אושר בכנסת: העונש לאשה שהרגה את בן זוגה המתעלל לא יעלה על 15 שנים

מליאת הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק. החוק קובע גם כי בית המשפט יחויב לגזור מאסר עולם על אדם שהורשע כי רצח את בת זוגו לאחר שהתעלל בה ממושכות

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
זירת הרצח של עליזה שפק בנתניה, באוקטובר
יהונתן ליס
יהונתן ליס

מליאת הכנסת אישרה היום (שלישי) בקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק הקובעת מדרג חדש לעבירות הריגה ורצח. על פי החוק החדש, אדם שרצח את בת זוגו לאחר שהתעלל בה ממושכות יועמד לדין על רצח בנסיבות מחמירות, ולפיכך בית המשפט יחויב לגזור עליו מאסר עולם. כמו כן, הכנסת אישרה כי תופחת האחריות הפלילית של נשים שהורשעו בהריגת בן זוג מתעלל. העונש המרבי שניתן יהיה להשית עליהן יעמוד מעתה על 15 שנות מאסר, במקום מאסר עולם.

שני השינויים נכללים ברפורמת משרד המשפטים בעניין מדרג עבירות ההמתה והעונשים שייגזרו בגינן. לפי הצעת החוק שאושרה היום, העונש על המתה בקלות דעת יהיה 12 שנות מאסר.

אסירות בכלא נווה תרצה, לפני שנתיים. ח"כ רוזין: "זהו תקדים היסטורי בספר החוקים הישראלי"צילום: אבישג שאר-ישוב

בפברואר השנה התנגדו במשרד המשפטים להגדרת רצח נשים על ידי בני זוגן כרצח בנסיבות מחמירות, כפי שנחשף ב"הארץ", בטענה כי יש בעייתיות בהכנסת מאפיין מגדרי להגדרת העבירה, מכיוון שהחוק צריך להיות שוויוני. כמו כן, במשרד סבורים כי רק עבירות שפוגעות בערך נוסף מלבד הרצח עצמו צריכות להיות מוגדרות כרצח בנסיבות מחמירות, כמו מעשה טרור. מנגד, קבוצת חברי כנסת ובראשם מיכל רוזין (מרצ), התנו את העברת הרפורמה הכללית בהכללת סעיף זה. בהתאם לפשרה שאליה הגיעו הצדדים, הנוסח מתייחס לשני המגדרים - כך שגם רצח של גבר בידי בת זוגו לאחר שהתעללה בו ממושכות ייחשב לרצח בנסיבות מחמירות.

משרד המשפטים התנגד נחרצות גם להפחתת האחריות הפלילית של נשים שהורשעו בהריגת בן זוג מתעלל. במשרד ביקשו להגדיר את פשעיהן של נשים אלו כהמתה עם אחריות מופחתת, שעונשה עד 20 שנות מאסר. בלחץ חברי הכנסת, הסכימו במשרד להקטין את העונש ל-15 שנות מאסר.

כיום מוגדרים בחוק שלושה סוגי עבירות המתה: רצח, הריגה וגרימת מוות ברשלנות. לפי המדרג המתגבש ברפורמה, העבירה החמורה ביותר, שתחייב מאסר עולם, תהיה רצח בנסיבות מחמירות. עבירה זו תכלול מעשי טרור, רצח חסר ישע ורצח קטין על ידי האחראי עליו. שלב אחד נמוך יותר במדרג תהיה עבירת רצח בסיסי. בעבירה זו ניתן יהיה להטיל מאסר עולם על נאשם, אם נמצא יסוד נפשי של כוונה או אדישות לתוצאות מעשיו, אך לא יהיה זה עונש חובה. זאת לעומת המצב כיום, שבו כל סוג של עבירת רצח מחייב מאסר עולם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ