שי ניצן: הטענה שמיליונים לא יקבלו כתב אישום נגד נתניהו "סופר בעייתית"

פרקליט המדינה והמשנה ליועמ"ש רז נזרי מתחו ביקורת על דברי יו"ר הקואליציה, וכינו אותה "אמירה מסוכנת". נשיא העליון לשעבר אהרן ברק: "מי שאומר שאין צורך בשוויון בחוק הלאום צבוע"

רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניצן בכנס בחיפה, היום
רויטל חובל

פרקליט המדינה שי ניצן והמשנה ליועמ"ש רז נזרי תקפו היום (שישי) את אמירתו של יו"ר הקואליציה, דודי אמסלם, כי "מיליוני אנשים לא יקבלו" הגשת כתב אישום נגד נתניהו. בכנס העמותה למשפט ציבורי בחיפה אמר ניצן כי מדובר באמירה "סופר בעייתית". נזרי אמר כי מדובר ב"אמירה מסוכנת".

נזרי התייחס גם להתקפה על מנדלבליט מהצד השני של המפה הפוליטית. לדבריו, "יש גם אמירות מסוכנות מצד שני, כאשר שומעים ראש ממשלה לשעבר (אהוד ברק) מכנה את היועץ 'קונסיליירי' ואומר שיקבל את החלטת היועץ רק אם תהיה כך וכך, אך אם תהיה החלטה אחרת, אז לא יקבל - זה מסוכן לא פחות".

נזרי ציין כי אמירות אלו ישפיעו על ההחלטה. "האמינו לי, אני מכיר מקרוב לא מעט שנים את היועץ המשפטי ואת פרקליט המדינה. החלטת היועץ בתיקים שעליהם אנו דנים בימים אלו תתקבל רק על בסיס הראיות. א, הסכנה באמירות הללו היא בהשפעה המסוכנת שיש להן על ציבורים בקצוות שמתרחבים ועל האמון שלהם במערכת אכיפת החוק. אמון ציבורי חיוני למערכת והאמירות הפופוליסטיות והמסוכנות הללו משני צדי המתרס הפוליטי - מסכנות אותו".

חיות, מנדלבליט ושקד בחיפה, אתמולצילום: ערן גילווארג

נזרי התייחס גם לצורך מצד היועץ המשפטי לממשלה לפסול הצעות חוק לא חוקתיות, כגון חוק ההסדרה השני וחוק גירוש מחבלים. "באותו יום היינו צריכים להגיד פעמיים על חוק שהוא לא חוקתי", אמר נזרי. "אין ספק שקורה כאן משהו. אנחנו לפעמים מזכירים לשרים שאנחנו גם שומרי סף. אנחנו לא אמורים לשרת אותם, אבל צריך לזכור שאנחנו גם צריכים לסייע לממשלה בקידום מדיניותה. זה קשה להגיד לשרים לא, ואנחנו עושים את זה גב זקוף".

בחלק נוסף בפאנל שעסק בחוק יסוד הלאום אמר נשיא בית המשפט העליון לשעבר אהרן ברק כי הוא מתנגד לחוק. "אלה שאומרים שאין צורך בשוויון בחוק הלאום, כי הוא מעוגן בחוק יסוד כבוד האדם, הם צבועים. הם הראשונים להתנגד להכללותו בזכות לכבוד", אמר. המשנה נזרי הוסיף, "יש לי לא מעט ביקורת על חוק הלאום, אבל זה לא חוק שמשרד המשפטים יזם. לא אנחנו כותבים את החוקה. בחדרים סגורים השמענו אמירות ברוח הדברים שאמר הנשיא ברק אבל אנחנו לא מחוקקים. בחדרים הסגורים עם ראש הממשלה ושרת המשפטים, עשינו כמיטב יכולתנו כדי לשכנע אותם. בחלק הצלחנו ובחלק לא".

נגד החוק הוגשו 14 עתירות שונות, והשבוע קבעה נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות כי הדיון הראשון בעתירות יידחה לבקשת הפרקליטות. אלה יוכרעו על ידי הרכב של 11 השופטים הוותיקים בבית המשפט העליון. היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הודיע כי יגן על החוק.

נזרי סיפר כי עובד דרוזי במשרד המשפטים פנה אליו בדמעות לגבי החוק. "כאשר אתה לא כולל בחוק את ערך השוויון, יש בזה אמירה ומסר בעייתי כלפי מיעוטים. כמשרד משפטים היינו שמחים אם הערך היה נכלל בחוק הזה, אבל אנחנו לא המחוקקים".

"כמה מנימוקי הכנסת לחוק יסוד הלאום לא ראויים", הוסיף ברק. "מה שעמד על הסדר היה ביהמ"ש העליון. אמרו שאולי ביהמ"ש יבטל את חוק השבות כי הוא לא חוקתי - זה דבר הבל. אני חושב שאנחנו לאום, וזכות ההגדרה העצמית של יהודים היא בארץ ישראל. הסעיף הראשון מקובל עלי, ולדעתי אף הוא נובע מהכרזת העצמאות. אבל הוא מיותר. טעות חמורה. צריך שיהיה לנו חוק לזכויות המיעוט. הבחירות הן צרה צרורה, ומיד בסיומן יש לתקן את חוק הלאום להבטיח את השוויון לכל אזרח ערבי".

בסיום דבריו פנה ברק לשופטי העליון וקרא להם "לשמור על הדמוקרטיה", לפני שישראל תהפוך לדבריו להונגריה, שבה שלחו את השופטים לפנסיה. "מי שמחכה קצת מחכה לעד", אמר. "אם אתם נכנסים לבונקר, אתם כבר לא תצאו ממנו. אחרי שיפתרו את בעיית הביטחון ואת בעיית הטרור, יפתרו את בעיית השופטים".

בכנס אתמול ביקרה חיות את "הניסיונות לגרור את מערכת בתי המשפט ושופטיה אל השדה הפוליטי" ואת "הניסיונות של גורמים שונים 'לנכס' לעצמם שופטים כאלה ואחרים". בכנס נאמו גם שרת המשפטים איילת שקד, שתקפה את המערכת המשפטית על שהפסיקה להגן על עצמאות בית המשפט כאשר הפסיקות הפכו שמרניות יותר, ומנדלבליט, שביקר את האמירות המייחסות לו התנהלות לא עניינית בנוגע לתיקי ראש הממשלה נתניהו.

בנאומה אמרה חיות כי הניסיונות לגרור את המערכת המשפטית אל השדה הפוליטי "חותרים תחת עקרונות יסוד של עצמאות ואי תלות, שהם נשמת אפה של הרשות השופטת". ניסיונות אלה, הוסיפה, "נדונו לכישלון". היא אמרה כי "במערכת המשפט בישראל אין שופטים ימנים או שופטים שמאלנים; אין שופטים שמרנים בכל עניין ועניין ואין שופטים אקטיביסטים בכל עניין ועניין". היא ציינה כי שופטים נדרשים "לנתק את חבל הטבור" שמחבר בינם לבין מי שתמכו במועמדותם לתפקיד, וכך גם "יש לצפות מאותם התומכים כי ינתקו גם הם את אותו החבל בקצה שלהם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ