ארדן ביקש ממ"מ המפכ"ל לערוך בדיקה יסודית לגבי זכויות נחקרים במשטרה ובשב"כ

השר לביטחון הפנים פנה לניצב מוטי כהן בעקבות פסילת הודאות החשוד בהצתת כנסיית הדורמיציון. הוא קרא ליחידה לבירור תלונות נחקרים במשרד המשפטים לבדוק את שיטות החקירה באופן יסודי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
השר ארדן, אתמול

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן פנה היום (שלישי) לממלא מקום המפכ"ל, ניצב מוטי כהן, בעקבות פסילת הודאות החשוד בהצתת כנסיית הדורמיציון, וביקש ממנו לוודא שזכויות העצורים והנחקרים נשמרות בחקירות המשותפות למשטרה ולשב"כ. השר קרא ליחידה לבירור תלונות נחקרים במשרד המשפטים לטפל בעניין, "כדי ששיטות החקירה ייבדקו באופן יסודי, ובפרט כאשר מדובר בקטינים".

בית המשפט המחוזי בלוד פסל הבוקר הודאות של קטין הנאשם במעורבות בהצתה הכנסייה בירושלים ב-2015 והצתה בכפר עקרבה ליד שכם. הנאשם, שנעצר במסגרת חקירת תשתית הטרור שרצחה את משפחת דוואבשה בדומא, נשפט כקטין. הוא הודה בחקירתו במעורבות בתשתית טרור ובפשעי שנאה שכללו הצתה ונזק לרכוש. אולם, האופן שבו שב"כ והמשטרה ניהלו את חקירתו, מבלי שהקטין פגש עורך דין ותחת לחץ כבד, הוביל לפסילת כל הודאותיו.

השופטת מיכל ברנט קבעה הבוקר כי "הנאשם היה נתון בחקירה ממושכת, אינטנסיבית ורצופה בשב"כ ובמשטרה החל מיום מעצרו. הוא שהה במשך ארבעה ימים בתא עם מספר מדובבים, אשר התנהלותם היתה בלתי הוגנת בלשון המעטה, פוגענית ומאיימת". לפיה, "זו יצרה אצל הנאשם מצב שבו היה נתון ללחץ וחש חוסר אונים... כשלגילו הצעיר לא ניתן שום משקל כמו גם העובדה שכל העת היה מנוע מפגישה עם עורך דין". השופטת ציינה עוד בהחלטה כי "לא ניתן לשלול טענת הנאשם כי במהלך חקירת השב"כ הופנתה כלפיו אלימות חד-פעמית וצעקות".

השר לביטחון הפנים ושרת המשפטים איילת שקד הקימו באחרונה ועדת בדיקה ממשלתית בראשות נשיאת בתי משפט השלום במחוז ירושלים לשעבר, שולי דותן, לבחינת הליך המעצר לצרכי חקירה. השר ארדן פנה ליו"ר הוועדה וביקש כי הוועדה תתייחס גם לנושא של חקירות קטינים והאופן שבהן הן מתבצעות.

סנגורו של החשוד, עו"ד איתמר בן גביר, כינה את החלטתה של השופטת ברנט "יום חשוב לדמוקרטיה הישראלית" ומסר כי "הגיע הזמן שבשירות הביטחון הכללי ובמשטרה ידעו שגם לנערי גבעות יש זכויות יסוד". לדבריו, "בתיק הזה נחצו כל הקווים האדומים ואני שמח שבית המשפט קיבל את טענותנו ופסל את ההודאות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ