ארדן לא ימנה מפכ"ל לפני הבחירות: מינויו הזמני של מוטי כהן הוארך בארבעה חודשים

השר הסביר כי הליך מינוי שיתקיים כעת יסבול מחוסר ודאות בשל הקושי המשפטי לבצע מינויים בתקופת בחירות. ארדן וכהן צפויים לאשר בשבועות הקרובים שורת מינויים בצמרת המשטרה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
השר לביטחון פנים ארדן, בספטמבר

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן הודיע היום (שישי) על הארכת כהונתו של ממלא מקום המפכ"ל מוטי כהן עד מאי, אחרי הבחירות. כהן נכנס לתפקיד בחודש שעבר במקומו של רוני אלשיך שסיים את תפקידו, והמשיך בו לאחר הסרת מועמדותו של מנכ"ל המשרד לביטחון הפנים משה אדרי, שנפסל על ידי הוועדה המייעצת למינויים בכירים בראשות השופט בדימוס אליעזר גולדברג.

ארדן נימק את החלטתו לדחות את מינוי הקבע בכך שהליך מינוי שיתקיים כעת יסבול מחוסר ודאות בשל הקושי המשפטי לבצע מינויים במהלך תקופת בחירות וכן בשל החשש שהדיון הציבורי במינוי יושפע משיקולים פוליטיים. הרקע להחלטתו של ארדן היא פסקי דין של בג"ץ, שקבעו כי יש להימנע ממינויים של בכירים בשירות המדינה בתקופת בחירות, אלא אם קיים צורך חריג במינוי. 

ממלא מקום המפכ"ל כהן, בינוארצילום: אליהו הרשקוביץ

על אף הכוונה שלא למנות מפכ"ל קבוע, צפוי ארדן לאשר בשבועות הקרובים שורה של מינויי קבע בצמרת המשטרה על פי המלצת ניצב מוטי כהן. כך למשל צפוי ארדן למנות מפקד חדש למחוז ירושלים, זאת במקום ניצב יורם הלוי שהודיע על פרישתו מהמשטרה. נוסף על כך, צפויים ארדן וכהן להחליט על מינוי סגן מפכ"ל.

כהן, מפקד מחוז הדרום במשטרה, נחשב למועמד המוביל להתמנות בעתיד למפכ"ל הקבוע של המשטרה, וארדן קיים כמה פגישות עמו. בעברו שימש בין היתר מפקד מרחב ירקון, וכמפקד מחוז מרכז במשטרה. כמו כן, כהן הוא אחיו הצעיר של מפכ"ל המשטרה לשעבר דודי כהן. דו"ח מבקר המדינה משנת 2010 מתח ביקורת על קידומו של מוטי כהן, בשל מעורבות אחיו המפכ"ל בהליכי קידומו תוך ניגוד עניינים.

מועמדותו של אדרי, שהיה הראשון שהציע ארדן ארדן לתפקיד המפכ"ל, לא אושרה בוועדת המינויים, שטענה בחודש שעבר כי "מינויו יפגע באמון הציבור". חרף קביעת הוועדה ארדן ביקש להביא את מינוי אדרי לאישור הממשלה, אך לאחר שהתברר כי לא דיווח על פגישה שקיים עם בודקת הפוליגרף שלו בטרם הבדיקה, הוא הודיע על הסרת מועמדותו לתפקיד המפכ"ל. עם זאת, שב לתפקידו כמנכ"ל המשרד לביטחון פנים. 

החלטתו של ארדן שלא למנות מפכ"ל קבוע מסירה לעת עתה מהשולחן את האפשרות כי ימונה לתפקיד אלוף בצה"ל. המועמד המוביל הנוסף היה מפקד פיקוד המרכז בצה"ל לשעבר רוני נומה, שנמצא בהליכי פרישה מצה"ל. 

ארדן קיים שתי פגישות עם האלוף נומה, והיום הודיע לו על החלטתו להמתין עם המינוי הקבוע עד אחרי הבחירות. בשיחה עם "הארץ" אמר הערב האלוף כי "שוחחתי עם השר והסכמתי איתו שזה לא נכון להמשיך בהליך". לדברי נומה, הוא אמר לארדן כי הוא סבור שנכון למנות למפכ"ל קצין מתוך שורות המשטרה, אך ציין כי "אם יחשוב שיש מקום למינוי של מישהו מחוצה לה, אז אני אשקול את הדברים". הוא הדגיש כי לא סיפק לארדן תשובה לכאן או לכאן. "בהחלט הייתי בתוך ההליך, אך לא הגעתי לשלב שבו הייתי צריך לקבל החלטה של כן או לא. שקלתי את האפשרות, כמו שהשר ביקש ממני". לשאלה האם בכוונתו להתמודד לתפקיד המפכ"ל גם לאחר שימונה שר לביטחון פנים בממשלה הבאה, אמר נומה: "אני לא עוסק בדיונים היפותטיים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ