הנשיאה חיות מתחה ביקורת על חוק הפונדקאות: "יכול להיות בלתי חוקתי בעליל"

בדיון בבג"ץ, שאלו השופטים את המדינה מדוע קיימת הבחנה בחוק בין נשים לבין גברים הומואים. "שני אנשים לא יכולים להביא ילד לעולם, לאחד פתרון חוקתי ולשני אין", אמר השופט הנדל

לי ירון
לי ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נשיאת העליון אסתר חיות, החודש. "למה לנשים כן ולגברים לא?"
לי ירון
לי ירון

נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות מתחה ביקורת על עמדת המדינה לגבי פונדקאות לאבות הומואים, ואמרה כי הפתרונות שחלים על נשים צריכים לחול גם על גברים. "זה יכול להיות בלתי חוקתי בעליל", אמרה בדיון שהתקיים היום (שלישי) בעתירת הפונדקאות שהגישו בני הזוג איתי ויואב פנקס-ארד, הקוראת לתיקון חוק הפונדקאות באופן שיאפשר להומואים - יחידנים וזוגות - שוויון להורות. 

השופטים שאלו את נציג המדינה מדוע ישנה הבחנה בין נשים עם בעיה רפואית - שיכולות על פי חוק להיעזר בפונדקאות - לבין גברים. "שני אנשים לא יכולים להביא ילד לעולם, לאחד פתרון חוקתי ולשני אין", אמר השופט ניל הנדל לנציג המדינה, ושאל: "מדוע לשיטת אדוני אין פגיעה בשוויון?". הנשיאה חיות חידדה: "אנו שואלים על עקרון חוקתי של שוויון, האם הוא נפגע או לא". היא שאלה: "למה לנשים כן ולגברים לא?".

נציג המדינה טען בדיון כי חוק הפונדקאות הישראלי הוא "מאוד מאוד חדשני גם בראייה עולמית", אך הנשיאה חיות השיבה כי "בינתיים העולם רץ קדימה בנושא הפונדקאות". המשנה לנשיאה, השופט חנן מלצר, הוסיף כי דברי המדינה אינם מדויקים, כי אנשים טסים לחו"ל לצורך פונדקאות. "לפי התיאור של אדוני, אנשים היו צריכים להגיע לכאן", אמר. 

הפגנה נגד חוק הפונדקאות בתל אביב, באוקטובר. נתניהו אמר שאין לו רוב לחוק בקואליציהצילום: תומר אפלבאום

מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב הציג את עמדת המדינה, לפיה קיים חשש שהרחבת הזכאות תביא לכך שהביקוש לפונדקאות יעלה בהרבה על ההיצע. "האם זה מצדיק לפסול מראש את הקבוצה הזו?", שאלה חיות. "אולי אחרי שהם יהיו בקבוצה יווצר מדרג של עדיפות. למה מראש להדיר אותם ממי שיכולים להיכלל בזכאות לפונדקאות באופן עקרוני?".

על פי המדינה, מאחר שנשים פונדקאיות הן משאב מוגבל, "החלטנו לאפשר פונדקאות רק למי שאין אלטרנטיבה אחרת" - כלומר, לגברים עומדת האופציה להורות משותפת. בתגובה, דרשו השופטים תשובה ברורה על השאלה אם החוק פוגע בשוויון או לא, ונזפו במדינה ובכנסת על כך שהן נמנעות באופן עקבי מלתת על כך מענה. 

בתום הדיון, הודיעה הנשיאה חיות שלא יהיו דיונים נוספים בבג"ץ הפונדקאות. למדינה ניתנה ארכה של 30 יום להגיש התייחסות ברורה לשאלה אודות האפליה בחוק לפני מתן פסק דין.

הפגנה נגד חוק הפונדקאות בעפולה, ביולי צילום: רמי שלוש

בעמותת אבות גאים, שהגישה את הבג"ץ יחד עם עו"ד קלעי, בירכו על תוצאות הדיון. "יצאנו מעודדים, ובעיקר לנוכח העובדה כי חלק נרחב מהדיון סב סביב שאלת בית המשפט באשר לסעד הנדרש במקרה, במטרה לתקן את העוולה".

עו"ד חגי קלעי, המייצג את העותרים, מתח ביקורת חריפה על התנהלות הממשלה והכנסת, ואמר כי הם "כלל לא טרחו להגיש תשובה עניינית לבית המשפט, באופן שמונע דיון מהותי בהליך", באופן שאינו מכבד את ההליך המשפטי ואת שלטון החוק. "יחד עם זאת, לא לעולם חוסן, וניתן לקוות כי לאחר סבב התייחסויות נוסף של הצדדים... יינתן פסק דין הממגר את האפליה הקשה בחוק הפונדקאות", אמר.

לפני כשבועיים הודיעה המדינה לבג"ץ כי החליטה שלא לאפשר לזוגות הומואים להביא ילדים באמצעות הליך פונדקאות. בין הנימוקים שסיפקה להחלטתה, גם עמדתו של ראש הממשלה ושר הבריאות, בנימין נתניהו, ולפיה בשלב זה אין היתכנות פוליטית לחקיקה שתאפשר זאת.

ביולי השנה אושר תיקון חקיקה, שאיפשר גם לנשים ללא בן זוג להיעזר בפונדקאות. לפני ההצבעה הודיע נתניהו על תמיכתו בהכללת גברים יחידנים בחוק, אך הצביע נגד התיקון שנועד לאפשר זאת, שהציע חבר מפלגתו אמיר אוחנה. בהמשך הבהיר נתניהו כי הוא תומך באופן אישי בפונדקאות להומואים, אלא שאין לכך רוב בקואליציה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ