המהנדס שגרם למותה של הילה בצלאלי נידון לתשעה חודשי מאסר בפועל

בית המשפט המחוזי החמיר את עונשו של אורן ורשבסקי, שנידון בתחילה ל-400 שעות לתועלת הציבור, ואישר את הסדר הטיעון עם המורשע הנוסף, יצחק צוקר, שהחמיר את עונשו מארבעה לשישה חודשי עבודות שירות

אהרן רבינוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
זירת קריסת המבנה בהר הרצל, ב-2012
אהרן רבינוביץ

בית המשפט המחוזי בירושלים גזר היום (ראשון) תשעה חודשי מאסר על אורן ורשבסקי, שהורשע בגרימת מותה ברשלנות של סגן הילה בצלאלי בטקס המשואות ב-2012, ובפציעת שישה נוספים. בכך החמיר בית המשפט את עונשו של ורשבסקי, מהנדס המבנים באירוע, שבית משפט השלום גזר עליו 400 שעות לתועלת הציבור ביוני האחרון.

בצלאליצילום: דו"צ

בהחלטתו קבע בית המשפט כי ורשבסקי ידע שהמבנה הוקם ללא תכנון הנדסי ולא התריע על כך לאף אחד מהגורמים הרלוונטיים, הוא גם לא הבהיר את הסיכונים הכרוכים בחזרות שנערכו מתחת למבנה.

הכרעת המחוזי ניתנה בערעורים שהגישו ורשבסקי והפרקליטות. ורשבסקי ערער על עצם הרשעתו, והפרקליטות דרשה להחמיר את העונש ולגזור עליו מאסר בפועל. השופטים רם וינוגרד, שושנה ליבוביץ ותמר בר-אשר התייחסו להחלטת בית משפט השלום להקל בעונשו של ורשבסקי בשל מצבו הבריאותי, וקבעו כי אין ראיות התומכות בכך.

אמה של בצלאלי (משמאל) מול ורשבסקי (מימין) בבית משפט המחוזי בירושלים, היוםצילום: אמיל סלמן

בתום הדיון קראה אמה של בצלאלי, סיגלית, לורשבסקי: "אין לך יותר זכות להיות מהנדס במדינת ישראל. הורשעת, זהו מספיק". לאחר מכן שוחחה סיגלית בצלאלי עם "הארץ", ואמרה: "הייתי בטוחה שיתנו לו עונש מאסר. אני מסכמת תקופה מאוד קשה של דיונים בבית משפט. אולי העונש לא מספיק אבל זה מגיע. הוא צריך לשבת בכלא. הוא צריך להפסיק לעבוד כמהנדס במדינת ישראל. אין שום סיבה שימשיך לעבוד בזה. המאבק הבא שלי שהוא לא יעבוד יותר כמהנדס".

עוד אמרה בצלאלי: "הייתי באיזה חלום שלא יכול להיות נורמלי. הפער בין פסק הדין לגזר הדין הקודם לא נתפס. לכן ישנתי טוב בלילה, כי אני בטוחה שאני חיה במדינה צודקת. בית המשפט רואה ושומע. יש בי משהו שאומר 'וואו'. המסע של המשפט נגמר אבל המסע של החיים לא נגמר. אני אמשיך להיות אדם טוב אשתדל לעשות יותר טוב. שנמשיך לחיות במדינה קטנה אבל מיוחדת במינה".

עורך דינו של ורשבסקי, אורון שוורץ, אמר כי "צריך לזכור שבאסון אזרחי מהסוג הזה אין אנשים רעים. גם המהנדס ורשבסקי לא קם בבוקר ורצה במותם של אנשים. אסונות מהסוג הזה משאירים את כולם מרוסקים, כמובן את המשפחה, אבל גם את הנאשמים".

ורשבסקי (מימין) וצוקר בבית משפט השלום בירושלים, ב-2015צילום: אמיל סלמן

שוורץ הוסיף כי "אין מחלוקת שהעונש בוודאי שלא חורג מתוך אמות המידה של עונשי מאסר שנגזרים בגין גרימת מוות ברשלנות. זה אפילו עונש נמוך במידה מסוימת, ועדיין אנחנו סבורים שיכול להיות שצריך לאתגר את פסק הדין הזה בבית המשפט העליון ולתהות אם אין צורך כאן בעונש שיקומי עבור אדם שמהעבר השני של הטרגדיה איבד את כל עולמו גם".

עו"ד דניאל מור מפרקליטות מחוז ירושלים אמר לאחר החלטת המחוזי כי "בית המשפט קיבל את עמדת הפרקליטות כאשר קבע פעם אחר פעם שמדובר ברשלנות כבדה שבוצעה בעת הקמת מבנה גדול מאוד, בלי יסודות בקרקע, כל זאת כשתחתיו מצויים אנשים". לדבריו, "קביעות בית המשפט מעבירות מסר חשוב וברור לגבי האחריות המוטלת על כתפי העוסקים במלאכת הקמת המבנים ובבטיחות".

עונשו של יועץ הבטיחות בטקס, יצחק צוקר, הוחמר בהסדר טיעון מארבעה חודשי עבודות שירות לשישה. לפי ההסדר, התשלום שעל צוקר לשלם לעזבונה של בצלאלי ולמשפחות שניים מהפצועים יעלה מ-4,500 שקל ל-10,000.

השופט אוהד גורדון מבית משפט השלום בירושלים הסביר ביוני האחרון כי הטיל על ורשבסקי עונש קל יחסית משום ש"האסון ריסק במקביל את חייו שלו. זה אחר זה קרסו פרנסתו, נישואיו וקשריו עם משפחתו הקרובה, מקום מגוריו ובצורה דרמטית גם בריאותו הנפשית ותפקודו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ