ועדת הבריאות אישרה: מוסדות גריאטריים יחויבו להציב מצלמות כדי למנוע פגיעה בקשישים

הצעת החוק, שאושרה לקריאה שנייה ושלישית, נועדה להגן על שלומם של הקשישים. לצד זאת, בניסיון לשמור על פרטיותם, המצלמות יהיו גלויות ולא יקליטו קול

עידו אפרתי
עידו אפרתי
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
בית חולים גריאטרי בחיפה, ארכיון
בית חולים גריאטרי, ארכיוןצילום: àéöé÷ áï îìëé
עידו אפרתי
עידו אפרתי

ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת אישרה היום (שלישי) לקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק לחיוב מחלקות ובתי חולים גריאטריים בהתקנת מצלמות בתחומם כדי למנוע פגיעה והתעללות בקשישים. לצד מניעה ואיתור של פגיעה במטופלים, הצעת החוק כוללת גם אבטוח של המידע, התחייבות להציב את המצלמות במקום גלוי ואיסור על הקלטת קול.

בנוסף, נקבעת בחוק זכותו של מאושפז לסרב להצבת מצלמות במרחב הפרטי שבו הוא שוהה ומגבילה את הצפייה והשימוש בחומרים המצולמים למספר מצומצם של מורשי צפייה ורק לשם מימוש מטרת החוק.

במאי הוגש על ידי סגן שר בריאות יעקב ליצמן תזכיר חוק שמטרתו לחייב כל בית חולים גריאטרי או מוסד סיעודי שבו שוהים קשישים חסרי ישע התקנה והפעלה של מצלמות מעקב. זאת על רקע שורת חשיפות של מקרים קשים של התעללות במטופלים השוהים במוסדות אלה. במשרד הבריאות מסרו שהחוק נועד ליצור הרתעה, שתסייע במניעת פגיעה במאושפזים, ברווחתם ובשלומם, איתור מקרי פגיעה באמצעות תיעוד מצולם, ובהמשך לכך – שימוש בתיעוד הפגיעה לצורך חקירה וענישה. לבקשת ליצמן, סוכם להשלים את המשך החקיקה עוד במושב הכנסת הנוכחי.

"אישור הצעת החוק לחובת הצבת מצלמות במוסדות אשפוז יפגע בשירות לקשישים, מכיוון שהחוק קובע כי ניתן יהיה לצפות בהן רק בדיעבד", אמר יושב ראש העמותה איגוד בתי אבות ודיור מוגן בישראל, רוני עוזרי. "עד כה ניתן היה לצפות במצלמות בכל רגע נתון בנעשה במחלקה ולפקח אונליין על עבודת הצוותים, ולא לחכות למקרי קיצון כדי לחקור בדיעבד".

דיון בבית משפט השלום בחיפה בעניינם של חשודים בהתעללות בקשישים, בשנה שעברה
דיון בבית משפט השלום בחיפה בעניינם של חשודים בהתעללות בקשישים, בשנה שעברהצילום: רמי שלוש

ח"כ איציק שמולי (המחנה הציוני) אמר בתגובה לדברי מנהלי בתי האבות: "פשוט מגוחך שמי שתחת ידם אירעו הפשעים האלה כנגד הקשישים הסיעודיים ניסו בשיא חוצפתם לעכב ולהפיל את החוק שירחיב את ההגנה על הקשישים. לו היו שומרים עליהם כפי ששומרים לעצמם על הרווחים היינו כבר במציאות אחרת. הארגון כמובן משקר כי אינו מספר שב-90% מהמקומות אין ולא היו עד היום בכלל מצלמות לשמירה על הקשישים. זה חוק היסטורי שיסייע בהגנה על הקשישים הסיעודיים״.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ