ועדת החוקה אישרה: עונשן של נשים שהרגו את בן זוגן המתעלל יוגבל ל-15 שנות מאסר

לפי הצעת החוק, שאליה התנגד תחילה משרד המשפטים, רצח נשים בידי בן זוגן לאחר התעללות ממושכת יוכר כעבירה שדינה מאסר עולם. ההצעה תעלה להצבעה בקריאה שנייה ושלישית בשבוע הבא, לאחר פיזור הכנסת

לי ירון
לי ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
זירת הרצח של עליזה שפק בנתניה, באוקטובר
לי ירון
לי ירון

ועדת החוקה, חוק ומשפט של הכנסת אישרה היום (רביעי) כי אדם שרצח את בת זוגו לאחר שהתעלל בה ממושכות יועמד לדין על רצח בנסיבות מחמירות, ולפיכך בית המשפט יחויב לגזור עליו מאסר עולם. כמו כן, הוועדה אישרה כי תופחת האחריות הפלילית של נשים שהורשעו בהריגת בן זוג שהתעלל בהן. העונש המרבי שניתן יהיה להשית עליהן יעמוד מעתה על 15 שנות מאסר, במקום מאסר עולם. שני השינויים נכללים ברפורמת משרד המשפטים בעניין מדרג עבירות ההמתה והעונשים שייגזרו בגינן, והיא צפויה לעלות לקריאה שנייה ושלישית בדיון מיוחד לאחר פיזור הכנסת.

בפברואר השנה התנגדו במשרד המשפטים להגדרת רצח נשים על ידי בני זוגן כרצח בנסיבות מחמירות, כפי שנחשף ב"הארץ", בטענה כי יש בעייתיות בהכנסת מאפיין מגדרי להגדרת העבירה, מכיוון שהחוק צריך להיות שוויוני. כמו כן, במשרד סבורים כי רק עבירות שפוגעות בערך נוסף מלבד הרצח עצמו צריכות להיות מוגדרות כרצח בנסיבות מחמירות, כמו מעשה טרור. מנגד, קבוצת חברי כנסת ובראשם מיכל רוזין (מרצ), התנו את העברת הרפורמה הכללית בהכללת סעיף זה. בהתאם לפשרה שאליה הגיעו הצדדים, הנוסח מתייחס לשני המגדרים – כך שגם רצח של גבר בידי בת זוגו לאחר שהתעללה בו ממושכות ייחשב לרצח בנסיבות מחמירות.

משרד המשפטים התנגד נחרצות גם להפחתת האחריות הפלילית של נשים שהורשעו בהריגת בן זוג מתעלל. במשרד ביקשו להגדיר את פשעיהן של נשים אלו כהמתה עם אחריות מופחתת, שעונשה עד 20 שנות מאסר. בלחץ חברי הכנסת, הסכימו במשרד להקטין את העונש ל-15 שנות מאסר.

"זהו תקדים היסטורי בספר החוקים הישראלי", אמרה לאחר האישור בוועדה ח"כ רוזין. "גבר שירצח את בת זוגו ייענש במאסר עולם. אשה שרצחה את בן זוגה עקב ההתעללות הממושכת שלו בה - לא תקבל יותר מ-15 שנות מאסר. אלימות מגדרית אינה גזירת גורל, היא תופעה חברתית שנובעת מכוחנות גברית כלפי נשים, ולא ניתן להתעלם מכך בשפיטת מקרה הרצח. היום הצהרנו זאת כמחוקקים באופן שלא משתמע לשתי פנים, כצעד קריטי למיגור האלימות כלפי נשים".

אסירות בכלא נווה תרצה, לפני שנתיים. ח"כ רוזין: "זהו תקדים היסטורי בספר החוקים הישראלי"צילום: אבישג שאר-ישוב

כיום מוגדרים בחוק שלושה סוגי עבירות המתה: רצח, הריגה וגרימת מוות ברשלנות. לפי המדרג המתגבש ברפורמה, העבירה החמורה ביותר, שתחייב מאסר עולם, תהיה רצח בנסיבות מחמירות. עבירה זו תכלול מעשי טרור, רצח חסר ישע ורצח קטין על ידי האחראי עליו. שלב אחד נמוך יותר במדרג תהיה עבירת רצח בסיסי. בעבירה זו ניתן יהיה להטיל מאסר עולם על נאשם, אם נמצא יסוד נפשי של כוונה או אדישות לתוצאות מעשיו, אך לא יהיה זה עונש חובה. זאת לעומת המצב כיום, שבו כל סוג של עבירת רצח מחייב מאסר עולם.

לדברי ח"כ מיקי רוזנטל (המחנה הציוני), שהיה אחד מיוזמי החוק: "נהוג להגיד רצח הוא רצח, זה נכון, אבל, עד היום לא היה עד היום מענה הולם בחוק לנסיבות המיוחדות". רוזנטל התייחס למשל, למקרה של יונתן היילו שרצח את מי שאנס אותו. מקרה דומה יוכל להכלל בעתיד בסעיף "האחריות המופחתת" החדש. "המטרה העיקרית של החוק היא לתת מענה לנסיבות מורכבות ולקבוע מדרג מדוייק של העבירה ולעשות צדק עם הנאשמים ועם משפחות הקורבנות", הסביר.

הסנגוריה הציבורית מסרה בעקבות אישור הוועדה: "התופעה של נשים שהמיתו את בני זוגם על רקע התעללות חמורה ומתמשכת היא טראגית וכאובה. יש לברך על כך שהמחוקק החליט במסגרת הרפורמה בעבירות המתה, שנשים אלה לא יתויגו עוד כרוצחות, אלא יואשמו בעבירה פחותה יותר הן במישור האחריות הפלילית והן במישור חומרת העונש".

לדברי מקדמת המדיניות והחקיקה של שדולת הנשים בישראל, עו"ד מרים זלקינד, "אחרי שביתת הנשים הגדולה כבר ברור לכל, ועכשיו גם לכנסת ישראל: אי אפשר עוד לשתוק נוכח התופעה האיומה הזו - רצח נשים בידי מי שהכי קרובים להם הוא נסיבה מחמירה שמצדיקה עונש חובה של מאסר עולם. זוהי רגל חשובה ביותר בדלת. אמנם לא הכנסנו עדיין את כל המקרים החמורים הנכללים ברצח מגדרי, כמו רצח אשה בידי קרוב אחר לנרצחת, כמו בן או אח. את התיקונים המתבקשים הללו נמשיך ונקדם מיד עם פתיחת המושב הראשון של הכנסת הבאה".

לדברי מנכ"לית "איתך-מעכי - משפטניות למען צדק חברתי", עו"ד ענת טהון אשכנזי: "עצם ההגדרה של רצח אשה על ידי בן זוגה כנסיבה מחמירה, נחשבת להישג גדול, שהמסר שלו הוא שמדובר ברצח בנסיבות המחמירות ביותר ובהתאם לכך גם החמרת הענישה. ההישג השני - הפחתת העונש ל-15 שנים לנשים שחוו אלימות, היא הכרה חשובה בתופעת ההתעללות בנשים על ידי בני זוגן ובצורך הדחוף למגר אותה".

העובדת הסוציאלית תמר דהאן מבית הספר לעבודה סוציאלית באוניברסיטת תל אביב, החוקרת נשים שהורשעו ברצח או הריגה של בן זוגן, אמרה ש"זו בהחלט אבן דרך משמעותית המעידה כי ישנה הכרה בייחודיות האוכלוסייה של נשים נפגעות אלימות שהורשעו ברצח בן זוגן המתעלל". היא הוסיפה: "עם זאת ישנה עוד כברת דרך לפנינו בכדי לצמצם פערים ביחס למדינות מערביות אחרות אשר מקרים כאלה מסווגים תחת דוקטרינת ההגנה העצמית מתוך הכרה במאפייני 'תסמונת האישה המוכה'".

יושבת ראש ארגון משפחות נרצחים ונרצחות, לרה צינמן, והיועצת המשפטית של הארגון, עורכת הדין רותי אלדר, שקידמו את הצעת החוק במשך שנים, אמרו ש"מעתה על אף רוצח לא יגידו שהוא סתם 'הרג' – המעשה הנורא יתויג תמיד כ'רצח' בדרגות שונות". השתיים הוסיפו שתקוותן היא "שהדבר יפחית באופן משמעותי את ה'סגירה בסיטונות' של משפטי רצח בהסדרי טיעון תוך המרת כתב האישום מרצח להריגה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ