ארדן הודיע כי אגפי חמאס ופתח בבתי הכלא יאוחדו: "לא תהיה יותר חינגה"

השר לביטחון הפנים הכריז על ביטול האוטונומיה שניתנה לאסירים ביטחוניים הכלואים בישראל. בין היתר יבוטל מעמד "דובר האגף" ולא יתאפשרו הפקדות כסף לחשבונות האסירים מצד הרשות הפלסטינית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסירים ביטחוניים בכלא רמלה

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן הודיע היום (רביעי) כי יחמיר את תנאי הכליאה של אסירים ביטחוניים וכי אגפים שבהם נמצאים אנשי חמאס ואנשי פתח יאוחדו. לדבריו, האגפים הנפרדים יפורקו והאוטונומיה שניתנה לאסירים תבוטל. ארדן הוסיף כי משרדו יפעל לבטל לחלוטין את כל הפקדות הכסף של הרשות הפלסטינית לאסירים וכי "לא תהיה חינגה יותר באגפים, אסירים לא יוכלו לבשל לעצמם".

במסיבת עיתונאים שערך אמר ארדן כי אישור החמרת התנאים יתבצע בשבועות הקרובים. לדבריו, "שירות בתי הסוהר יידע להתמודד עם כל תרחיש שעלול להתפתח בתוך כותלי בתי הסוהר. לא זיהיתי התנגדות נחרצת של גורמי הביטחון למהלכים. אסור להירתע משום ניסיון של הפחדה". הוא הוסיף כי יביא את ההמלצות להחמיר בתנאי האסירים לדיון בקבינט המדיני-ביטחוני וכי "לא נחשוש מאיומים או משביתות".

ארדן. יפנה לאישור החמרת תנאי האסירים בקבינטצילום: מוטי מילרוד

בתשובה לשאלת "הארץ" בנושא התנגדות שב"כ לפגיעה בתנאי האסירים, מחשש להתלקחות בבתי הסוהר השיב ארדן כי "אין שום סיבה שנושא עם חשיבות ביטחונית יעוכב". עוד הוסיף כי להערכתו, יישום המהלך "יכול להתבצע בתוך שנה". לדבריו, "לעיתים ארגוני ביטחון לוקחים מרחקי ביטחון גדולים כשזה קשור אליהם. ההערכות ביהודה ושומרון ובעזה משתנות מעת לעת. אני לא חושב שצריכים להירתע מהפחדות ואיומים ואני בטוח שהקבינט ישמע את ההערכות".

עוד הוסיף ארדן כי ההחלטה התקבלה בעקבות דוח שהכין צוות מיוחד במשרדו בחודשים האחרונים. במסגרת המהלך יבוטל גם המעמד של "דובר אגף" שניתן לאסירים מסוימים. "לתפיסתי מעמד הדוברים לא הגיוני ומחזק את האוטונומיה", אמר ארדן. "יהיה סוג של חניך תורן אבל לא יהיה דובר יחיד".

בדבריו טען כי צריכת המים של האסירים הביטחוניים "מטורפת" וכי מדובר ב"עוד דרך של התרסה כלפי המדינה והדבר הזה חייב להיפסק". לשם כך, הוסיף, תונהג "הגבלה ברורה של כמות המים שאסיר יכול לצרוך ביממה. שעות השימוש במגבלות יוגבלו. המקלחות יוצאו מהאגפים וכך יהיה ניתן להגביל את השימוש בהם". 

מנהל מועדון האסיר: הצהרות ארדן הן תעמולה

מנהל מועדון האסיר הפלסטיני קדורה פארס אמר בשיחה עם "הארץ" כי הצהרותיו של ארדן נתפסות בקרב האסירים יותר כחומר תעמולה מאשר כדברים שקורים בפועל. זאת, לדבריו, משום שמי שחי ונמצא בתוך מערכת בתי הסוהר מבין שלא כל דבר שעליו מחליט הדרג הפוליטי והמדיני הופך למעשי. 

לפי פארס, בעבר הועלו אפשרויות של הגבלות שונות, כולל של כמות המים החמים למקלחת. אולם, החשש היה כי צמצום אספקתם יגביר את המחלות והזיהומים בקרב האסירים וכי הדבר יפגע בסוהרים עצמם. לכן, לדבריו, ההחלטה לבטל את האגפים תהיה תלויה במצב בכל בית סוהר. 

פארס אף הדגיש כי הוא באופן אישי תומך בביטול ההפרדה. "אנחנו בעד כי החלוקה לאגפים גם בתוך בתי הסוהר מנציחה את הפילוג", אמר. "כל הזמן אמרנו שבתי הסוהר יהיו מחוץ לפילוג ואם ארדן רוצה לעזור בזה אז אהלן וסהלן". לפי פארס החלוקה החלה ב-2007, אך לא בכל בתי הסוהר.

כלא גבעון, בנובמברצילום: תומר אפלבאום

כך למשל, בכלא הדרים כלוא מרואן ברגותי, אך ישנם גם אסירים מחמאס באותו אגף שנמנים על הנהגתו. "בבתי סוהר אחרים קיימת ההפרדה ואם רוצים לבטל שיהיה", הוסיף פארס. "אני חושב שהדרג המקצועי בשירות בתי הסוהר לא ימהר לאמץ את זה כי ההשלכות יהיו לא רק על האסירים, אלא על המערכת כולה". במועדון האסיר ציינו עוד כי החלוקה מתבטאת לא רק במובן הפוליטי והמדיני, אלא גם באורח החיים של האסירים, כמו בתפילות ופעילויות אחרות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ