נתנו לי להבין שאני יכול לשקם את עצמי. לקחו אותי לתוכנית של דן שילון אבל לא לקחו אותי לתוכנית שיקום".

סנגורו של אברג'יל, שמשון וייס, אמר בפתח עדותו כי אברג'יל הוא לא "אמא תרזה שכל חייה עבדה במנזר". לדבריו, "יצחק אברגיל הוא עבריין. עבריין מגיל מאוד מאוד צעיר. כבר מגיל צעיר שמו המפוקפק הלך לפניו. שמו נקשר לאירועים פליליים מהרגע שהוא זוכר את עצמו והנקודה המרכזית היא ששמו נקשר בהרבה מאוד מקרים, בין אם הוא קשור באמת ובין אם לאו. בין אם הוא ביצע פשע כזה או אחר, ובין אם אדם אחר השתמש בשמו ללא ידיעתו". 

כתב האישום בפרשה 512 ייחס תחילה לאברג'יל אחריות לרצח של ארבעה בני אדם, שלושה מהם חפים מפשע, שנהרגו בפיגוע הפלילי ביהודה הלוי בתל אביב ב-2003, בניסיון חיסול של זאב רוזנשטיין. בפרקליטות ראו בניסיון ההתנקשות אירוע מכונן, שבו נרצחים חפים מפשע בשל מאבקי שליטה בעולם התחתון. המשטרה גייסה יחד עם הפרקליטות שישה עדי מדינה נגד אברג'יל, חמישה מהם העידו נגדו, ומאוחר יותר האישום נגדו רוכך לרצח שלושה בני אדם. אברג'יל ניהל מגעים להסדר טיעון בעניינו, שלפיו ירצה 30 שנות מאסר. 

זמן קצר לאחר מכן גורש אברג'יל מהארץ בהסכמה לאחר שריצה עונש בגין כמה מעשי רצח, אך המשיך לנהל את הארגון בישראל ואת המלחמות מול משפחת אוחנה ורוזנשטיין. בנוסף, הוא הקים מערך בינלאומי מסועף של עסקי סמים שמקורם בדרום אמריקה. במהלך שהותו בבלגיה הועמד לדין על ניהול ארגון פשיעה וסחר בסמים ונידון לחמש שנות מאסר, אך הצליח להימלט. ב–2008 הגישו רשויות החוק האמריקאיות נגדו כתב אישום בגין שלוש פרשיות, בהן רצח סוחר סמים, סמי אטיאס, שהסתיים ב-2012 בהסדר טיעון שבמסגרתו הורשע בקשירת קשר לביצוע פשע ונידון לעשר שנות מאסר. לצורך ריצוי העונש, הוסגר אברג'יל מישראל לארה"ב. ב-2014 הוסכם כי אברג'יל ירצה את העונש בישראל. 

ביוני האחרון הורשע אחיו, מאיר אברג'יל, במסגרת הסדר טיעון בפרשה 512 ונידון לחמש שנות מאסר. אברג'יל האח הורשע בקשירת קשר לביצוע פשע, בשל תכנון לפגוע במשפחות פשע יריבות כנקמה על רצח אחיו, יעקב אברג'יל, ב-2002. בין היתר עמד מאחורי ניסיון התנקשות בזאב רוזנשטיין. אברג'יל חויב לשלם למשפחות ההרוגים פיצויים בסכום כולל של 150 אלף שקלים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ