נשיאת העליון: הניסיונות לגרור את השופטים אל השדה הפוליטי נדונו לכישלון

היועץ המשפטי לממשלה אמר בכנס בחיפה כי הטענות על התנהלות לא עניינית מצדו הן שקר חסר אחריות. נתניהו: "מפגיני השמאל והתקשורת מפעילים לחץ בריוני ולא אנושי על היועץ המשפטי לממשלה"

רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיות, מנדלבליט ושקד בחיפה, היום
רויטל חובל

נשיאת בית המשפט העליון, אסתר חיות, ביקרה היום (חמישי) בכנס בחיפה את "הניסיונות לגרור את מערכת בתי המשפט ושופטיה אל השדה הפוליטי" ואת "הניסיונות של גורמים שונים 'לנכס' לעצמם שופטים כאלה ואחרים". בכנס העמותה למשפט ציבורי נאמו גם שרת המשפטים איילת שקד, שתקפה את המערכת המשפטית על שהפסיקה להגן על עצמאות בית המשפט כאשר הפסיקות הפכו שמרניות יותר, והיועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, שביקר את האמירות המייחסות לו התנהלות לא עניינית בנוגע לתיקי ראש הממשלה נתניהו.

בנאומה אמרה חיות כי הניסיונות לגרור את המערכת המשפטית אל השדה הפוליטי "חותרים תחת עקרונות יסוד של עצמאות ואי תלות, שהם נשמת אפה של הרשות השופטת". ניסיונות אלה, הוסיפה, "נדונו לכישלון". היא אמרה כי "במערכת המשפט בישראל אין שופטים ימנים או שופטים שמאלנים; אין שופטים שמרנים בכל עניין ועניין ואין שופטים אקטיביסטים בכל עניין ועניין". היא ציינה כי שופטים נדרשים "לנתק את חבל הטבור" שמחבר בינם לבין מי שתמכו במועמדותם לתפקיד, וכך גם "יש לצפות מאותם התומכים כי ינתקו גם הם את אותו החבל בקצה שלהם".

חיות בחיפה, היום. "אין בישראל שופטים ימניים ושופטים שמאלניים"צילום: ערן גילווארג

"חשוב לומר", אמרה חיות, "יש כאלה המנסים להתהדר במינויים של שופטים כאלה ואחרים ובהטיית נתיב 'הספינה' של בתי המשפט". הנשיאה רומזת בדבריה בין היתר לשקד, שמתגאה בשינוי שהצליחה לחולל בבית המשפט העליון במינוייה, ובמיוחד למינוי של השופט אלכס שטיין. שקד ציינה בעבר בראיונות רבים את הצלחתה למנות לעליון שופטים שנחשבים שמרנים.

שקד תקפה בכנס את הקהילה המשפטית על שתיקתה לדבריה נגד הביקורות שנשמעות נגד פסיקות בג"ץ ושופטים שמרנים. לדבריה, עולה חשד כי הקהילה המשפטית התעקשה על עיקרון עצמאות בית המשפט רק "כל זמן שהתוצאה המשפטית הזו מהדהדת 'אני מאמין' מאוד מסוים".

לדברי שקד, שתיקת הקהילה החלה במקביל למינוי שישה שופטי עליון במהלך כהונתה. "מאז, וקשה מאוד שלא להבחין בכך, משהו בתוכנת ההפעלה של הקהילה המשפטית השתנה באופן יסודי", אמרה. היא ציינה לדוגמה את הביקורת החריפה שנשמעה בכנסת ובתקשורת נגד פסקי הדין בעניין מצפה כרמים וחאן אל-אחמר. היא ציינה כי ב"הארץ" נכתב כי "בית המשפט בחר להצטרף למערכת המבוססת על אפלייה ועושק", וחברת כנסת מכהנת אמרה כי "חייבים להמשיך ולהיאבק בכל כלי העומד לרשותנו". אולם, אמרה שקד, מצד הקהילה המשפטית "שתיקה אחת הצטרפה לשתיקה שנייה והשנייה לשלישית ולרביעית".

בהקשר זה ציינה שקד גם את הביקורת על השופט שטיין, בין היתר בעקבות הפסיקה (בהרכב של שלושה שופטים) לפיה אשה שבגדה בבעלה אינה זכאית למחצית משווי הבית שבו התגוררו. "ההתקפות נמשכות אך הקהילה שותקת", אמרה, והוסיפה: "בית המשפט לא יוכל לעמוד בפני שתיקתם של מי שהגנו על עצמאותו במשך שנים רבות". לסיום ציינה כי "עקרון עצמאות בית המשפט אינו יכול להיות עקרון שהשימוש בו נעשה באופן סלקטיבי וטקטי".

השופט אלכס שטיין בבית הנשיא, באוקטובר. שקד: "עקרון עצמאות בית המשפט לא יכול להיות סלקטיבי"צילום: אוליבייה פיטוסי

מנדלבליט התייחס בכנס ל"טענות חסרות כל ביסוס על התנהלות לא-עניינית כביכול מצד רשויות אכיפת החוק". היועמ"ש ציין בין היתר את אמירתו של יו"ר הקואליציה, דודי אמסלם, כי "מיליוני אנשים לא יקבלו" הגשת כתב אישום נגד נתניהו. "האמירות הללו מבקשות לקעקע את אמון הציבור בכך שההחלטות שלנו הן מקצועיות וענייניות", אמר, "האמירות הללו לא רק שאין בינן לבין האמת ולא כלום, אלא שהן גם חסרות אחריות".

לדבריו, הוא ופרקליט המדינה שי ניצן "מודעים לכובד האחריות המוטלת עלינו - אחריותנו לחתור לחקר האמת ולקבל החלטות צודקות ונכונות בתיקי החקירה שכרגע מעסיקים את כולנו. רק הראיות ידברו". 

מנדלבליט חרג ממנהגו וסיפר על אביו על רקע השחתת קברו, ושיתף בתובנה שלקח מדבריו: "מעל לכל הדברים ישנו משהו גדול יותר מאיתנו שכולנו לוקחים בו חלק וכולנו מצווים לשמור עליו". הוא הוסיף: "אני מפציר בכולם, כל מי שנמצא במדינה הזאת, שעם כל הוויכוחים, אמרו חז"ל: 'חכמים היזהרו בדבריכם'". 

זמן קצר לאחר דבריו של מנדלבליט, העלה נתניהו לרשתות החברתיות סרטון חזר על טענתו כי "במשך שנים מפעילים מפגיני השמאל והתקשורת לחץ בריוני ולא אנושי על היועץ המשפטי לממשלה כדי שיגיש נגדי כתב אישום בכל מחיר - גם כשאין כלום". הוא מוסיף בסרטון כי "הלחץ הזה מגיע לשיאו בימים אלה. מנסים לכפות על היועץ להתערב התערבות גסה בבחירות על ידי הזמנתי לשימוע - כשידוע מראש שלא ניתן לסיים את השימוע עד הבחירות".

הוא אומר עוד כי "לא ייתכן לפתוח בשימוע לפני הבחירות, אם לא ניתן לסיימו עד הבחירות. לא יעלה על הדעת שהציבור ישמע רק טענות של צד אחד ולא ישמע את התשובות של הצד השני. הרי השמעת התשובות הביאה פעם אחר פעם לסגירת תיקים בעבר. זאת בדיוק הסיבה שאף פעם לא פתחו בשימוע לפני הבחירות אם לא יכלו לסיים אותו עד הבחירות. וזאת בדיוק הסיבה שהשמאל מנסה לעשות עכשיו את ההיפך, כי המטרה שלו ברורה: לנסות להדיח ראש ממשלה באמצעות משפט שדה וגניבת הבחירות מכם, אזרחי ישראל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ