בית המשפט פסל הודאות של קטין הנאשם בהצתה בכנסייה בשל תנאי החקירה

הקטין הודה במעורבות בתשתית טרור ובהצתה ונזק לרכוש, אך השופטת קבעה כי ההודאה ניתנה מבלי שפגש עורך דין ותחת לחץ כבד: "לא ניתן לשלול טענת הנאשם כי במהלך חקירת השב"כ הופנתה כלפיו אלימות"

יותם ברגר
יותם ברגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנה מחוץ לבית המשפט בראשון לציון, אתמול
יותם ברגר
יותם ברגר

בית המשפט המחוזי מרכז פסל הבוקר (שלישי) הודאות של קטין הנאשם במעורבות בהצתה בכנסיית דורמציון בירושלים ב-2015 והצתה בכפר עקרבה ליד שכם. הנאשם, שנעצר במסגרת חקירת תשתית הטרור שרצחה את משפחת דוואבשה בדומא, אך לא נאשם בפרשת הרצח, נשפט כקטין. הוא הודה בחקירתו במעורבות בתשתית טרור ובפשעי שנאה שכללו הצתה והיזק לרכוש. אולם, האופן שבו שב"כ וימ"ר ש"י ניהלו את חקירתו, מבלי שהקטין פגש עורך דין ותחת לחץ כבד, הוביל לפסילת כל הודאותיו. הדבר צפוי להקשות על הפרקליטות להוביל להרשעתו.

לדברי השופטת מיכל ברנט, "הנאשם היה נתון בחקירה ממושכת, אינטנסיבית ורצופה בשב"כ ובמשטרה החל מיום מעצרו. הוא שהה במשך ארבעה ימים בתא עם מספר מדובבים, אשר התנהלותם היתה בלתי הוגנת בלשון המעטה, פוגענית ומאיימת". לפיה, "זו יצרה אצל הנאשם מצב שבו היה נתון ללחץ וחש חוסר אונים... כשלגילו הצעיר לא ניתן שום משקל כמו גם העובדה שכל העת היה מנוע מפגישה עם עורך דין". היא ציינה עוד בהחלטה כי "לא ניתן לשלול טענת הנאשם כי במהלך חקירת השב"כ הופנתה כלפיו אלימות חד-פעמית וצעקות".

בית משפחת דוואבשה בדומא לאחר הרצח, ב-2015צילום: רויטרס

לפי עורך דינו של הקטין, איתמר בן גביר, השופטת אמרה בהחלטה כי "מהרגע הראשון זכה הנאשם ליחס מנוכר מצד החוקרים בלי ניסיון... העבירות בהן נאשם הנאשם חמורות אך נפגעה זכותו של הנאשם להליך הוגן". לפי בן גביר, במהלך מעצרו של הנאשם הפעילה המשטרה כלא מדומה, ומדובבים-שוטרים הרעיבו את הנאשם בתאו, השפילו אותו, איימו עליו ברצח ובאונס עד שהשיגו הודאה. בית המשפט הותיר על כנו את האיסור לפרסם את פרטי הפרשה.

התקרית שבה מואשם הקטין התרחשה בפברואר 2015, במסגרתה הוצת מבנה של הכנסייה המשמש כסמינר ללימודי דת, וכתובות נאצה התגלו על אחת מקירותיו. על הקירות רוסס "מוות לערבים" וכתובות בגנות ישו ומריה. כמו כן נכתב שמו של מאחז בלתי חוקי שפונה שבוע לפני התקרית, "גאולת ציון".

שוטר במבנה הכנסייה שהוצת, ב-2015. כתובות נאצה רוססו על הקירותצילום: אמיל סלמן

ביוני האחרון פסל בית המשפט המחוזי מרכז הודאות שנגבו מהחשודים ברצח משפחת דוואבשה בדומא שנגבו בעינויים, אך קבע כי שאר ההודאות קבילות. השופטת רות לורך מתחה ביקורת חריפה על ההודאות שנגבו מהחשוד עמירם בן אוליאל ומקטין נוסף המעורב בפרשה תוך שימוש באמצעים פיזיים מכאיבים. "האמצעים הללו פגעו פגיעה חמורה בזכות היסוד של הנאשמים לשלמות הגוף והנפש ונפגע כבודם", קבעה השופטת. בן אוליאל הודה ברצח שלוש פעמים, ושתיים מהודאות אלו נפסלו: אחת שנגבתה תוך שימוש באמצעים פיזיים מכאיבים, ושנייה שניתנה בסמוך לשימוש באמצעים אלו. בית המשפט קיבל גם את הודאות הנאשם הקטין לגבי מעורבותו בתשתית מרד לאומני,  שנגבו כחלק מתרגיל חקירה, אך פסל את ההודאות הקושרות אותו לרצח דוואבשה, שניתנו תוך שימוש באמצעים פיזיים.

אתמול האריך בית משפט השלום בראשון לציון את מעצרם של שלושה קטינים שחשודים במעורבות בטרור יהודי. על הקטינים נאסר לפגוש את עורכי דינם. אביו של אחד הקטינים אמר הבוקר כי הוא חושש מהחקירות שעובר בנו. "אנחנו מאוד מפחדים מכל החקירות", אמר בראיון לגלי צה"ל, "אנחנו לא יודעים יותר מדי. יודעים שהם מוחזקים בלי לפגוש אותנו, בלי לפגוש עורך דין, אנחנו לא יודעים מה מצבם, מה נעשה להם". צו איסור פרסום אוסר לפרסם כל פרט מפרטי החקירה או את פרטי החשודים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ