הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית את החוק לאיסור צריכת זנות

לפי החוק, שעבר פה אחד, אדם שצרך או ניסה לצרוך שירותי זנות ייקנס ב-2,000 שקלים. אם ייתפס שוב - הקנס יוכפל ויוכלו להגיש נגדו כתב אישום. החוק ייכנס לתוקף בתוך שנה וחצי

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אשה בזנות בדרום תל אביב, בחודש שעבר
יהונתן ליס

מליאת הכנסת העבירה היום (שני) פה אחד, בקריאה שנייה ושלישית, הצעת חוק שאוסרת על צריכת זנות. 34 חברי כנסת תמכו בהצעה, שלפיה צריכה או ניסיון לצרוך מעשה זנות יגררו קנס של 2,000 ש"ח וסכום כפול בעבירה חוזרת. יתר על כן יוכלו להגיש כתב אישום נגד צורכי זנות, ובית המשפט יוכל להטיל קנס שגובהו המרבי 75,300 ש"ח.

החוק ייכנס לתוקף בעוד שנה וחצי, במטרה לאפשר למדינה להסדיר בזמן זה מנגנוני שיקום לשורדות זנות על בסיס מסקנות הוועדה הבין משרדית לצמצום זנות, שהמליצה לממשלה לאשר למטרה זו תקציב הנאמד בעשרות מיליוני שקלים. את החוק יזמו ח"כ שולי מועלם-רפאלי (הימין החדש) ויו"ר מרצ לשעבר, זהבה גלאון. באוקטובר עברה הצעת החוק בקריאה ראשונה. הצעה מקבילה של ח"כ עליזה לביא (יש עתיד) עברה ביולי פה אחד עם יותר מ-70 תומכים. 

קואליציית הארגונים למאבק בזנות עם חברי הכנסת שהובילו את החוק, היום. במרכז יוזמת החוק, ח"כ שולי מועלם-רפאליצילום: עזרא גבאי

מועלם-רפאלי אמרה בדיון כי "הכנסת ה-20 רושמת את אחד הצעדים המשמעותיים ביותר: צריכת זנות היא עבירה בספר החוקים של מדינת ישראל". לדבריה, "ההליך הזה לא היה מגיע לסופו לולא ההבנה המשמעותית שזנות סותרת כל ערך שמישהו מאיתנו מאמין בו. ׳חביב אדם שנברא בצלם׳, זו התנגדות נחרצת לצריכת זנות". עליזה לביא הוסיפה: "אני שמחה שבמשמרת שלנו, לאחר עבודה בת עשר שנים, הגענו לשיתוף הפעולה הנדיר הזה. אנחנו לא יכולים לשמוח עד שלא ניתן מענה". 

שרת המשפטים, איילת שקד - שלא באה למליאה, אך הפכה את המהלך להצעת חוק ממשלתית - אמרה כי "צריכת זנות היא מעשה פסול מוסרית שפוגע קשות במעמד האשה. גוף האשה אינו חפץ הניתן לכל המרבה במחיר. המדינה מתנערת באופן מובהק ממעשה פסול זה". ח"כ שלי יחימוביץ', אף היא ממובילות החוק, אמרה: "המלחמה בזנאות דומה למלחמה נגד העבדות ושחרור העבדים, לא פחות מזה. בתחילת הדרך זה נחשב רדיקלי ומהפכני, לקרוא להוציא מהחוק את הזנאים, אך בסופו של דבר הגענו לחוק הזה - שהוא בהחלט צעד משמעותי והיסטורי".

עו"ד ניצן כהנא, מנהלת שותפה במטה למאבק בסחר בנשים ובזנות, בירכה על אישור החוק ואמרה: "שנת 2018 מסתיימת בבשורה לכל נשות ישראל: הכנסת מקיימת את התחייבותה לפעול בכל הכוח למיגור מעגל הזנות. הבטחנו שנפסיק את הניצול לזנות, שמטיל קלון חברתי על כולנו, ומאפשר להכניס צעירות רבות לעולם שכולו ניצול ואלימות. היום עשינו צעד היסטורי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ