רויטל חובל
רויטל חובל
מירום (מחייך, במרכז) לצד אברג'יל, ב-2015
מירום (מחייך, במרכז) לצד אברג'יל, ב-2015צילום: תומר אפלבאום
רויטל חובל
רויטל חובל

העבריין יצחק אברג'יל התעמת היום (חמישי) עם התובע במשפטו, עורך הדין נסים מירום. מירום הטיח באברג'יל ששינה את גרסתו, טען כי שיקר בעדויות שמסר וכינה אותו "אלוף המניפולציות". את סיפור החיים של אברג'יל כפי שתיאר אותו בבית המשפט כינה "מחזה שקרי", ושאל: "למה היית צריך להחזיק אותנו בני ערובה במשך יום שלם כדי לשמוע מה עשית מגיל חמש עד גיל 30?". אברג'יל השיב לו: "בשביל להסביר לך איך נוצר אותו יצחק אברג'יל שאנשים משתמשים בשם שלו". בהמשך הטיח הנאשם בתובע: "גם אם יירד אליך המלאך גבריאל אתה לא תאמין לו". כשמירום העמיד אותו על טעות עובדתית בגרסתו, הוסיף: "נסים, הבעיה היחידה שלך היא שרדפת אחרי בן אדם עשר שנים ויצא לך מזה נאדה. אוויר".

מירום ציין כי אברג'יל הודה שהכיר את עד המדינה ה', כשנה לפני המועד שמסר תחילה. לפי כתב האישום, ה' הכין את מטעני החבלה ששימשו לניסיונות ההתנקשות בזאב רוזנשטיין ב-2003, שבהם היה מעורב לכאורה אברג'יל. בעבר אמר אברג'יל כי אם יוצג לו מידע שמוכיח כי הכיר את ה' באותו זמן, יודה בכל האישומים נגדו. אברג'יל הסביר כי נזכר בכך רק בדיונים במשפט: "אני בן אדם, אני לא מכונה, אני אנושי".

מירום ביקש להפריך את טענת אברג'יל, שלפיה נהג תמיד לדבר בקודים על מעשיו, והשמיע לו שיחת טלפון שבה לא עשה זאת, בניסיון להוכיח שהסווה את דבריו רק ביחס לפשעים חמורים כמו רצח ועסקאות סמים. "אתה מבזבז את הכסף של מדינת ישראל לשאול אותי אם אני כן מדבר בקודים או לא מדבר בקודים?", השיב אברג'יל. "רוב הזמן אנחנו מדברים בקודים. היחידה שאני לא מדבר איתה בקודים זו אשתי". כשמירום השמיע לו שיחה שבה דיבר על הימורים מבלי להשתמש בקודים, אמר: "הימורים זה לא נחשב. אני שודד, גונב, פורץ, פשעים עשיתי יותר משיש לך שערות. את הפשעים האלה לא עשיתי. מה אתה עכשיו מביא לי מכאן או משם, תדבר תכלס לתיק. תביא ראיות, תביא דברים על אנשים שאתה אומר שעשיתי איתם פשעים".

אברג'יל בבית המשפט, בשבוע שעבר
אברג'יל בבית המשפט, בשבוע שעברצילום: מוטי מילרוד

מירום השמיע באולם בית המשפט הקלטות המלמדות על כך שאברג'יל לא ניתק את הקשר עם חברי הארגון שלו, כמו עד המדינה המכונה "בומבי" ויניב בן סימון (שעזב את ישראל לדרום אפריקה לאחר ניסיון ההתנקשות ברוזנשטיין), וכי כן המשיך לעסוק בסחר בסמים, בניגוד לעדותו. בשיחה נשמע אברג'יל דן בפרטי עסקת סמים, שכללה העברת 11 קילוגרם קוקאין מפרו לאנגליה. אברג'יל סירב להתייחס לנושא, גם לאחר שהשופטים הסבירו לו כי שתיקתו עשויה לשמש נגדו: "נסים, יש לך תיק שאני לא רוצה להשיב על האשמה עליו. השופטים יחליטו מה שהם רוצים, אין לי ספק שהם יילכו לרעתי. רק על הנושא הזה אני לא עונה לך".

לפי כתב האישום, את העסקה, שעל מעורבות אברג'יל בה מעידים שלושה עדי מדינה, רקמו עד המדינה א"א ובן סימון. השניים תכננו להשתמש בשתי בלדריות, אלא שאחת מהן התחרטה. הבלדרית השנייה יצאה מפרו לאנגליה עם מזוודה ובה סמים ועקבותיה נעלמו. א"א סיפר כי אברג'יל כעס עליו, אמר לו שהיה צריך "לפרק אותו", ודרש ממנו להעביר לו את הכסף שהיה אמור להרוויח מהעסקה. בסופו של דבר העביר א"א לבומבי, מקורבו של אברג'יל, 80 אלף דולר.

העימות בין השניים החריף כשהתובע הטיח באברג'יל ששאב השראה מהספרים שלדבריו קרא בכלא וגרמו לו לרצות להשתקם. "גיבור הספר שעליו איין ראנד בונה את כל הפילוסופיה שלה (הווארד רוארק ב"כמעיין המתגבר"), כשלא עושים מה שהוא רוצה, הוא שולח מישהו לפוצץ את הבניין. בדיוק מה שעשית ביהודה הלוי (ניסיון ההתנקשות ברוזנשטיין, שבו נהרגו שלושה בני אדם). הרי מה הפילוסופיה של איין ראנד? תורת האגואיזם, זה אתה". אברג'יל השיב: "יש פה בן אדם שהוא לא אגואיסט? העולם בנוי על אגואיזם". מירום המשיך: "'כה אמר זרתוסטרא', שעליו בנית את השיקום שלך, הוא הבסיס המוסרי של הנאצים. 'אלוהים מת'. זה השיקום שלך, כך אתה נראה". אברג'יל: "אם אנשים כמוך משווים את ניטשה להיטלר, אז אני מתבייש להשיב לך על השאלה הזאת".

כתבות מומלצות

ליברמן בישיבת סיעת ישראל ביתנו, אתמול

כולם יודעים מה ליברמן רוצה, אבל איש לא יודע מה הוא באמת רוצה

לוקה

הלילה הגדול בקריירה של דונצ'יץ' היה התגשמות הסיוט של פופוביץ'

פינת האוכל על 
רקע ציורים של דני קרוון ובורלה מרקס

"במקום תחתונים קנינו אמנות". ביקור בביתו של אדריכל נוף

זוג ישראלי בדרך לחופה

האובססיה הישראלית שמתגלה תחת אש ועוד 9 המלצות של עורך "הארץ"

ליאו מסי, אמש בבלומפילד

בפסטיגל של אוהדי הכדורגל היה חסר ניצוץ. עד הדקה ה-84

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ