עיריית פתח תקוה עתרה לבג"ץ בדרישה לצמצם את ההפגנות מול בית היועמ"ש

העירייה מבקשת להגביל את הצעדה מהמחאה בכיכר גורן לביתו של מנדלבליט. "המפגינים נוהרים לכיכר קטנה שמוקפת בבתי תושבים החשופים לרעש בלתי סביר", נכתב בעתירה

בר פלג
בר פלג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיצג מחאה בהפגנה בכיכר גורן, בנובמבר. לטענת העירייה, המשטרה לא נענתה לפניותיה בנושא
בר פלג
בר פלג

עיריית פתח תקוה עתרה השבוע לבג"ץ נגד המשטרה בדרישה לצמצם את ההפגנות מול בית היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט. בעתירה, שהוגשה גם נגד מפקד מחוז המרכז ומפקד מרחב השרון במשטרה, מבקשת העירייה להגביל את הצעדה שיוצאת מההפגנה השבועית בכיכר גורן ומגיעה ל-150 מטר בית היועמ"ש - צומת הרחובות מייזנר ובן גוריון בעיר. לפי העירייה, בניגוד להפגנה בכיכר המרוחקת יחסית מבתי תושבים, הצעדה עוברת בסמוך לבתים וגורמת לרעש בלתי סביר.

העירייה ביקשה שבג"ץ יוציא צו ביניים המורה למשטרה להגביל את הצעדה עד להכרעה בעתירה. הדיון במתן צו הביניים צפוי להיערך בחודש פברואר. העתירה הוגשה לאחר שראש העיר רמי גרינברג פנה בחודש נובמבר למשטרה בנושא. לדברי העירייה, המשטרה התעלמה מפניותיו. במשטרה אמרו כי יגיבו לעתירה בבית המשפט. 

מנדלבליט ונתניהו בישיבת ממשלה, ב-2015. המפגינים דורשים כי יגיש כתב אישום נגדוצילום: Dan Balilty / AP

ההפגנות בכיכר גורן נגד שחיתות שלטונית מתקיימות מדי מוצאי שבת בשנתיים האחרונות. לאחר סיום הנאומים בכיכר, יוצאים המפגינים לצעדת מחאה קצרה, מרחק מאות מטרים בודדים לעבר הרחוב המוביל לבית היועמ"ש. המשטרה חוסמת מדי שבוע את הרחוב ומאפשרת למפגינים למחות במתחם מגודר למשך כחצי שעה, ואחריה ההפגנה מסתיימת.

ההפגנות בפתח תקוה הגיעו פעמיים לפתחו של בג"ץ. בשתי העתירות הקודמות, העירייה לא נקטה עמדה. לטענתה, קיים שוני מובהק בין העתירה הנוכחית לבין בג"ץ כיכר גורן, שהורה לאפשר את קיום ההפגנות ללא צורך ברישיון, בין היתר כיוון שזכות המפגינים להפגין לא נפגעת ומתקיימת במלואה במסגרת ההפגנה בכיכר גורן.

הפגנה בכיכר גורן, בנובמברצילום: אילן אסייג

בעתירת העירייה, שהוגשה על ידי עו"ד חזקי ריינהרץ, נכתב: "מדי מוצאי שבת, בסיום ההפגנה הנערכת בכיכר גורן, נוהרים המפגינים (תוך קיום תהלוכה של ממש המלווה בקריאות חזקות באמצעות מגפונים, צפירות בצופרים המופעלים על ידי לחץ אוויר ורעשי תופים) אל הכיכר הקטנה אשר מוקפת בבתי תושבים שהופכים לבני ערובה בידי המפגינים וחשופים לרעש בלתי סביר".

עוד נכתב: "כעת מופר האיזון בין זכות המפגינים לחופש הביטוי לבין זכויותיהם של תושבי השכונה, הסובלים כפליים צעקות, כמו גם כוחות שיטור רבים, בחסימות צירי התנועה המרכזיים בשכונה, לכלוך, צעקות, כריזות ונאומים". בעתירה נטען כי המפגינים נמצאים במקום מספר שעות.

בפניית ראש העיר למשטרה בחודש נובמבר נכתב: "הפגנות אלו גרמו למטרדים קשים לתושבי השכונה וכן להפרעה רבה לתנועה בשכונה. ההפגנות במיקום החדש, מתחת לבתי התושבים, יוצרות מטרדי רעש קשים ביותר לדיירים הופרעה קשה מאוד לתנועה - קשה בהרבה מהפרעה שנגרמה קודם לכן בכיכר גורן. ההפגנה במיקום החדש יוצרות ההפגנות מטרד קשה ביותר ובלתי סביר לתושבים ולתנועה.... בנסיבות אלו מתבקשת המשטרה להורות מיידית על החזרת ההפגנות למיקומן הקודם כיכר גורן - דבר שאף עולה בקנה אחד עם דברי הנשיאה חיות על כך שהכיכר הפכה לסמל המאבק"

בבג"ץ כיכר גורן התייחסה השופטת אסתר חיות להפרעה לתושבי השכונה ואמרה כי אמנם ההפגנות מכבידות על תושבי שכונת כפר גנים וגורמות לרעש, לכלוך, עומסי תנועה ושחיקת תשתיות ציבוריות, אך עדיין יש לקיימן. "אין לשכוח שמדובר בהכבדה המתרחשת אחת לשבוע במשך מספר שעות", כתבה חיות. "עוד יש לזכור כי הכבדות אלה שעמן מתמודדים תושבי שכונת כפר גנים כתוצאה מההפגנות הן, חדשות לבקרים, מנת חלקם של תושבי ערים רבות בארץ אשר מתגוררים בסמיכות לכיכרות שבהן מתקיימות הפגנות". עם זאת ציינה כי הכיכר הפכה לסמל של המחאה וכי העברת המפגינים לפארק בפתח תקוה תפגע בזכות ההפגנה. 

ממארגני ההפגנות נמסר ל"הארץ": "זכותו של כל אזרח במדינה להפגין בכל מקום על פי ההנחיות החדשות של המשטרה על ההפגנות בפתח תקוה. מותר לאזרח להפגין גם מול בתים פרטיים במרחק מאה מטרים מהם. ראש עיריית פתח תקוה לא יכול לקבוע מדיניות הקשורה לזכות להפגין זו קיימת בזכויות היסוד של מדינת ישראל, בהחלטת בג"ץ האחרונה הנוגעת למחאת פתח תקוה ובהנחיות המשטרה שניתנו לאחרונה בעניין זה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ