השופט בדימוס מצא: התבטאויות נתניהו - כמו של ראש ארגון פשע

מצא אמר כי סרטון שפרסם רה"מ נגד היועמ"ש, שבו השווה הודעה על אישום נגדו לפני הבחירות לכריתת יד, הוא "הסתה במובן הפלילי של המלה" ■ הליכוד: מצא נחשף היום כפעיל שמאל שמטרתו להפיל את נתניהו

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
השופט מצא בכנסת, ב-2012
הארץ

שופט בית המשפט העליון לשעבר, אליהו מצא, תקף היום (ראשון) את ראש הממשלה בנימין נתניהו, בשל קריאתו שלא לקבל החלטה בתיקים הפליליים בעניינו לפני הבחירות. "נער הייתי וגם זקנתי", אמר מצא בראיון בכאן רשת ב', "אני לא זוכר, בכל הקריירה שלי, התבטאויות כאלה נגד רשויות אכיפת החוק מצד מישהו שהוא לא ראש ארגון פשע". אל דבריו הצטרפה שופטת בית המשפט העליון בדימוס עדנה ארבל, שאמרה לכאן רשת ב' כי המתקפות על היועץ המשפטי לממשלה "מקוממות, מדאיגות ומהוות סכנה".

מצא התייחס לסרטון שהעלה אתמול נתניהו לעמוד הפייסבוק שלו, ובו השווה ראש הממשלה בין הודעה על הגשת כתב אישום נגדו לפני הבחירות לכריתת יד. "לא מתחילים בשימוע לפני הבחירות, אם לא מסיימים את השימוע עד הבחירות", אמר נתניהו בסרטון וקרא לגולשים לשתף אותו. 

לשאלת המראיינת מה חשב על הסרטון, השיב מצא: "התביישתי בשבילו. כי הוא לא מתבייש. הוא צריך להבין שהכהונה של ראש הממשלה זו לא איזו נחלה פרטית שהוא הביא אותה מהבית ושצריך לקיים אותה בידיו בכל מחיר", אמר שופט העליון לשעבר. "ראש הממשלה, הממשלה, חברי כנסת, חבריו וידידיו של נתניהו - כולם כפופים לחוק ואסור בשום פנים ואופן להשמיע הערות מן הסוג הזה שהן לא פחות מאשר הסתה נגד היועץ המשפטי לממשלה ונגד רשויות אכיפת החוק. ממש הסתה. במובן הפלילי של המלה".

מצא ציין עוד כי נתניהו הקדים את הבחירות כדי להגיע לשימוע אצל היועמ"ש, אביחי מנדלבליט, כראש ממשלה נבחר. אבל לדבריו, "המהלך שלו חייב את היועמ"ש והפרקליטות לעשות את העבודה יותר מהר כדי למלא את החובה לשלהם". הוא הדגיש עוד כי "העם רוצה לדעת מי המועמדים שלו... אם באמת 'לא היה כלום כי אין כלום' צריך להיות לו אינטרס לגמור את העניין מהר. אז למה הוא רוצה לדחות את זה?".

מהליכוד נמסר בתגובה לדבריו של מצא: "מזעזע שמי שכיהן כשופט בבית המשפט העליון מכפיש את ראש הממשלה נתניהו כמו אחרון מפגיני השמאל של אלדד יניב. מעניין שמצא לא אמר אפילו מלה אחת נגד המפגינים שכבר שלוש שנים מפעילים לחץ בריוני על היועץ המשפטי לממשלה כדי שיגיש כתב אישום נגד ראש הממשלה נתניהו בכל מחיר. למי שהיה ספק, השופט מצא נחשף היום כמי שהתגייס להיות פעיל פוליטי בשורות השמאל כדי להפיל את שלטון הליכוד בראשות נתניהו".

השופטת בדימוס ארבל, אמרה היום כי היא לא זוכרת ביקורת "בעוצמות כאלה ובהיקף כזה". היא הדגישה כי המתקפות על גורמי התביעה הן תופעה "שצריכה להדאיג את כולנו ומקעקעת את יסודות הדמוקרטיה". לדבריה, היועץ המשפטי לממשלה עושה כל מאמץ כדי שהדברים ייעשו במהירות האפשרית. "יועץ משפטי תלוי בתיקים שהוא מקבל מהפרקליטות שתלויה בחומר שהיא מקבלת מהמשטרה", אמרה. "לפעמים זה לוקח את הזמן שלו. כשהיועץ המשפטי יהיה מוכן, הוא יפרסם".

הבוקר פורסם ב"הארץ" כי לפי מקור בלשכת היועמ"ש, מנדלבליט יחליט אם להעמיד לדין את נתניהו עוד לפני הבחירות לכנסת ב–9 באפריל. לדבריו, היועץ צפוי להודיע על החלטתו במהלך החודש הבא.

אתמול פורסם סקר בתוכנית "פגוש את העיתונות", שממנו עולה כי 64% מהציבור סבורים כי מנדלבליט צריך לפרסם את הכרעתו בתיקי נתניהו לפני הבחירות. זאת, לעומת 22% שסבורים שהיועמ"ש צריך להמתין עם החלטתו ו-14% השיבו כי אינם יודעים. הסקר נערך על ידי מכון מדגם ו-iPanel בקרב 507 מרואיינים במדגם מייצג של כלל האוכלוסיה הבוגרת בישראל. טעות הדגימה המרבית בסקר היא 4.4%.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ