משפטנים בכירים לשעבר קראו ליועמ"ש לפרסם הכרעה בתיקי נתניהו לפני הבחירות

לפי חברת החדשות, היועמ"ש הבהיר כי פרסום החלטתו להעמיד לדין את ראש הממשלה בכפוף לשימוע לפני הבחירות, הוא "חובה לציבור". פרקליטי נתניהו: "לא יהיה שימוע כי לא היה כלום"

רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מנדלבליט בוועדת הכנסת לביקורת המדינה, החודש
רויטל חובל

בכירי מערכת המשפט לדורותיה, בהם יועצים משפטיים לממשלה לשעבר, אמרו ליועמ"ש המכהן אביחי מנדלבליט כי חובה עליו לפרסם את הכרעתו באשר לתיקי נתניהו לפני הבחירות לכנסת. לפי דיווח הערב (שלישי) בחברת החדשות, המשפטנים נועדו בשבוע שעבר במלון כרמים שבהרי ירושלים במסגרת כנס שנתי, שם מנדלבליט אמר לנוכחים כי פרסום החלטתו להעמיד את ראש הממשלה נתניהו לשימוע לפני הבחירות הוא "חובתנו לציבור". "אעשה מאמץ מרבי להשלים את העבודה בהקדם", צוטט היועמ"ש בדיווח, אך הסתייג באומרו כי זאת אם לא יהיו השלמות חקירה בעניינו של ראש הממשלה.

לפי הדיווח, בפגישה השתתפו בין היתר היועצים המשפטים לשעבר אהרן ברק, אליקים רובינשטיין, יצחק זמיר ויהודה וינשטיין. השתתפו בה גם פרקליטי מדינה לשעבר ובהם משה לדור, דורית ביניש ועדנה ארבל. היועץ המשפטי לממשלה לשעבר מיכאל בן יאיר, הנוטה לבקר את מנדלבליט בפוסטים בפייסבוק, לא נכח בכנס.

נתניהו בברזיל, שלשום. אמר כי לא יתפטר אם יזומן לשימוע לפני הבחירותצילום: אבי אוחיון / לע"מ

ממשרד המשפטים נמסר בתגובה: "מדי שנה מקיים היועץ המשפטי לממשלה מפגש שנתי עם היועצים המשפטיים לממשלה ופרקליטי המדינה לדורותיהם, בהשתתפות פרקליט המדינה ובכירי ייעוץ וחקיקה והפרקליטות. המפגש נקבע מבעוד מועד לפני מספר חודשים והוא התקיים זו השנה השנייה ברציפות.

"במפגש שהתקיים לפני שבוע עלו סוגיות משפטיות שונות, העומדות על סדר היום הציבורי. במסגרת דברי חברי הפורום, הועלה נושא המועד לקבלת החלטה בתיקי ראש הממשלה. היועמ"ש לא העלה נושא זה מיוזמתו והמפגש לא נועד מלכתחילה להעלאת הנושא. היועץ התייחס לדברים במסגרת סקירתו, והסביר כי תהליך קבלת ההחלטות בתיקים אלה נמשך כסידרו על אף פיזור הכנסת. היועץ המשפטי לממשלה לא התחייב באשר למועד בו יקבל את החלטתו".

פרקליטיו של ראש הממשלה מסרו בתגובה לפרסום: "אנחנו מאמינים שלא יהיה שימוע כי לא היה כלום. זה לא דמוקרטי להתחיל שימוע לפני הבחירות כשלא ניתן לסיימו עד הבחירות. לא ייתכן שהציבור ישמע רק צד אחד ולא את הצד השני. היו מקרים רבים ששמיעת התשובות של הצד השני בשימוע הביאו לסגירת תיקים. לכן להכריז על שימוע במערכת הבחירות בלי לשמוע את הצד השני זה עיוות רצון הבוחר ופגיעה קשה בתהליך הדמוקרטי".

במסיבת עיתונאים שכינס ראש הממשלה אמש בברזיל, הבהיר נתניהו כי לא יתפטר מתפקידו אם יזומן לשימוע לפני הבחירות. לדבריו, ראש ממשלה לא צריך להתפטר כל עוד השימוע לקראת הגשת כתב אישום לא מסתיים. נתניהו הוסיף: "אני חושב שהדבר ההגיוני וההגון הוא לא להתחיל תהליך של שימוע לפני הבחירות אם אתה לא יכול להשלים אותו עד הבחירות. אני חושב שזו התערבות בוטה בדמוקרטיה במקרה כזה. זה לא עניין משפטי, זה עניין של שכל ישר".

בשבוע שעבר פורסם ב"הארץ" כי מנדלבליט חושש שפרסום הכרעתו בסמוך למועד הבחירות תהווה התערבות בהליך פוליטי. לפני שהוחלט על פיזור הכנסת, מסרו בלשכתו כי הדד-ליין שהציב להכרעתו הוא חג הפסח, שחל ב-19 באפריל, עשרה ימים אחרי הבחירות. מנדלבליט סבור שפרסום הכרעתו ימים ספורים לפני הבחירות בעייתית. וזאת בניגוד להצהרת פרקליט המדינה שי ניצן לפני הבחירות לרשויות המקומיות כי "הציבור שהולך לבחור זכאי לדעת לפני הבחירות אם התקבלה החלטה להגיש כתב אישום נגד ראש הרשות". בהודעה רשמית שפורסמה מטעמו של מנדלבליט נמסר כי מדובר ב"תהליך עבודה סדור ומקצועי, שאיננו תלוי באירועים פוליטיים".

לפי מקורות בסביבתו, מנדלבליט החליט להגיש כתב אישום נגד נתניהו בכפוף לשימוע והדיונים שהוא מקיים נסובים סביב השאלה באילו מהפרשות ובאילו עבירות. צוות הפרקליטים המלווה את התיקים בראשות ליאת בן ארי, המליץ להעמיד לדין את נתניהו בעבירת שוחד בפרשות 2000 (מוזס-נתניהו) ו-4000 (בזק-וואלה) ובעבירה של מרמה והפרת אמונים בתיק 1000 (טובות ההנאה). פרקליט המדינה שי ניצן הודיע כי יגבש את החלטתו במהלך הישיבות עם היועץ המשפטי לממשלה. 

אתמול אמר ניצן בוועידת כלכליסט כי "היועץ המשפטי לממשלה, אנוכי וכל שאר העוסקים במלאכה מחויבים לפעול לסיום הדיונים בהקדם האפשרי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ