שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

"החופש הזה הוא מתנה": 970 אסירים משתחררים היום מהכלא

האסירים משתחררים היום בעקבות פסיקת בג"ץ שדרשה להקצות שטח מחיה מינימלי בבתי הסוהר. אסיר ששוחרר הבוקר מכלא מעשיהו: "סיימתי פה שמונה שנות לימוד, חס וחלילה שאחזור לפשע"

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
אסירים ששוחררו מכלא צלמון, הבוקר
אסירים ששוחררו מכלא צלמון, הבוקרצילום: גיל אליהו
יהושע (ג'וש) בריינר
יהושע (ג'וש) בריינר

שירות בתי הסוהר החל הבוקר (חמישי) בשחרורם של 970 אסירים שעונשם קוצר במטרה להקל על הצפיפות בבתי הכלא, בעקבות פסיקת בג"ץ כי יש להקצות שטח מחיה מינימלי לכל אסיר. חאלד בלאום, אסיר משוחרר בן 26, יצא הבוקר לחופשי מכלא מעשיהו. בלאום ריצה 19 חודשי מאסר מהעונש המקורי של שנתיים שנגזר עליו בשל הרשעתו בפריצה לכלי רכב.

בשיחה עם "הארץ" סיפר כי לא האמין שהשחרור אכן ייצא לפועל. "ישבתי באגף צפוף אבל היו יחסית תנאים טובים", סיפר. "עשיתי פה סדנאות וסיימתי שמונה שנות לימוד. חס וחלילה אחזור לפשע. זו מתנה החופש הזה ולא אוותר. זה מאסר שלישי שלי אבל לא אחזור לפה".

אסירים ביציאה מכלא מעשיהו, הבוקר
אסירים ביציאה מכלא מעשיהו, הבוקרצילום: מגד גוזני

שחרור האסירים מתבצע מכוח חוק שהתקבל לפני כחודשיים, שלפיו כל אסיר פלילי שנידון לעונש של עד ארבע שנות מאסר יזכה לשחרור מוקדם. החוק קובע כי השחרור יתרחש ללא תלות בעבירה שביצע האסיר, מצב הצפיפות בכלא שאליו נשלח, מינו או מוצאו. אולם, אסירים ביטחוניים - קרי, מי שהורשעו בעבירות ביטחון או שעונשם נגזר בבית משפט צבאי בשטחים - הוחרגו מן החוק ולא יזכו לקיצור עונשם.

אולג דנילוב מראשון לציון השתחרר אף הוא הבוקר, לאחר שריצה 27 חודשי מאסר מתוך 28 שנגזרו עליו בשל הרשעה בעבירות סמים. "התנאים היו קשים, אפילו בגן חיות נותנים לחיות להסתובב קצת בחוץ", סיפר על התחושות בזמן המאסר. "אין אסלות, אין תנאים מינימליים, מקלחות פומביות, רק אנשים חזקים שורדים פה. בתא הייתי עם שמונה אנשים בתא של 18 מטר. איך אפשר לחיות ככה? אי אפשר לשבת אי אפשר לעמוד בלי לזוז. לפשע לא אחזור. ישבתי על עבירה קטנה, יש לי שלושה ילדים, רק בשבילם לא אחזור".

אסירים יוצאים מכלא השרון, הבוקר
אסירים יוצאים מכלא השרון, הבוקרצילום: רמי שלוש
מידע על האסירים המשתחררים

לדברי ראש חטיבת הכליאה בשב"ס, תת-גונדר איילה חיים, לא נבנו בתי סוהר חדשים לאחרונה. "בתי הסוהר הם בני 70 שנה ונכון לבנות חדשים", הוסיפה. "מרבית האסירים הזעיקו את המשפחות שיקחו אותם, מיפינו את האסירים שהם אוכלוסייה נזקקת ונתנו להם כרטיס נסיעה לאוטובוס".

החוק החדש ייטיב גם עם א'. הוא בסך הכל בן 22, אך מבטו הוא של ילד בן 14. כיפה שחורה גדולה על ראשו. התא שלו קטן מאוד, והוא חולק אותו עם שלושה אסירים נוספים. כולם גדולי מימדים, וכל סנטימטר בחדר מנוצל לאחסון. במיטה ליד אסיר כבן 50 מכסה את גופו בשמיכת פוך ומדי פעם מציץ על א'. "זה כמו לזכות בחמישה מיליון דולר", הוא אומר על הרגע שבו התבשר לפני יומיים כי הוא אחד מהאסירים שישתחררו מוקדם. "בעצם עזוב, זה משהו שאי אפשר בכלל להעריך בכסף. זה כמו להיוולד מחדש. זה אוויר".

אסירים משתחררים מכלא צלמון, הבוקר
אסירים משתחררים מכלא צלמון, הבוקרצילום: גיל אליהו
כלא צלמון, הבוקר
כלא צלמון, הבוקרצילום: גיל אליהו

א' נידון לשישה חודשי מאסר בפועל, תקופה קצרה יחסית, על החזקת אקדח. "מה שהיה, היה", הוא אומר על המקרה שעליו נשפט, ומסרב לפרט. בחודש נובמבר האחרון נכנס לכלא, ושלושה חודשים מאוחר יותר הוא כבר יוצא לחופשי. למאסרו קדמו לדבריו כשנה ושמונה חודשים בהם שהה במעצר בית. הוא מקווה כי החל מהיום עברו הפלילי מאחוריו. "הדבר הכי קשה פה זה הצפיפות. תראה איך אנחנו חיים", הוא אומר. "אין פרטיות. בלי המחסום בין המיטות הרגליים שלי נוגעות בראש של מישהו אחר. השרפרף שאתה יושב עליו זה השולחן אוכל שלנו. בחיים לא חשבתי שזה יהיה ככה".

התא של א' עוד נוח יחסית. בשני אגפים אחרים בכלא מעשיהו חיים חולקים שמונה אסירים תא של 18 מ"ר: 2.25 מ"ר לאסיר — נמוך בהרבה מהרף של 3 מ"ר לפחות לכל אסיר שקבע בג"ץ. התנאים הקיימים בבתי הסוהר בישראל, כך קבעו השופטים, לא ראויים לחיי אדם.

אסירים ביציאה מכלא באר שבע, הבוקר
אסירים ביציאה מכלא באר שבע, הבוקרצילום: אליהו הרשקוביץ
כלא באר שבע, הבוקר
כלא באר שבע, הבוקרצילום: אליהו הרשקוביץ

סדר יומו של א' מרווח יחסית: ספירת אסירים ראשונה בחמש וחצי בבוקר, לאחר מכן ארוחת בוקר, תפילה בבית הכנסת ויציאה לעבודה קרמיקה באגף הסמוך. בארבע מסתיים היום והוא חוזר לכאוס שבאגף. ניכר שהתקופה הקצרה בכלא השפיעה עליו מאוד. הוא למד בתיכון באזור המרכז, ועל הצבא ויתר. "לא רצו אותי בקרבי אז העדפתי להמשיך הלאה", הוא מסביר. כתב האישום המתוקן שהוגש נגדו מספר על סיוע לאחזקת אקדח שהוטמן באתר עבודות בגבעת שמואל. כעבור משפט שארך שמונה חודשים, הודה ונדון לשישה חודשי מאסר בפועל.

"לא הספקתי להשתלב פה בתוכניות חינוך בגלל המאסר הקצר. קשה פה. אתה קם בבוקר ומתפלל רק שיגיע כבר הערב שתחזור לישון", הוא אומר. א' גם לא עבר סדנה לטיפול בעבירות אלימות. "רציתי מאוד אבל זה לא הסתייע". מאמו ביקש שלא תגיע לקבל את פניו. "היא מאוד מתרגשת אבל מפחדת. אני מבין אותה". כשנשאל אם יחזור לפשע, הוא עונה: "זה מאבק עם עצמי לא לחזור לעולם הזה כי כבר טעמתי ממנו. פגשתי פה בכלא אנשים. האנשים בחוץ לא צריכים לפחד ממני, למדתי את הלקח, אבל אני לא יכול להבטיח שלא אחזור לפה. הכל בחזקת ה'".

אסירים לאחר שחרורם מכלא צלמון, היום
אסירים לאחר שחרורם מכלא צלמון, היוםצילום: גיל אליהו
אסירים שיצאו מכלא צלמון, היום
אסירים שיצאו מכלא צלמון, היוםצילום: גיל אליהו

"הציבור לא צריך להיות בפאניקה כי האנשים האלה ממילא היו משתחררים עוד חודשיים־שלושה", אומרת מפקדת כלא מעשיהו תג"ד נילי טולדנו, "אם זה היה תלוי בי הייתי משחררת קודם את האסירים שהשלימו הליכי שיקום, אבל החוק קבע שחרור ללא קשר לעבירה ולכן אנחנו נערכנו בהתאם: המשטרה עודכנה לגבי האסירים שיש לגביהם מסוכנות, עברייני מין הועברו לפיקוח של יחידת צור ונפגעי עבירה עודכנו על השחרור הצפוי. יש מאמץ להכיל את הסיכון שקיים ככל האפשר". אמש אמרו בשב"ס כי לא היתה שום דרך לעמוד בהחלטת בג"ץ מבלי להרחיב את השימוש בשחרור המינהלי מטעמי צפיפות לתקופות קצרות, וכי שב"ס יחד עם יתר גופי האכיפה והרווחה פועלים להבטחת שלום הציבור וביטחונו.

ההיערכות לקראת השחרור הבוקר היא לא רק של שב"ס אלא גם של המשטרה, שנערכת לעימותים מחוץ לכותלי הכלא בין אסירים שהיו מסוכסכים וישתחררו במקביל. לצד זאת, כולם מבינים שאחוזי החזרה לפשיעה בקרב אסירים הוא גבוה. אחד האסירים שלו זו תקופת מאסר שנייה אומר: "אתה רואה פה את האנשים? חצי מהם יחזרו לפה, בדוק".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ